کد مطلب: 34379
 
وعده شمارش معکوس برای تاسیس بانک نفت سه ساله شد
مدیران بانفوذ بانکی، مانع تشکیل بانک نفت؟
 
سالها از وعده تاسیس بانک نفت سپری می شود اما هنوز خبری از تاسیس بانک نفت نیست؛ گویی این وعده هم در گیر و دار مشکلات صنعت نفت به فراموشی سپرده شده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۱۷
سالها از وعده تاسیس بانک نفت سپری می شود اما هنوز خبری از تاسیس بانک نفت نیست؛ گویی این وعده هم در گیر و دار مشکلات صنعت نفت به فراموشی سپرده شده است.
به گزارش نکونیوز، از زمانی که رستم قاسمی وزیر سابق نفت به صراحت اعلام کرد "کار تاسیس بانک نفت تمام است" نزدیک به سه سال می گذرد. اما کار تاسیس بانک نفت نه تنها تا زمان حضور قاسمی در راس وزارت نفت تمام نشد بلکه هنوز هم بانک نفت تاسیس نشده است. مروری بر وعده های مسئولان وقت در مورد تشکیل بانک نفت نشاندهنده انتظاری طولانی برای تشکیل این بانک است. در پاییز سال ۱۳۹۰ معاون برنامه ریزی وقت وزیر نفت اعلام کرده بود کار تاسیس بانک نفت تمام شده و در انتظار دریافت مجوزهای لازم از بانک مرکزی هستیم. ۱۵ ماه قبل از آن در مرداد ماه سال ۱۳۸۹، سیدکمال سیدعلی، مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران كه در
از زمانی که رستم قاسمی وزیر سابق نفت به صراحت اعلام کرد "کار تاسیس بانک نفت تمام است" نزدیک به سه سال می گذرد. اما کار تاسیس بانک نفت نه تنها تا زمان حضور قاسمی در راس وزارت نفت تمام نشد بلکه هنوز هم بانک نفت تاسیس نشده است
امر تشكیل بانك نفت به وزیر نفت وقت مشاوره می داد در گفت و گویی اعلام کرد بانک نفت از مهرماه همان سال – یعنی سال ۱۳۸۹ – پذیره نویسی خواهد کرد. او حتی سرمایه اولیه بانک نفت را هم ۴۰۰ میلیارد تومان اعلام کرده بود. البته خجسته مهر معاون برنامه ریزی وزیر نفت وقت، در فروردین ماه سال ۹۰ درحالیکه وعده تاسیس بانک نفت را داده بود، سرمایه اولیه این بانک را نصف مبلغ پیش گفته یعنی ۲۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد. اما این وعده ها هیچکدام به ثمر نرسید و هنوز با وجود گذشت سه سال از زمانی که قرار بود شمارش معکوس تاسیس بانک نفت به مراحل نهایی برسد، هیچ خبری از تشکیل بانک نفت نیست.
به نظر می رسد برخی اختلاف نظرها مانع از جدیت در تاسیس این بانک شده است. درحالیکه حامیان تاسیس بانک نفت، تشکیل آن را برای صنعتی مادر همچون نفت با توجه به وجود بانکهای تخصصی در حوزه هایی صنعت و معدن، شهرداری و موارد مشابه ضروری قلمداد می کنند، برخی دیگر معتقدند با توجه به نیاز صنعت نفت به سرمایه گذاریهای کلانی که حتی بانکهای بزرگ فعلی کشور نیز توان تامین آن را بدون تشکیل کنسرسیومهای مشترک ندارند تاسیس بانک نفت نمی تواند مشکل تامین منابع مالی را برای صنعت حل کند. البته مخالفان این نظر می گویند با توجه به امکان جذب سرمایه توسط این بانک و کسب سود، همچنین امکان دریافت وامهای کلان از بانکهای بین المللی در صنعت نفت به پشتوانه اعتبار بانک نفت، و جذب سرمایه های سرگردان شرکتهای نفت، گاز و پتروشیمی در یک مجرای مشترک به جای پراکندگی آن در بانکهای مختلف، زمینه برای افزایش سود و اعتبار مالی این بانک فراهم می شود.
اما به نظر می رسد به دلیل برخی مخالفتها که از برخی مدیران بانفوذ بانکی نشات می گیرد که شاید تمایلی به تولد یک رقیب تازه و قدرتمند با پتانسیل بالا برای جذب منابع مالی ندارند، تاسیس بانک نفت هنوز هم موفق به جذب مجوز لازم از بانک مرکزی نشده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵