کد مطلب: 65852
 
یکی دیگر از پیامدهای سقوط قیمت نفت
سود پرداختی سهام شرکتهای نفتی غیرواقعی است
 
مدیر یکی از صندوقهای سرمایه‌گذاری معتقد است سودی که شرکتهای بخش انرژی میان سهامداران تقسیم می‌کنند بر خلاف جریان بازار و ناپایدار است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۱
مدیر یکی از صندوقهای سرمایه‌گذاری معتقد است سودی که شرکتهای بخش انرژی میان سهامداران تقسیم می‌کنند بر خلاف جریان بازار و ناپایدار است.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز، علی‌رغم سقوط بهای نفت از سال ۲۰۱۴، اغلب شرکتهای نفتی سطح سود قابل تقسیم خود را حفظ کرده‌اند. این صنعت در راستای سنت پرداخت سود یکنواخت و پایدار، به جای پرداخت سود کمتر به سرمایه‌گذاران، هزینه‌های خود را کاهش داده است.
به عنوان مثال شرکت نفتی BP در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۶ زیان خود قبل از کسر مالیات را ۸۶۵ میلیون دلار اعلام کرده است اما سود قابل تقسیم خود را به میزان ۱۰ سنت برای هر سهم عادی تغییر نداده است. بر اساس اعلام وبسایت مرکز پژوهشی مدیریت انرژی، قریب به ۸۰ درصد شرکتهای نفتی در سال ۲۰۱۵ به میزان سود پرداختی خود افزودند یا دست کم سطح آن را حفظ کردند. این امر بر خلاف واقعیت دشواری تأمین وجوه نقد در این شرکتها به علت سقوط قیمت است.
در ماه مارس، رییس اجرایی شرکت شورون، «جان واتسون» علی‌رغم اعلام برنامه‌های کاهش مخارج، بر اهمیت افزایش مبلغ پرداختی بابت سود سهام تأکید کرد. این شرکت برای بیست‌و‌هشتمین سال متوالی میزان سود پرداختی خود را افزایش داده است. شرکت «رویال داچ شل» از سال ۱۹۴۵ سود پرداختی خود را کاهش نداده است و «اکسون موبیل» بیش از سه دهه است که هر سال سود پرداختی خود را افزایش می‌دهد.
«هرالد اوترهاگ» مدیر شرکت مدیریت دارایی اسلو به CNBC گفته است: «بسیاری از شرکتها، سیاست پرداخت سودی را اتخاذ کرده‌اند که ناپایدار است و در بازارهای مالی نیز با پرسشی در خصوص مساله تداوم این پرداخت روبرو نمی‌شوند.» وی افزوده است: «بخش اعظم این سود ناپایدار، بوسیله دسترسی آسان به بازارهای اعتبار و سهام تأمین شده است و وقتی سال گذشته بسیاری از این بازارها به روی این شرکتها بسته شدند، معلوم شد سود پرداختی تداوم نخواهد داشت و سرمایه‌گذاران پی‌بردند بیشتر سودی که اخیرا دریافت کرده‌اند به جای آنکه بازده سرمایه باشد، بازگشت سرمایه است و سرمایه زیادی باقی نمانده است.» علاوه بر این «اوترهاگ» به CNBC گفته است: «ما معتقدیم در بلندمدت برای توجیه‌پذیری اقتصادی تولید، بهای نفت باید بشدت افزایش یابد اما اینکه چه وقت و چطور این اتفاق رخ می‌دهد هنوز مشخص نیست.»
علی‌رغم این واقعیات وی معتقد است هنوز فرصتهای زیادی برای بهبود اوضاع شرکتهای نفتی وجود دارد. بهای فروش آتی نفت خام برنت و WTI از آغاز سال تاکنون ۳۷ درصد رشد داشته است؛ هرچند از اوج ۱۰۰ دلاری قیمت در نیمه نخست سال ۲۰۱۴ فاصله زیادی دارد.
تحلیلگران معتقدند تعهد پرداخت سود شرکتهای نفتی به امید بهبود مجدد بهای نفت انجام شده است و ادامه روند فعلی فشار بیشتری بر توان پرداخت سود شرکتهای نفتی از محل فعالیتهای جاری آنها وارد خواهد ساخت.
منبع: CNBC
ترجمه: نعیم نوربخش - نکونیوز
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵