کد مطلب: 32632
 
نیاز به شرکت ملی حمل محصولات نفت و پتروشیمی
 
معاون وزير نفت در امور پتروشيمي گفت:ضروري است شركت ملي حمل محصولات نفت و پتروشيمي با سرمايه گذاري مشترك شركت ملي نفت ايران و شركت ملي گاز ايران تاسيس شود
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۹
به گزارش خبرگزاري موج، معاون وزير نفت در امور پتروشيمي چالش هاي موجود در حوزه حمل و نقل محصولات پتروشيمي و نفتي كشور را به دليل نداشتن برنامه ريزي منسجم در زمينه كمبود ناوگان حمل و نقل محصولات پتروشيمي، اجرا نكردن نقشه راه لجستيك، خصوصي سازي مجتمعهاي پتروشيمي و اتخاذ و اجراي تصميم ها به صورت جزيره اي فارغ از نتايج بلند مدت يا صدمات ناشي از رقابت هاي داخلي دانست.
عباس شعري مقدم گفت: بايد ارزيابي دقيقي بر اساس برنامه استراتژيك درازمدت صنعت نفت، گاز و پتروشيمي از ميزان توليد محصولات صادراتي در سال و همچنين بنادر مقصد و سهم هريك از بنادر بازارهاي هدف، براي مدت ۲۰ سال همچنين ارزيابي فني و بازرسي دقيق از كشتي هاي موجود در ناوگان شركت ملي نفتكش ايران در زمينه نوع كاربري هر يك از كشتي ها و سن آنها انجام شود.
معاون وزير نفت در امور پتروشيمي ادامه داد: بر اساس نتايج حاصل از بررسي هاي فوق شركت ملي حمل محصولات نفت و پتروشيمي با سرمايه گذاري شركت ملي نفت و شركت ملي گاز ايران (اگر ميعانات گاز به شركت ملي گاز مربوط مي شود) تاسيس شود، بديهي است حمل كننده هاي (carriers) فعلي محصولات نفتي و پتروشيمي بخشي از موجودي اين شركت خواهد بود.
به گفته وي هم اكنون هر مجتمع توليدي يا شركت پتروشيمي با خريد و مشاركت درگير مسائل و مشكلات پيچيده از جمله، مديريت كشتي، تامين سوخت، مسائل بيمه و ... شده اند كه اين موضوع به دليل پراكندگي و نيازمندي به موارد مختلف سبب رقابت هاي داخلي و خارجي و در نهايت تامين نشدن منافع ملي شده است؛ از اين رو براي انجام اين مهم، قطعا نيازمند استراتژي بلند مدت ملي و سپس تعيين چگونگي تعامل بخشهاي مختلف (به ويژه مديريت شركت هاي خصوصي پتروشيمي) هستيم كه اجراي آن بدون همكاري و مشاركت اين بخش ها به صورت عملي و واقعي امكان پذير نخواهد بود.
شعري مقدم با تشريح عملكرد شركت ملي نفتكش ايران در زمينه حمل محصولات پتروشيمي در دوران تحريم گفت: اين شركت با استفاده از چند فروند كشتي چند منظوره حمل نفت – محصولات پتروشيمي در دوران تحريم عملا در حمل متانول يا محصولات نفتي تميز (CCP) كمك شاياني كرد، به طوري كه ورود اين شركت به همين مقوله سبب افت كرايه حمل در بازار شد.
معاون وزير نفت در امور پتروشيمي تاكيد كرد: نياز كشور به ناوگان حمل محصولات پتروشيمي هنوز به طور كامل رفع نشده و شركت ملي نفتكش ايران تنها انجام بخش كوچكي از اين مهم را عهده دارد؛ اين شركت تاكنون فقط در زمينه حمل متانول، CCP و LPG فعاليت داشته است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵