کد مطلب: 64439
 
هفت رویداد مهم نفت در سالی که گذشت (۶)
پول دکل گمشده چه شد؟
 
ماجرای دکل حفاری ۸۷ میلیون دلاری که به دکل گمشده شهرت یافت یکی از مهمترین رویدادهای نفتی سال ۹۴ بود که هرچند مشخص شد این دکل کجاست، اما پول آن به خزانه بازنگشت.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۵
ماجرای دکل حفاری ۸۷ میلیون دلاری که به دکل گمشده شهرت یافت یکی از مهمترین رویدادهای نفتی سال ۹۴ بود که هرچند مشخص شد این دکل کجاست، اما پول آن به خزانه بازنگشت.
به گزارش نکونیوز، ماجرا از آنجا آغاز شد که مشخص شد علیرغم پرداخت مبلغ ۸۷ میلیون دلار بابت خریداری یک دکل حفاری دریایی به نام GSP FORTUNA، آن دکل در ایران نیست و به همین دلیل نام دکل گمشده را روی این پرونده گذاشتند. پرونده ای که اگرچه مبلغ گمشده در آن کمتر از پرونده های فساد مالی متعددی بود که در سال گذشته مطرح شده بود اما نام جذاب آن موجب شد بیش از برخی پرونده های مالی مشابه مورد توجه رسانه ها و مردم قرار گیرد.
خرید دکل گمشده توسط شرکتی ک در ترکیه ثبت شده بود صورت گرفت تا این شرکت، دکل حفاری را از رومانی خریداری کند. ارزش دکل ۶۳ میلیون دلار بود اما ۸۷ میلیون دلار برای آن در نظر گرفته شد تا دلالان ۲۴ میلیون دلار به جیب بزنند. اما دلالان دکل، به این مبلغ هم راضی نشدند. آنها کل مبلغ دکل را گرفتند اما حتی یک دلار هم به شرکت فروشنده پرداخت نکردند تا پس از مدتی مشخص شود پول دکل پرداخت نشده و دکلی هم در کار نیست. طبیعی بود که شرکت فروشنده وقتی پولی دریافت نکرده، دکل را برای خریدار ایرانی حفظ نکنند و دکلی که تصور می شد گم شده اما گم نشده بود، به مکزیک رفت.
نکته جالب درباره این پرونده این بود که همواره بخشی از هزینه خرید دکل حفاری پرداخت می شود و مابقی مبلغ، وقتی دکل تحویل گرفته شد پرداخت می شود اما دلالان دکل به اصطلاح گمشده، از فرصت تحریم استفاده کردند و به بهانه دور زدن تحریم، کل مبلغ دکل را از داخل کشور تامین کردند اما آن را پرداخت نکردند تا سواستفاده مالی دیگری که حاصل دوران تحریم بود رقم بخورد.
گفته می شود دکل های بیشتری خریداری و پول آن به دلالان پرداخت شده اما دکل ها به کشور نرسیده است. اما گویی پرونده این دکل ها که به بهانه دور زدن تحریمها توسط دلالان تحریم ایجاد شده زیر سایه پرونده کاسب بزرگ تحریم یعنی بابک زنجانی قرار گرفته است. متهم ردیف اول پرونده دکل ۸۷ میلیون دلاری، م – ش است و سایر متهمان، ر-م.ط، م.م، و ع.ط.م هستند که پرونده آنها در دست رسیدگی است و متهمان در انتظار محاکمه به سر می برند تا شاید پول دکل گمشده از دلالان گرفته شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵