کد مطلب: 58409
 
نیروگاه در بوشهر؛بیمارستان در تهران
 
بوشهر - بیمارستان هسته‌ای که قرار بود در بوشهر ساخته شود تفاهم‌نامه ساختش در تهران امضا شد و به‌جای آن، وعده ساخت اورژانس هسته‌ای به مردم بوشهر داده شد، اورژانسی که فوریت‌های پرتوی را کفایت نمی‌کند.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۴۱
بوشهر - بیمارستان هسته‌ای که قرار بود در بوشهر ساخته شود تفاهم‌نامه ساختش در تهران امضا شد و به‌جای آن، وعده ساخت اورژانس هسته‌ای به مردم بوشهر داده شد، اورژانسی که فوریت‌های پرتوی را کفایت نمی‌کند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: هر چند در سال‌های اخیر صحبت‌های زیادی در مورد مسائل هسته‌ای و نیروگاه صورت گرفته است و مردم با موضوع هسته‌ای بیش از پیش آشنا شده‌اند ولی آشنایی مردم استان بوشهر با نیروگاه‌ها و انرژی اتمی به چند دهه می‌رسد.

نیروگاه اتمی بوشهر به عنوان نماد انرژی هسته‌ای در کشور شناخته می‌شود و مردم استان بوشهر این افتخار را دارند که میزبان این صنعت بزرگ باشند.

این نیروگاه علی‌رغم تاثیرات بسیار زیادی که در پیشرفت علم هسته‌ای در کشور و دستیابی به فناوری‌های نوین هسته‌ای داشته است، محدودیت‌هایی را نیز برای مردم ایجاد کرده است که از جمله می‌توان به مشکلات ساخت و ساز در روستاهای اطراف نیروگاه اشاره کرد.

به گفته بسیاری از کارشناسان، نیروگاه اتمی بوشهر دارای امنیت بسیار بالایی است و احتمال بروز حوادث پرتوی در این نیروگاه بسیار پائین است ولی همیشه باید برای مقابله با حوادث آمده بود و ساخت بیمارستان هسته‌ای به‌عنوان یکی از اقدامات پدافند غیرعامل در استان بوشهر ضروری است.

ساخت بیمارستان هسته‌ای به عنوان یکی از مصوبات دولت در استان بوشهر بوده است ولی چندی پیش و به‌مناسبت هفته پدافند غیرعامل شاهد امضای تفاهم‌نامه ساخت بیمارستان هسته‌ای کشور در بوستان ولایت تهران بودیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه ساخت بیمارستان هسته‌ای در بوستان ولایت تهران، از افتتاح بزرگترین بیمارستان هسته‌ای غرب آسیا با حضور رئیس جمهور در آینده نزدیک خبر داد.

علی اكبر صالحی اضافه كرد: ساخت این بیمارستان یكی از خدمات فناوری هسته‌ای در حوزه سلامت است كه با بهره‌برداری از آن شاهد اثرات و خدماتش خواهیم بود.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: این پروژه بسیار عظیم با اعتبار چند هزار میلیاردی خدمات بسیار گسترده‌ای ارائه خواهد کرد كه در غرب آسیا بی‌نظیر است و حتی گفته می‌شود در دنیا نیز چنین بیمارستانی كه تمام علم روز و تجهیزات مدرن را به‌كار گرفته باشد، وجود ندارد؛ این اولین بیمارستان با این نوع تجهیزات و فناوری است.

اورژانس هسته‌ای در بوشهر

در حالی که همه مردم استان بوشهر انتظار داشتند که بیمارستان هسته‌ای در بوشهر ساخته شود، کلنگ ساخت بیمارستان در تهران به زمین زده می‌شود و برای رضایت‌مندی مردم بوشهر، وعده مسئولان، ساخت اورژانس هسته‌ای در این استان است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر در ارتباط با ساخت اورژانس هسته‌ای گفت: به همت استاندار بوشهر با مذاکرات و تفاهم‌نامه‌های امضا شده با سازمان انرژی اتمی، اورژانس هسته‌ای در استان بوشهر راه‌اندازی می‌شود.

فتح‌الله حقیقی در ارتباط با اهمیت آمادگی در مقابل حوادث پرتوی نیز بیان کرد: استان بوشهر سال گذشته رزمایش پدافند پرتوی را برگزار کرد که امسال به عنوان استان برتر از استاندار بوشهر تجلیل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: پیگیری تقویت و نوسازی چارت اداره کل پدافند غیرعامل استان با توجه به ماموریت سنگین قرارگاه پدافند پرتوی رافع و واگذاری تجهیزات مورد نیاز کارگروه‌های تخصصی قرارگاه رافع در اولویت برنامه‌های استان بوشهر قرار دارد.

اورژانس هسته‌ای پاسخگوی حوادث پرتوی نیست

با وجود امنیت و ایمنی بالایی که در نیروگاه اتمی بوشهر وجود دارد، در صورت بروز حادثه در نیروگاه اتمی بوشهر، بی‌شک اورژانس هسته‌ای پاسخگو نخواهد بود و باید بیمارستان هسته‌ای ساخته شود.

معاون هماهنگ‌کننده سازمان پدافند غیرعامل کشور در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در ارتباط با ساخت اورژانس هسته‌ای در بوشهر و بیمارستان هسته‌ای در تهران، اظهار داشت: بیمارستان هسته‌ای که در تهران بنا می‌شود بخشی از آن برای داخل است و بخش هم برای کسانی است که جمهوری اسلامی حسب ماموریت ذاتی خود باید از آنها حمایت کند.

سردار حسین آل اسحاق اضافه کرد: ساخت بیمارستان هسته‌ای جزو برنامه‌های مصوبی است که در زمان وزیر سابق مورد تائید بوده است و هم اکنون مورد تائید دکتر هاشمی وزیر بهداشت و درمان است.

وی با اشاره به اینکه بیمارستان هسته‌ای بوشهر در برنامه ششم توسعه اجرایی می‌شود، اضافه کرد: مردم بوشهر حق بزرگی در گردن انقلاب اسلامی دارند و حق آنها است که بیمارستان هسته‌ای در اختیار داشته باشند.

معاون هماهنگ‌کننده سازمان پدافند غیرعامل کشور در ارتباط با اورژانس هسته ای بوشهر نیز گفت: اورژانس هسته‌ای در واقع یک لکه‌گذاری است و این پیام و آرام‌بخشی را برای مردم بوشهر دارد که مسئولانی دارند این موضوع را رصد می‌کنند و به فکر هستند که گامی اساسی در این زمینه بردارند.

سردار آل اسحاق تاکید کرد: در این راستا حرکت کردن یکی از برنامه‌هایی است که در سازمان به دنبال آن هستیم و به صورت جدی دنبال می‌کنیم.

بیمارستان هسته‌ای اطمینان خاطری برای مردم بوشهر

مردم بوشهر از دیرباز میزبانان شایسته‌ای برای انرژی هسته‌ای و نیروگاه اتمی بوده‌اند و علی‌رغم اینکه از امنیت نیروگاه مطمئن هستند، ولی بیمارستان هسته‌ای اطمینان خاطری برای مردم این دیار خواهد بود.

مردم بوشهر انتظار دارند که اگر بیمارستان هسته‌ای در تهران برای ارائه خدمات به مردم همه نقاط ایران و دیگر کشورها ساخته شده است، در بوشهر نیز چنین بیمارستانی بنا شود تا در صورت بروز حادثه، در سریع‌ترین زمان خدمات درمانی به مردم ارائه شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵