کد مطلب: 45692
 
فاز نخست پتروشیمی دماوند پاییز به بهره برداری می رسد
 
پتروشیمی دماوند با توجه به موقعیت ویژه خود و وابستگی ٢٤ مجتمع فاز دوم پتروشیمی های عسلویه به آن باید در کوتاه ترین زمان به بهره برداری برسد، از این رو تلاش می شود فاز نخست این مجتمع پاییز امسال وارد مدار شود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۲۸
پتروشیمی دماوند با توجه به موقعیت ویژه خود و وابستگی ٢٤ مجتمع فاز دوم پتروشیمی های عسلویه به آن باید در کوتاه ترین زمان به بهره برداری برسد، از این رو تلاش می شود فاز نخست این مجتمع پاییز امسال وارد مدار شود.

به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، حسین شهریاری، مدیرعامل پتروشیمی دماوند با اعلام خبر بهره برداری از فاز نخست پتروشیمی دماوند در سال ٩٤،‌ به اولویت دار شدن این شرکت پس از تفاهمنامه لوزان اشاره کرد و گفت: بر اساس برنامه ریزیها سومین مرحله اعلام واگذاری شرکت پتروشیمی دماوند در اردیبهشت ماه برگزار می شود و اگر سرمایه گذاران در این مرحله نیز مانند ٢ مرحله پیش از واگذاری استقبال نکنند، این شرکت در اختیار شرکت ملی صنایع پتروشیمی باقی می ماند.

شهریاری با اشاره به عدم استقبال از واگذاری شرکت پتروشیمی دماوند به دلیل سرمایه گذاری بالایی که در آن صورت گرفته، گفت: بر اساس برنامه فاز نخست، واحد برق دماوند مردادماه و واحد بخار آن پاییز به بهره برداری می رسد.

وی در باره میزان تولید برق و بخار در فاز نخست اظهار کرد:‌ ظرفیت نصب شده بخش بخار ۶۰۰ تن در ساعت است و در مرحله نخست در فصل پاییز ۲۰۰ تن در ساعت بخار تولید خواهد شد، همچنین ظرفیت نصب شده نیروگاه برق نیز ۳۰۰ مگاوات بوده که در مرحله نخست ٩٠ مگاوات برق تولید می شود.

مدیر عامل پتروشیمی دماوند در باره برنامه پیش روی پتروشیمی دماوند نیز تاکید کرد: برنامه این شرکت بستگی به واگذار شدن یا نشدن آن، از این رو پس از مشخص شدن وضع مالکیت دماوند،‌ درمورد آن برنامه ریزی صورت می گیرد.

شهریاری ادامه داد: در صورتی که پتروشیمی دماوند واگذار نشود، وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران باید درباره تمایل به سرمایه گذاری در دماوند تصمیم گیری کنند.

مدیرعامل پتروشیمی دماوند در باره تاثیر تفاهم لوزان در تولید و نیاز یوتیلیتی منطقه نیز، گفت: درصورتی که تفاهمنامه لوزان نهایی شود، اجرای شرکتهای پتروشیمی فاز ۲ با سرعت مناسب پیش می رود، از این رو نیاز به یوتیلیتی افزایش یافته است و شرکت پتروشیمی دماوند در اولویت قرار می گیرد.

به گزارش شانا، نیروگاه برق و بخار شرکت پتروشیمی دماوند از دو بخش برق و بخار برای خدمات دهی به شرکتهای فاز ۲ پتروشیمی منطقه ویژه پارس عسلویه تشکیل شده است.

بر این اساس واحد برق شامل ۱۲ واحد توربین گازی هر یک به ظرفیت ۱۶۲مگاوات است؛ در مجموع ظرفیت نصب شده نیروگاه ۱٩۴۴ مگاوات در شرایط ایزو است، همچنین برآورد مصرف واحدهای فاز۲ معادل ۱۵۰۰ تا ۱۵۳۰ مگاوات در شرایط عادی و بیشینه است.

با توجه به حجم عظیم سرمایه‌گذاری پروژه‌های یوتیلیتی بخش دریایی پتروشیمی دماوند، ابتدا عملیات اجرائی فاز ۱ طرح به همراه بخش دریایی کل پروژه آغاز شده است و در مرحله کنونی پروژه نیروگاه فاز نخست با پیشرفت حدود ٩۵ درصدی تا چندماه آینده به بهره برداری می رسد.

مرضیه شاهدایی، مدیر طرحهای شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران چندی پیش با بیان این که پتروشیمی دماوند نیاز به چهار میلیارد دلار سرمایه گذاری دارد، گفته بود: از روز نخست تاکنون شرکت ملی صنایع پتروشیمی از محل منابع داخلی خود یک میلیارد دلار در این طرح سرمایه گذاری کرده است.

شاهدایی تاکید کرده بود که بخش خصوصی پیش از خرید سهام پتروشیمی دماوند در بورس باید سرمایه گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی را در این طرح بازگرداند.

وی افزوده بود: هم اکنون ناتوانی بخش خصوصی در پرداخت هزینه اولیه (یک میلیارد دلار) به این شرکت و نیز سرمایه گذاری سه میلیارد دلاری از عوامل اصلی فروخته نشدن این طرح است.

مدیر طرحهای شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با اشاره به برگزاری نشستهای مشترک با صندوقهای سرمایه گذاری بزرگ کشور درباره واگذاری سهام پتروشیمی دماوند، گفته بود: همه این صندوقها تقاضا دارند سرمایه اولیه ای که شرکت ملی پتروشیمی تاکنون در این طرح هزینه کرده است پس از بهره برداری به این شرکت پرداخت شود.

شاهدایی اظهار کرده بود: بزرگترین عامل ارتباطی ٢٤ طرح پتروشیمی در فاز ٢ پارس جنوبی، پتروشیمی دماوند است، از این رو از لحاظ حاکمیتی و مدیریتی بهتر است تا زمانی که این طرح به بهره برداری می رسد، مدیریت آن دولتی بماند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵