کد مطلب: 96849
 
کشورهای دیگر بودجه خود را با نفت چند دلاری بسته‌اند؟
قیمت نفت و بودجه
برآورد غیرمحافظه‌کارانه دولت از قیمت نفت
 
لایحه بودجه ۹۷ توسط دولت به مجلس ارائه شد و قیمت نفت برای برآورد درآمدهای نفتی دولت در سال آینده، ۵۵ دلار به ازای هر بشکه پیش‌بینی شد. سایر کشورها تولیدکننده نفت بودجه سال ۲۰۱۸ خود را به چه قیمت نفتی بسته‌اند؟ قیمت پیش‌بینی شده برای نفت در بودجه سال ۹۷ محافظه‌کارانه است یا خیر؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۲
لایحه بودجه ۹۷ توسط دولت به مجلس ارائه شد و قیمت نفت برای برآورد درآمدهای نفتی دولت در سال آینده، ۵۵ دلار به ازای هر بشکه پیش‌بینی شد. سایر کشورها تولیدکننده نفت بودجه سال ۲۰۱۸ خود را به چه قیمت نفتی بسته‌اند؟ قیمت پیش‌بینی شده برای نفت در بودجه سال ۹۷ محافظه‌کارانه است یا خیر؟
به گزارش نکونیوز، بررسی قیمتی که کشورهای تولیدکننده نفت بودجه خود را با آن برای سال‌های پیش رو بسته‌اند نشان می‌دهد که دولت روحانی پیش‌بینی محافظه‌کارانه‌ای برای قیمت نفت ارائه نداده است. دولت روسیه بودجه سال ۲۰۱۸ خود را بر اساس نفت ۴۰ دلاری بسته است و احتمالاً تا سه سال آینده نیز این براورد از قیمت نفت را تغییر ندهد! روس‌ها می‌خواهند از وابستگی دولت به درآمدهای نفتی بکاهند و به این دلیل قیمت نفت را به شدت محافظه‌کارانه برآورد کرده‌اند.
معمولاً در کشورهای تولیدکننده نفت، درآمدی که مازاد بر درآمد نفتی مشخص شده در بودجه عاید دولت می‌شود به یک حساب ذخیره یا صندوق ارزی یا صندوق‌هایی با نام مشابه این‌ها می‌رود تا در شرایط بد اقتصادی بتوان از این ذخایر استفاده کرد. به این دلیل کشورهایی که می‌خواهند رفته رفته از اتکای بودجه عمومی دولت به درآمدهای نفتی بکاهند، معمولاً قیمت نفت را در بودجه بسیار بالا پیش‌بینی نمی‌کنند.
قطر که توسط چهار کشور عربی عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و بحرین در شرایط محاصره اقتصادی قرار دارد، بودجه خود برای سال ۲۰۱۸ را بر اساس نفت ۴۵ دلار بسته است.
عراق که با ناامنی دست و پنجه نرم می‌کند و به تازگی غلبه بر داعش را جشن گرفته است، بودجه خود را بر اساس ۴۳ دلاری بسته است!
نیجریه نیز که با بحران اقتصادی و مشکلاتی در صادرات نفت دست و پنجه نرم می‌کند، بودجه خود را برای سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ بر اساس نفت ۴۷ دلاری تنظیم کرده است.
آذربایجان همسایه شمالی ما بودجه خود را بر اساس نفت ۴۵ دلاری بسته است و کویت نیز همین عدد را ملاک بودجه‌بندی خود قرار داده است.
با توجه به این اعداد می‌توان گفت که دولت روحانی براورد محافظه‌کارانه‌ای برای قیمت نفت در بودجه ۹۷ ارائه نداده است و این عدد بسیار بالاتر از تعداد زیادی از کشورهای تولیدکننده نفت است.
قیمت نفت در بودجه سال ۹۶، ۵۰ دلار به ازای هر بشکه برآورد شده بود و دولت برای بودجه سال ۹۷ آن را ۵ دلار به ازای هر بشکه افزایش داده است. البته نفت برنت در حال حاضر در کانال ۶۳ دلاری مبادله می‌شود که از قیمت مبنا در بودجه تمام کشورهای تولیدکننده نفت بالاتر است. قیمت نفت خام سنگین ایران که بخش عمده سبد صادراتی کشور را تشکیل می‌دهد طبق آخرین گزارش منتشرشده توسط اوپک در ماه اکتبر ۵۴ دلار و ۲۹ سنت به ازای هر بشکه بوده که پایین‌تر از میزان پیش‌بینی شده توسط دولت است. متوسط قیمت نفت خام سنگین ایران از ابتدای سال ۲۰۱۷ تا پایان ماه اکتبر نیز ۵۰ دلار به ازای هر بشکه بوده است.

موسسات بین‌المللی و بودجه کشورهای تولید کننده نفت
علاوه بر دولت‌های تولیدکننده نفت، موسسات بین‌المللی نیز معمولاً تحقیقاتی انجام‌ می‌دهند که بودجه کشورهای تولیدکننده نفت با نفت چند دلاری به توازن می‌رسد. البته باید خاطر نشان کرد که برآورد این موسسات با برآورد خود دولت‌ها تفاوت قابل توجهی دارد. به عنوان مثال، بررسی‌های موسسه فیچ و روزنامه وال استریت ژورنال نشان می‌دهد که با وضعیت فعلی قیمت نفت (به شرط این‌که این قیمت از این بیشتر کاهش نیابد) تنها چهار کشور کویت، ایران، قطر و عراق بودجه متوازنی خواهند داشت و با کسری بودجه روبرو نخواهند شد.
در میان کشورهای عضو اوپک، کویت بهترین شرایط بودجه‌ای را دارد و در صورتی که قیمت نفت ۴۹.۱ دلار به ازای هر بشکه باشد، این کشور کسری بودجه نخواهد داشت.
بعد از کویت، ایران بهترین وضعیت را دارد و با نفت ۵۱.۳ دلاری، دولت مشکل کسری بودجه نخواهد داشت. این امر نشان می‌دهد که دولت در ایران در حوزه مقابله با اثرات کاهش قیمت نفت عملکرد موفقی داشته است.
بودجه قطر با نفت ۵۲.۹ دلاری متوازن می‌شود. عربستان کشوری که در حال حاضر قطر را به کمک متحدانش تحریم کرده تنها با نفت ۸۳.۸ دلاری از شر کسری بودجه خلاصی خواهد یافت. عربستان تحت فشار کسری بودجه بود که حاضر به کاهش تولید نفت و همراهی با توافق نفتی اوپک و غیراوپک شد.
در اوپک بدترین شرایط بودجه‌ای را نیجریه دارد. این کشور تنها با نفت ۱۳۹ دلاری بودجه‌ای متوازن خواهد شد. ونزوئلا که این روزها درگیر بحران اقتصادی و سیاسی است برای بودجه متوازن، به نفت ۱۱۷.۵ دلاری نیاز دارد.
در زیر نشان می‌دهیم که هر کشور عضو اوپک برای رهایی از مشکل کسری بودجه به قیمت چند دلاری نفت نیاز دارد:
نیجریه: ۱۳۹ دلار
ونزوئلا: ۱۱۷.۵ دلار
عربستان سعودی: ۸۳.۸ دلار
آنگولا: ۸۲ دلار
اکوادر: ۷۹.۷ دلار
لیبی: ۷۱.۳ دلار
امارات متحده عربی: ۶۷ دلار
گابن: ۶۶ دلار
الجزایر: ۶۴.۷ دلار
عراق: ۵۴.۳ دلار
قطر: ۵۲.۹ دلار
ایران: ۵۱.۳ دلار
کویت: ۴۹.۱ دلار

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵