داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 87362
 
عامل اصلی کاهش ماهیان خاویاری
 
رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور با بیان این که ذخایر ماهیان دریای خزر به یک ششم کاهش یافته است، گفت: صیدهای غیرمجاز و غیرقابل کنترل عامل اصلی کاهش این گونه ارزشمند است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۶
رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور با بیان این که ذخایر ماهیان دریای خزر به یک ششم کاهش یافته است، گفت: صیدهای غیرمجاز و غیرقابل کنترل عامل اصلی کاهش این گونه ارزشمند است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمد پورکاظمی» روز دوشنبه در نشست خبری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهادکشاورزی درباره ذخایر ماهیان در دریای خزر و خلیج‌فارس و احیای آبزیان از طریق روش های پرورش ماهی در قفس افزود: ذخایر ماهیان خاویاری که یک ذخیره مشترک بین پنج کشور حاشیه دریای خزر است، از سه هزار تن به کمتر از 500 تن رسیده که پایین ترین حد آن است.
وی با اشاره به ممنوعیت برداشت و صادرات ماهیان خاویاری برای پنج کشور ساحلی دریای خزر افزود: طبق توافق بین پنج کشور، هرگونه صید تجاری ممنوع است اما صید برای تحقیقات و بازسازی ذخایر می تواند انجام شود.
وی سن بلوغ ماهیان خاویاری را بالا دانست و تصریح کرد: نخستین سن بلوغ برای ماهی اوزون برون 10 سال، تاس ماهیان 15 سال و فیل ماهیان 20 سال است تا بتوان از خاویار این ماهی ها استحصال کرد.
به گفته وی، تلاش شده است تا حاشیه امنی برای این گونه ماهیان ارزشمند که حداقل 10 سال عمر خود را در محدوده آب های کشورهای حاشیه دریای خزر مهاجرت می کنند، ایجاد شود.
وی اضافه کرد: تحقیقات نشان می دهد که عامل اصلی کاهش ماهیان خاویاری دریای خزر صیدهای غیرمجاز و غیر قابل کنترل است زیرا افراد به دلیل نداشتن شغل مناسب ماهیان خاویاری را به دلیل گوشتی بودن در وزنهای بین دو، سه تا پنج کیلوگرم صید می کنند.
رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور تصریح کرد: برای بازسازی این ذخایر، اکنون گونه فیل ماهی در پشت یکی از سدها پرورش داده می شود که در مدت یک سال و نیم، وزن این ماهی به سه کیلوگرم رسیده است.

**تولید ماهیان خاویاری در پشت سد سفیدرود
پورکاظمی گفت: موسسه تحقیقات بین المللی تاس ماهیان دریای خزر در قراردادی قرار است برای تولید این گونه ماهیان در دریا و پشت سد سفید رود با ایران همکاری کند.

** پرورش ماهی در قفس ماهیان خاویاری بانک ژن زنده ایران
رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور تصریح کرد: ایران احیای ماهیان خاویاری را با دو رویکرد صنعت آبزی پروری و خطر انقراض در سیستم پرورش ماهی در قفس در دستور کار دارد که حتی می توان بانک ژن زنده این گونه ها نیز داشته باشیم.
پورکاظمی ادامه داد: در سیستم بازسازی ذخایر بچه ماهیان در وزن سه تا پنج گرم رهاسازی می شوند؛ در برخی کشورها از سیستم قفس استفاده می کنند که با وزنها یک تا دو کیلوگرم متناسب با شرایط دریای خزر رهاسازی خواهند شد.
وی افزود: اکنون برنامه مطالعه تولید گونه های ارزشمند دریای خزر در سیستم پرورش ماهی در قفس از جمله فیل ماهی خاویاری، ماهی آزاد و قزل آلا در دریای خزر و ماهی سی باس، سیبرین و شانک در دریای جنوب کشور را در دستور کار داریم.

** احیای ماهی بومی شانک طی سال گذشته
این مقام مسئول درباره ماهی بومی شانک گفت: طی چند سال موفق به کسب دانش بیوتکنیک تکثیر شانک شدیم به طور یکه در سال 95 نزدیک 200 هزار عدد بچه ماهی شانک را تولید کردیم و طی قراردادی در اختیار بخش خصوصی قرار دادیم.
وی افزود: به تدریج به دنبال این هستیم گونه های بومی خود را جایگزین گونه های تجاری کنیم که شرط نخست آن در نظر گرفتن مباحث اقتصادی، سرعت رشد تولید و مقاوم بودن به بیماری است.

** مردم با اطمینان آبزیان دریای خزر را مصرف کنند
وی درباره آلودگی دریای خزر و اثر آن بر آبزیان گفت: خوشبختانه میزان آلودگی دریای خزر در حدی نیست که سلامت انسان را برای مصارف ماهی و آبزیان محدود کند.
به گفته پورکاظمی، گرچه برخی نقاط حساس آلاینده هایی وجود دارد اما این براساس سیکل آلودگی که ابتدا باید در رسوبات و موجوداتی همچون صدف و خرچنگ بعد در ماهیان ریز و ماهیان درشت و سپس در کبد و جگر ماهی و از طریق گردش خون در کلیه به گوشت و خاویار رسوخ کند.
رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور یادآور شد: مطالعاتی که در گذشته انجام شد، از آلودگی اندام های داخلی برخی از ماهیان درشت با سن 30 تا 40 ساله که به طور عمده ماهیات خاویاری بودند، حکایت داشت که البته این آلودگی در گوشت و خاوریار آنها دیده نشد.
پورکاظمی ادامه داد: در سال های اخیر هیچ گونه آلودگی در ماهیان خزری دیده نشده است.
وی به مردم اطمینان داد، مصرف ماهی دریای خزر هیچگونه تهدیدی برای سلامتی مردم ندارد.

** مصرف سرانه آبزیان در ایران نصف جهان است
رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور اظهار داشت: مصرف سرانه آبزیان در ایران سالانه 10 کیلوگرم و در کشورهای درحال توسعه و توسعه یافته بیش از 23 کیلوگرم است که نشان می دهد ما نصف آنها مصرف آبزیان داریم.

** پرورش ماهی در قفس تنها عامل توسعه صنعت شیلات
پورکاظمی با یادآوری اینکه سالانه بیش از 200 پروژه تحقیقاتی در کشور اجرا می شود، اظهار داشت: یکی از پروژه های مرتبط به سیاست های اقتصاد مقاومتی، شیوه پرورش ماهی در قفس است.
به گفته وی، آمارها نشان می دهد سالانه 97.2 میلیون تن آبزی در جهان تولید می شود که آبزی پروری 44 درصد تولید شیلاتی دنیا را به خود اختصاص داده و 56 درصد تولید جهان مربوط به صید است.
وی تولیدات شیلاتی ایران را نزدیک یک میلیون تن در سال عنوان کرد و گفت: از این میزان 440 میلیون تن مربوط به پرورش آبزیان است.
پورکاظمی با بیان این که در بخش کشاورزی بالاترین سرعت رشد و تولید را در دنیا آبزی پروری دارد گفت: به دلیل محدودیت منابع صید، اکوسیستم ها و اقیانوس ها و دریاها روند تولید در صنعت آبزی پروری دنیا روز به روز در حال افزایش است.
وی با یادآوری اینکه موسسه تحقیقات علوم شیلاتی در سال 1370 مطالعه پرورش ماهی در قفس را آغاز و در سال 1382 سازمان شیلات محققان نروژی را برای این کار دعوت کرد که برآوردهای آنان نشان داد ذخایر دریایی ایران نزدیک 900 هزارتن تا یک میلیون تن ظرفیت پرورش ماهی در قفس را دارد.
پورکاظمی اضافه کرد: در این روش در رویکرد مهاجرت از آب شیرین به آبهای ساحلی و دریایی، دیگر نیازی به استخر، پمپاژ و برق نیست و هزینه های تولید کاهش می یابد.
وی مجری متولی پرورش ماهی در قفس را سازمان شیلات ایران عنوان کرد و افزود: موسسه تحقیقات علوم شیلاتی نیز بسته دانشی تحقیقات، آموزش و ترویج را برعهده دارد که با کمک محققین، اساتید و اعضای هیات علمی تدوین کرده است و در سال 1395 مطالعات تحقیاتی آن عملیاتی شد.

** سیستم دانشگاهی ایران واحد پرورش ماهی در قفس را ندارد
رییس موسسه تحقیقاتی علوم شیلاتی کشور افزود: متاسفانه در سیستم دانشگاهی کشور حتی واحد درسی تحت عنوان پرورش ماهی در قفس وجود ندارد و ضروری است رشته های شیلات دانشگاهها بازنگری شود زیرا برای توسعه این طرح لازم است در آینده کادر متخصص داشته باشیم.
به گفته پورکاظمی، به ناچار ما در هشت کارگاه آموزشی از اساتید و متخصصان کشورهای نروژ، ایتالیا، انگلستان، مالزی و روسیه درخواست همکاری در این خصوص کرده ایم.
وی یکی از مسائل مهم در اجرای پرورش ماهی در قفس را مکان یابی قفس ها دانست که تاکنون 16 مکان مناسب در دریای خزر شناسایی شده است تا در اعماق بین 20 تا 100 متری قرار گیرند.
پورکاظمی اضافه کرد: زیرا قفس ها باید با کمترین آسیب در جریانات آبی (موج های با ارتفاع 8 تا 9 متر دریای خزر و سه تا 4 متر خلیج فارس) جریانات آبی در جهت عقربه های ساعت، جذر و مد دریای جنوب، آلودگی ها ، شکوفایی جلبک ها و گونه های مهاجم مانند شانه دار مواجه شود.
وی یادآور شد: پرورش ماهی در قفس در دنیا با تولید بیش از 3 میلیون تن پا گرفت.
پورکاظمی درباره سازه های این نوع قفس ها گفت: کشورهای تولیدکننده سازه متعدد هستند اما سازه ای که متناسب با اقلیم ما باشند و بتواند جریانات آبی با امواج 8 تا 9 متری و دمای آب را تحمل کند، مورد توجه ما است به طوری که در دریای شمال کشور قفس های قوطه ور و در جنوب کشور قوطه های شناور را تهیه خواهیم کرد.

**تولید قزل آلای اس پی اف (spf) با کمک معاونت علمی ریاست جمهوری
رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی گفت: به طور حتم به دلیل تراکم در سیستم های آبزی پروری هر گونه ای که وارد این قفس ها شود، با ظهور بیماری ها مواجه می شویم که در این شرایط تلاش شده از گونه های مقاوم به بیماری، دارای شناسنامه، اصلاح نژاد شده و عاری از بیماری استفاده کنیم.
پورکاظمی افزود: برای نمونه اکنون تولید قزل آلای اس پی اف (spf) با کمک معاونت علمی ریاست جمهوری آغاز شده است که نه تنها هیچ تهدیدی در اکوسیستم ایجاد نکند بلکه مطالعات اقتصاد و بازار آن انجام شود.
وی ادامه داد: اکنون برنامه تولید 200 هزار تن آبزی از طریق پرورش ماهی در قفس را داریم که در افق 1404 باید به 400 هزار تن یعنی تقریباً معادل تولید فعلی آبزی پروری کشور برسد که در کنار آن باید بازارهای مصرف آن را نیز شناسایی کنیم.
پورکاظمی در بحث صادرات نیز گفت: سازمان شیلات ایران اقدام های خوبی در بخش صادرات آبزی به بازارهای روسیه و کشورهای همسایه برای کپور ماهیان و گونه های بومی داشته است.

** توسعه تولید 10 گونه بومی ماهی در پرورش ماهی در قفس
رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور گفت: یکی از محوری ترین برنامه های ما توسعه تولید 10 گونه بومی آبزی کشور در روش پرورش ماهی در قفس است که پایلوت های ترویجی این ها از طریق پژوهشکده ها ابلاغ شده است و در این برنامه تولید 100 هزار بچه ماهی از گونه های بومی انجام می شود.
وی اظهار داشت: ما تلاش می کنیم با دعوت اساتید و متخصصان خارجی این دانش فنی را در کشور بومی سازی کنیم

** برنامه افزایش تولید میگو با مدیریت بیماری لکه سفید در مزارع بوشهر
رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور در زمینه تولید میگو نیز گفت: اکنون تولید عمده میگو در کشور به صورت استخرهای خاکی در واحدهای 20 تا 40 هکتاری با متوسط تولید 3.5 تا 4 تن در هکتار است که در برخی از مزارع مدیریت شده این میزان به 10 تا 11 تن در هکتار می رسد.
وی تولید میگو در سال 93 را نزدیک 22 هزار تن عنوان کرد و افزود: این میزان در سال 94 به علت بروز بیماری لکه سفید 6 تا 7 هزارتن کاهش یافت اما در سال 95 با کارگاه های آموزش و مراقبت های صورت گرفته و تلاش سازمان شیلات، سازمان دامپزشکی و مجموعه تحقیقات این بیماری کنترل شد.
وی اظهار داشت: مطالعات نشان می دهد که بیماری لکه سفید در صورت مدیریت می تواند کمترین خسارت را داشته باشد به طوری که تلاش داریم در کنار این بیماری مدیریت تولید داشته باشیم و امسال برنامه ترویج تولید میگو را در کنار بیماری در استان بوشهر به عنوان پایلوت در 100 هکتار اجرایی می کنیم.

** پیش بینی تولید 30 هزارتنی میگو در سال 96
وی با بیان این که در سال 95 تولید میگوی کشور به 23 تا 24 هزار تن رسید، پیش بینی کرد در سال 96 رقم تولید این آبزی به 30 هزار تن برسد.
پورکاظمی اضافه کرد: همچنین در طرحی آزمایشی، برنامه داریم به جای تولید تراکمی در استخرهای خاکی که به طور معمول 25 عدد در هر مترمربع بچه میگو رهاسازی می شود از استخرهای بتنی در شرایط متراکم 250 تا 300 عدد بچه میگو در هر مترمربع استفاده شود.
به گفته وی، در این روش آب چرخشی که مدام از دریا پمپاژ شود نیاز نداریم بلکه آبی که یکبار منتقل می شود در همان مکان عملیات پرورش، فیلتر و بازگردش می شود که این دستاورد در این مرحله ما را به 20 تن تولید در هکتار می رساند.
رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی گفت: یکی دیگر از دانش های بومی موفق در تولید میگو، شیوه ای است که در آن نیاز به آب دریا نیست که اکنون در حال بومی سازی آن هستیم.
وی افزود: در این روش انتقال آب با تانکر انجام می شود که گونه های پرورشی تحمل پذیری بالایی دارند بنابراین تولید را می تواند به 30 تا 40 تن در هکتار برساند که این روش جزو مشاغل خانگی و مولد به شمار می رود.

** سند آبزی پروری در ذخایر آب کشاورزی در حال تدوین است
پورکاظمی از تدوین سند تولید آبزی پروری در ذخایر آب کشاورزی خبر داد و گفت: در حال تدوین سندی هستیم که از امکانات ذخایر آب بخش کشاورزی در استان ها بهره مند شویم و پس از آن آب به اراضی کشاورزی رها سازی می شود که می توان از ظرفیت کشت و صنعت ها در مناطق مختلف بهره مند شد که اکنون در دنیا از این الگوها استفاده می شود.
به گزارش ایرنا، موسسه تحقیقات علوم شیلاتی ایران با 99 سال قدمت دارای 250 محقق در 12 پژوهشکده و بزگترین شبکه علمی علوم شیلاتی از بعد تجهیزات، آزمایشگاه و ناوگان های تحقیقاتی در عرصه های مختلف علوم شیلات فعالیت دارد.
ماموربت های این موسسه در دو بخش حاکمیتی (گشت های ارزیابی ذخایر، تعیین زمان صید و خاتمه زمان صید و بیولوژی گونه ها و حمایت (آبزی پروران و تولید کنندگان و فراوری) از بخش های تولید انجام می شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵