کد مطلب: 98162
 
صنعت نفت در هفته ای که گذشت
بازگشت کارت هوشمند بنزین
 
صنعت نفت در هفته ای که گذشت، هفته ای کم خبر را پشت سر گذاشت اما در همین هفته کم رخداد، باز هم بنزین در صدر رویدادها بود.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۱۹
صنعت نفت در هفته ای که گذشت، هفته ای کم خبر را پشت سر گذاشت اما در همین هفته کم رخداد، باز هم بنزین در صدر رویدادها بود.
به گزارش نکونیوز، در هفته ای که گذشت، بحث درباره قیمت بنزین در مجلس ادامه یافت و آنگونه که در خبرها مطرح شد، کمیسیون تلفیق مجلس، افزایش قیمت بنزین تا ۱۵۰۰ تومان را منتفی کرده است. اما با این وجود افزایش قیمت بنزین قطعی به نظر می رسد. خبری که روز چهارشنبه درباره کارت سوخت اعلام شد، قطعه جدیدی از پازل قیمت بنزین در سال آینده بود. سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی با تاکید بر این‌که استفاده از کارت سوخت الزامی خواهد شد، افزود: افرادی که فاقد کارت سوخت هستند باید به منظور جلوگیری از ایجاد مشکل نسبت به اخذ کارت سوخت اقدام کنند. زیبا اسماعیلی در جمع خبرنگاران با اشاره به قانون مصوب مجلس گفت: با توجه به این که قانون مصوب مجلس تاکید کرده است که سوخت گیری فقط با کارت سوخت امکان‌پذیر است و کارت سوخت جایگاه دار فقط برای موارد ضروری استفاده خواهد شد، مالکان خودروهایی که به هر دلیل فاقد کارت سوخت هستند باید به منظور جلوگیری از ایجاد مشکل نسبت به اخذ کارت اقدام کنند. وی با بیان این‌که برای زمان ازسرگیری استفاده از کارت سوخت زمان مشخصی تعیین نشده است، افزود: افرادی که فاقد کارت سوخت هستند باید برای اخذ این کارت به نمایندگی‌های پلیس+۱۰ مراجعه کنند.
به نظر می رسد با توجه به اعتراضات اخیر در کشور که با اعتراض به گرانی ها آغاز شد و به حوزه های سیاسی و اجتماعی رسید، مجلس در صدد افزایش قیمت بنزین به میزان مورد نظر دولت نیست و سخنان چندی پیش علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی که پیشنهاد بازگشت بنزین دونرخی را مطرح کرد نشان می دهد مجلس در دونرخی کردن قیمت بنزین که هم دولت و وزارت نفت و هم جایگاه داران با آن مخالفند جدی است. اما اگر دولت به دنبال افزایش قیمت بنزین باشد، چاره ای جز پذیرش این پیشنهاد ندارد. پیشبینی می شود با عنایت به اعتراضات اخیر، بنزین درسال آینده با دو نرخ به فروش برسد. بنزین سهمیه ای با قیمت هر لیتر ۱۰۰۰ تومان و بنزین آزاد با قیمت هر لیتر ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ تومان. هرچند که در این مورد هنوز نمی توان با قطعیت سخن گفت. 

چالش جدید خودروهای هیبریدی
در شرایطی که چالش در مورد تعیین قیمت بنزین در سال ۹۷ به اوج خود رسیده و آلودگی هوای کلان شهرهای کشور نیز به شدت افزایش یافته، افزایش عجیب تعرفه خودروهای هیبریدی در هفته گذشته، شوک بزرگی به بازار خودروهای هیبریدی و مردم نگران هوای پاک وارد کرد. آن هم در شرایطی که ترغیب مردم به خرید خودروهای هیبریدی، می تواند هم در مصرف سوخت صرفه جویی کند و هم موجب آلودگی هوای کلان شهرها شود. اما دولت که پیش از این پیشنهاد افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین را ارائه داده بود، از افزایش تعرفه خودروهای هیبریدی هم نگذشت! گزارش نکونیوز در این زمینه را در لینک ذیل بخوانید:
شوک دولت به بازار خودروهای هیبریدی+تصویر مصوبه

جزییات طرح برندینگ جایگاه‌های سوخت
پس از حواشی متعددی که برای طرح برندینگ جایگاههای سوخت ایجاد شد و حتی کارت زرد مجلس به وزیر نفت را هم در پی داشت، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در نشستی خبری، جزییات طرح برندینگ جایگاه‌های سوخت را تشریح کرد. سید محمدرضا موسوی‌خواه در نشست خبری که دوشنبه با بیان این‌که موضوع شرکت‌های زنجیره‌ای توزیع سوخت از سال ۱۳۹۴ با هدف کاهش تصدیگری شرکت ملی پخش در دستور کار قرار گرفت، گفت: در سال ۱۳۹۴ جلساتی تشکیل و شیوه‌نامه‌ای در این راستا تدوین شد. این شیوه‌نامه مراحل قانونی خود را طی کرد تا ابلاغ شد. وی با اشاره به اصل‌های ۴۴ و ۴۶ قانون اساسی، اظهار کرد: طبق اصل ۴۴ قانون اساسی باید از تصدیگری دولت کاسته و برخی از مسئولیت‌ها به بخش خصوصی واگذار شود. مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در مورد واگذاری مسئولیت سوخت‌رسانی به شرکت‌های زنجیره‌ای، توضیح داد: معنی این واگذاری این است که ما فرآورده را به شرکت‌های زنجیره‌ای تحویل دهیم و بر توزیع آن نظارت داشته باشیم. موسوی‌خواه با بیان این‌که روزانه بیش از ۲۰۰ میلیون لیتر فرآورده‌ به سراسر کشور توزیع می‌شود، اظهار کرد: اجرای طرح برندینگ با مشکلاتی روبه‌رو شد اما نمایندگان مجلس تاکید کردند اصل ۴۴ لازم‌الاجرا است. نمایندگان به شیوه‌نامه طرح برندینگ ایراداتی وارد کردند. وی ادامه داد: برای جلوگیری از انحصار و جلوگیری از ایجاد رانت در کشور در هر استان بیش از ۳۰ درصد در هر شهرستان بیش از ۵۰ درصد و در کشور ۲۰ درصد نازل‌ها نباید در اختیار یک شرکت قرار بگیرد. مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی افزود: همه ارکان مالی شرکت زنجیره‌ای توسط حسابرس‌های مستقل حسابررسی می‌شود و همه اسناد مالکیت باید به تایید رسیده باشد و شرکت ملی پخش این اسنادی که توسط نهادهای نظارتی برون‌سازمانی تهیه شده صحت سنجی آن را انجام می‌دهد. موسوی‌خواه با اشاره به درخواست ۸۵ شرکت برای مشارکت در طرح برندینگ افزود: تلاش می‌شود توانمندسازی شرکت‌ها به خوبی انجام شود و نظارت حاکمیتی خود را در امر حفظ حقوق شهروندان حفظ کنیم.

تولید ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین یورو ۵
روز چهارشنبه مدیرعامل پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس از ارسال چهارمین محموله بنزین یورو ۵ به میزان ۲۰ میلیون لیتر خبر داد و افزود: با احتساب این محموله تاکنون ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین یورو ۵ از پالایشگاه ستاره خلیج فارس به شرکت ملی پخش تحویل داده شده است. محمد علی دادور که پس از تغییرات در راس شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، به عنوان مدیرعانل پالایشگاه انتخاب شده است، با تاکید بر این که در فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس تولید روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین تثبیت شده است، اظهار کرد: در حال حاضر بنزینی که در این پالایشگاه تولید می‌شود از لحاظ میزان گوگرد و بنزن فوق یورو ۵ است. وی با اشاره به تحویل خوراک پالایشگاه از عسلویه، اظهار کرد: در عسلویه ایستگاه پمپی با ظرفیت ۱۲ هزار و ۵۰۰ مترمکعب در ساعت ایجاد شده که از عسلویه با فشار ۹۰ بار ارسال و در پالایشگاه با فشار ۶۰ بار تحویل گرفته می‌شود. در حال حاضر به طور متوسط روزانه ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی ارسال می‌شود البته ظرفیت خط لوله برای ۳۶۰ هزار بشکه طراحی شده و امکان افزایش ظرفیت تا ۵۰۰ هزار بشکه وجود دارد. دادور از تولید روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو ۵ در پالایشگاه ستاره خلیج فارس خبر داد و گفت: روز گذشته سومین محموله ۴۰ میلیون لیتری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس به انبار ارسال شد. مجموعا ۸۰ میلیون لیتر بنزین یورو ۵ از پالایشگاه ستاره خلیج فارس به شرکت ملی پخش ارسال شده است. به طور کلی بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون لیتر بنزین از این پالایشگاه تحویل سوخت کشور داده شده است که میزان اکتان این بنزین‌ها به جز سه محموله آخر که بیش از ۹۱ بود ۸۷ بوده است.


Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵