کد مطلب: 98919
 
باز هم هوای ناپاک در روز هوای پاک
چرا بنزین یورو4 هوای کلان شهرها را پاک نکرد؟
 
۲۹ دی ۱۳۹۶ هم مانند ۲۹ دی تمام سالهای یک دهه اخیر، هوای تهران پاک یا سالم نبود تا شهروندان در روز هوای پاک هم هوای ناپاک استشمام کنند و شاهد شاخص ۱۰۲ و هوای ناسالم برای افراد حساس حتی در روز تعطیل باشیم. این درحالیست که طی سالهای اخیر گامهایی از جمله عرضه بنزین یورو۴ در کلان شهرها برداشته شده اما هنوز آلودگی هوا پابرجاست.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۲
۲۹ دی ۱۳۹۶ هم مانند ۲۹ دی تمام سالهای یک دهه اخیر، هوای تهران پاک یا سالم نبود تا شهروندان در روز هوای پاک هم هوای ناپاک استشمام کنند و شاهد شاخص ۱۰۲ و هوای ناسالم برای افراد حساس حتی در روز تعطیل باشیم. این درحالیست که طی سالهای اخیر گامهایی از جمله عرضه بنزین یورو۴ در کلان شهرها برداشته شده اما هنوز آلودگی هوا پابرجاست.
به گزارش نکونیوز، در دوره دوم استقرار دولت محمود احمدی نژاد که با تحریمهای گسترده ضد ایرانی همراه بود، کشور با قطع واردات بنزین مواجه شد و از آنجا که طی دو دهه اخیر هیچ پالایشگاه جدیدی در کشور افتتاح نشده بود و امکان افزایش تولید بنزین داخلی صرفا با افزایش توان تولید پالایشگاههای موجود امکانپذیر بود، دولت وقت به سمت تولید ریفرمیت بنزین از مجتمع های پتروشیمی حرکت کرد. اقدامی که همان سالها با افزایش آلودگی هوای کلان شهرها توسط بنزین تولیدی توسط پتروشیمی ها، شائبه برانگیز شد اما دولت وقت آلوده بودن بنزین پتروشیمی ها را تکذیب کرد. با این وجود پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی در سال ۱۳۹۲، نتایج تحقیقاتی منتشر شد که آلودگی بنزین پتروشیمی ها را اثبات می کرد.
از سال ۹۲، دولت به سمت کیفی سازی بنزین تولیدی در داخل کشور یا واردات بنزین باکیفیت – که پس از تغییر دولت و به تبع آن لغو تحریمها امکان واردات آن فراهم شده بود – روی آورد و همین امر موجب شد به مرور زمان شاهد عرضه بنزین و نفتگاز
بخش اعظم آلودگی هوا در تهران حاصل منابع آلاینده متحرک شامل سواری و وانت، موتورسیکلت ها، کامیون ها و اتوبوس هاست. 70 درصد ذرات معلق و 85 درصد آلاینده های گازی در تهران توسط خودروها و موتورسیکلت ها تولید می شود و سهم نیروگاهها، پالایشگاهها، صنایع پایانه ها و گرمایش های خانگی تجاری به ترتیب 30 و 15 درصد است. بنابراین آنچه موجب آلودگی هوای تهران و طبیعتا سایر کلان شهرها شده، خودروها و موتورسیکلت هاست. جالب است بدانید که بیشترین ذرات معلق، توسط کامیون ها و اتوبوس ها و بیشترین آلاینده های گازی توسط خودروهای سواری و موتورسیکلت ها منتشر می شود
دارای استاندارد یورو ۴ در اغلب کلان شهرهایی که با آلودگی هوا مواجه بودند باشیم. هم اکنون ظرفیت تولید بنزین یورو۴ کشور ۴۱ میلیون لیتر در روز و ظرفیت تولید نفتگاز یورو۴ کشور ۳۲ میلیون لیتر در روز است که این آمارها با احتساب فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس محاسبه شده است. این درحالیست که به گفته صادق آبادی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، میزان مصرف بنزین و نفتگاز در کلان شهرها به ترتیب ۲۳ و ۱۱ میلیون لیتر است و این بدین معناست که باید صددرصد بنزین و گازوئیل توزیع شده در کلان شهرهای کشور، دارای استاندارد یورو۴ باشند. هرچند که به گفته صادق آبادی، در برخی مواقع به دلیل مشکلات در سیستم توزیع، صددرصد بنزین و گازوئیل توزیعی در کلان شهرها، یورو ۴ نبوده است. با این وجود نمی توان منکر این موضوع شد که بخش اعظم سوخت عرضه شده در کلان شهرهایی همچون تهران، اراک، اصفهان و اهواز یورو ۴ بوده است. با این وجود در سال جاری میزان آلودگی هوای تهران و اغلب کلان شهرهای کشور در سال جاری افزایش یافته است. دلیل این امر چیست؟
بر اساس اطلاعاتی که پاییز امسال توسط شرکت کنترل کیفیت هوای تهران منتشر شده است، بخش اعظم آلودگی هوا در تهران حاصل منابع آلاینده متحرک شامل سواری و وانت، موتورسیکلت ها، کامیون ها و اتوبوس هاست. ۷۰ درصد ذرات معلق و ۸۵ درصد آلاینده های گازی در تهران توسط خودروها و موتورسیکلت ها تولید می شود و سهم نیروگاهها، پالایشگاهها، صنایع پایانه ها و گرمایش های خانگی تجاری به ترتیب ۳۰ و ۱۵ درصد است. بنابراین آنچه موجب آلودگی هوای تهران و طبیعتا سایر کلان شهرها شده، خودروها و موتورسیکلت هاست. جالب است بدانید که بیشترین ذرات معلق، توسط کامیون ها و اتوبوس ها و بیشترین آلاینده های گازی توسط خودروهای سواری و موتورسیکلت ها منتشر می شود.
این آمارها نشان می دهد علیرغم بهبود کیفی سوخت توزیعی در کلان شهرها، آلودگی هوای تهران به دلیل حجم بالای تردد خودروها، اتوبوس ها، کامیون ها و موتورسیکلت ها در شهرها، همچنان رو به افزایش است. چراکه علاوه بر لزوم استاندارد بودن سوخت، استاندارد بودن خودروها و وسایل نقلیه دیگر هم ضروری است که متاسفانه این استاندارد در اغلب وسایل نقلیه در شهرهای بزرگ در کمترین حد ممکن وجود دارد و اغلب خودروها و موتورسیکلتها از حجم آلایندگی بالایی برخوردارند. کمبود امکانات حمل و نقل عمومی و ازدحام شدید مردم در مترو و اتوبوس هم موجب شده صرفا کسانی که مجبورند از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند و ناوگان حمل و نقل عمومی، توان پاسخگویی به نیاز فعلی را هم نداشته باشد.
از سوی دیگر به نظر می رسد استاندارد یورو۴ برای بنزین توزیعی هم بسیار دیر به اجرا در آمده چرا که کشورهای توسعه یافته، بنزین یورو۶ توزیع می کنند. تحقیقات انجام‌شده در دانشگاه صنعتی شریف حاکی از آن است که میزان گوگرد موجود در بنزین و دیزل نمونه‌برداری شده از ۱۰ جایگاه سوخت‌رسانی در تهران که شامل بنزین و دیزل معمولی و نیز سوخت معرفی‌شده تحت عنوان یورو ۴ هست به شدت با استانداردهای تعریف‌شده فاصله دارد. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در زمینه مقابله با آلودگی هوای تهران گفته: بر اساس مصوبه هیئت دولت باید از سال ۹۳ به مدت ۳۶ ماه علاوه بر اینکه یورو ۴ توزیع شود به سمت توزیع بنزین با استاندارد یورو ۵ برویم و بر همین اساس کارگروه در خواست ارتقاء بنزین از یورو ۴ به ۵ را طبق مصوبه سال ۹۳ ارائه کرد.
بر این اساس از ابتدای سال ۹۷ باید بنزین توزیعی در کشور یورو ۵ باشد اما هنوز بنزین یورو۴ هم به طور کامل توزیع نمی شود. برنامه های افزایش ناوگان حمل و نقل عمومی، تولید و عرضه موتورسیکلت های برقی و گازسوز کردن اتوبوس های شرکت واحد نیز عملا به کندی پیش می رود و اندک امیدها برای کاهش آلودگی هوا از طریق خودروهای هیبریدی هم با افزایش ده برابری تعرفه واردات این خودروها توسط دولت، رنگ باخته است. گویی هنوز هیچکس خطرات آلودگی هوای کلان شهرها را باور نکرده است...
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵