داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 11572
 
هاشمی: مردم گرانی را لمس می کنند اما عده ای به آمار و ارقام تخيلي خود دلخوش اند
 
هاشمی رفسنجانی گفت: هدفمندی یارانه باید منجر به رشد اقتصاد می‌شد، نه سرازیر کردن مبلغی ناچیز به حساب مردم و در مقابل ایجاد تورم سرسام‌آور و کاهش شدید پول ملی.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۰۳
به گزارش خبرآنلاين، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ديدار جمعي از مديران صنايع غذايي كشور، گفت: اميد اين بود كه در سال «حمايت از كار، توليد ملي و سرمايه ايراني»، وضع توليد، صنعت و كشاورزي كشور در مسير پيشرفت تقويت گردد، اما درگير شدن در قدرت‌طلبي‌ها و فعاليت‌هاي جناحي و باندي اين فرصت طلايي را از ما گرفت.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني دغدغه‌ها و مطالبات توليدگران و كارآفرينان كشور را به‌حق و جدّي عنوان كرد و گفت: وضع نامطلوب اقتصادي كنوني و درد و رنج صنايع توليدي و كشاورزي نتيجه تحريم‌ها، سوءمديريت‌ها و بي‌تدبيري‌هاست و لازم است اقتصاد و توليد كشور هر چه زودتر سامان يابد.

گزيده سخنان وي را در ادامه بخوانيد:

· متوليان اقتصاد كشور راه را گم و به روزمرگي افتاده‌اند. براي كشوري چون ايران اسلامي با امكانات خدادادي فراوان، منابع انساني غني و ارزشمند و مديران لايق و باتجربه، روزمرگي اقتصادي و فعاليت جزيره‌اي سمّ مهلك و نتيجه‌اش وابستگي هر چه بيشتر به واردات مصنوعات خارجي است.

· خواست عمومي و رهبري معظم انقلاب از تدوين و ابلاغ اين اسناد بالادستي مهم همچون سند چشم‌انداز ۲۰ ساله، برنامه چهارم و اصلاح صدر اصل ۴۴ قانون اساسي ايجاد تحول و انقلاب اقتصادي در كشور بود، اما بي‌تدبيري‌ها، عدم استفاده از مديران لايق و متخصصان فن، موجب روزمرگي و افزايش وابستگي كشور به محصولات خارجي شده است.

· {با اشاره به آمارهاي خلاف واقع كه از توليد و اقتصاد كشور ارائه مي‌گردد} مردم به وضوح چند برابر شدن قيمت‌ها و كاهش ارزش پول ملي به يك‌سوم را با گوشت و پوست خود لمس مي‌كنند، اما عده‌اي هنوز به آمار و ارقام تخيلي خود دلخوش هستند.

· هدفمندي يارانه‌ها نياز اساسي اقتصاد كشور است اما اجراي مرحله اول اين طرح سرنوشت‌ساز دچار انحراف شد. نتيجه هدفمندي يارانه مي‌بايست تقويت توليد و رشد اقتصاد و كشاورزي كشور مي‌شد و نه سرازير كردن مبلغي ناچيز به حساب مردم و در مقابل ايجاد تورم سرسام‌آور و كاهش شديد پول ملي.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵