کد مطلب: 98649
 
نفتکش سانچی پس از انفجارهای متوالی غرق شد
سرنوشت تلخ دریانوردان ایرانی
درخواست از رییس جمهور برای شهید محسوب شدن دریانوردان
 
نفتکش ایرانی سانچی، پس از ۸ روز دست و پنجه نرم کردن با دود و آتش، سرانجام پس از انفجارهای متوالی، دقایقی پیش غرق شد تا سرنوشتی تلخ برای دریانوردان ایرانی حاضر در نفتکش رقم بخورد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۰
نفتکش ایرانی سانچی، پس از ۸ روز دست و پنجه نرم کردن با دود و آتش، سرانجام پس از انفجارهای متوالی، دقایقی پیش غرق شد تا سرنوشتی تلخ برای دریانوردان ایرانی حاضر در نفتکش رقم بخورد.
به گزارش نکونیوز، تکاوران ایرانی که بامداد امروز به وقت ایران به نزدیکی نفتکش رسیده بودند به دلیل حجم بالای آتش موفق به ورود به نفتکش نشدند. چند انفجار در بامداد امروز به وقت محلی، شعله های آتش را به کل نفتکش گسترش داد و سرانجام دقایقی پیش، شهادت کلیه سرنشینان نفتکش که ۲۹ نفر بودند تایید شد. پیش از این پیکر یک نفر که خود را به آب انداخته بود در همان روزهای اول بروز حادثه پیدا شد و پیکر دو نفر نیز دیروز توسط امدادگران چینی از روی عرشه نفتکش پیدا شد اما امدادگران چینی که جعبه سیاه نفتکش را هم پیدا کرده بودند به دلیل ازدیاد آتش و گازهای سمی، نتوانستند بیش از نیم ساعت روی عرضه بمانند و نفتکش را ترک کردند. تکاوران ایرانی ارتش هم که دیروز به چین رفته و بامداد امروز به محل سانحه رسیده بودند، به دلیل شدت آتش که حاصل انفجارهای متوالی امروز بود موفق به ورود به داخل نفتکش نشدند و سرانجام با شدت گرفتن آتش، شهادت کلیه پرسنل نفتکش تایید و دقایقی بعد، نفتکش سانچی غرق شد تا اندوهی بزرگ، بار دیگر ایران را فرا بگیرد. 
محمد راستاد رئیس سازمان بنادر و دریانوردی که برای پیگیری وضعیت نفتکش ایرانی به چین سفر کرده است، با بیان اینکه بر اساس گزارش ساعت ۱۵ (به وقت چین) تیم جستجوی بندر شانگهای چین، دو سوم سانچی غرق شده است، اظهار کرد: بر این اساس جان باختن ۲۹ پرسنل دیگر که احتمالا در نفتکش بودند، تایید می‌شود.  وی یادآور شد که پیکر سه پرسنل این نفتکش طی روزهای اخیر پیدا شد که به بندر شانگهای منتقل شده است.
راستاد همچنین در گفت‌وگو با شبکه خبر سیما گفت: متاسفانه هیچ امیدی به نجات جان دریانوردان نداریم؛ چراکه در همان لحظات اولیه برخورد، کشتی دچار آتش‌سوزی شدید و انفجار شده و شاهدان عینی تائید کرده‌اند که امکان زنده ماندن هیچ فردی در کشتی وجود نداشته است؛ همچنین امکان نجات کشتی وجود ندارد و حتی پیکرهای دریانوردان عزیزمان را نیز نمی‌توانیم از آن خارج کنیم.

امکان دستیابی به پیکرهای دریانوردان غیرممکن است
فرمانده چینی عملیات اطفا نفتکش سانچی مدعی شد که با توجه به عمق آب و همچنین وضعیت نامشخص اجساد ، دستیابی به پیکرهای خدمه کشتی بعد از غرق شدن کامل کشتی، وجود ندارد.
به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به شانگهای چین 'شیه چون وی' دقایقی پیش در کمیته بحران شانگهای که برای رسیدگی به وضعیت نفتکش سانچی تشکیل شده است ، افزود: بعد از غرق شدن کامل کشتی، با توجه به اینکه عمق آب بیش از ۱۱۰ متر است دسترسی به پیکرهای مفقودان غیر ممکن است.
وی گفت: از طرف دیگر مشخص نیست پیکرها در کجای کشتی واقع هستند و چه وضعیتی برای آنها رخ داده است.
رییس سازمان بنادر و دریانوردی و سخنگوی کمیته رسیدگی به حادثه نفتکش سانچی نیز اعلام کرد که نفتکش حادثه دیده سانچی که از یک هفته پیش تاکنون در دریای چین در حال سوختن است با شیب ملایمی در حال غرق شدن است و این اتفاق بزودی رخ می دهد.
وی اظهار داشت: بنا بر شواهد و قراین موجود از جمله اظهارات خدمه کشتی باری چینی که با نفتکش ایرانی اصابت کرد، اطلاعات دریافتی از کشتی های امداد رسان، همچنین فرمانده چینی و بررسی تمام شواهد، نشان می دهد کارکنان و خدمه کشتی ایرانی در ساعت اولیه حادثه به دلیل انتشار گازهای سمی و شدت انفجار، متاسفانه جان باخته اند.
وی تصریح کرد: تلاش ها برای اطفا حریق و ورود به کشتی برای نجات پیکرهای خدمه، به رغم تمام تلاش ها، به دلیل انفجارهای پی در پی میسر نشد.

سرنوشت جعبه سیاه نفتکش
جعبه سیاه این کشتی برای بازخوانی فعلا به بندر شانگهایی چین منتقل شده است. البته جعبه سیاه سانچی با توجه به قوانین ثبت شده در کنوانسیون‌های بین‌المللی مبنی بر اینکه جعبه سیاه موجود در کشتی‌ها و شناورهای موجود در فضای بین‌المللی به کشوری که کشتی در آن به طور رسمی ثبت شده تحویل داده شود، با توجه به اینکه شناور مذکور در یکی از بنادر پاناما به ثبت رسیده است باید به این کشور تحویل داده شود.البته مسئولان پاناما طبق قوانین موظفند که اطلاعات ثبت شده در این جعبه را به طور کامل به ایران ارائه کنند و در این زمینه تردیدی وجود ندارد.این احتمال وجود دارد که این جعبه در شانگهایی بازخوانی شود.  با اینکه عملیات اطفای حریق سانچی با حضور تیم های ژاپنی و چینی در سه الی چهار روز اخیر تسریع شده بود اما شدت آتش با جرقه ای روی سطح کشتی بیشتر می شد و به درجه ایی رسید که با اینکه ۱۲ تکاور ایرانی برای تجسس مفقودین به منطقه اطفای حریق اعزام شده بودند هرگز نتوانستند وارد آن شوند. آخرین اخبار و تصاویر حاکی از آن بود که آتش همه طول سانچی را در بر گرفته و باعث غرق شدن تدریجی آن شد.

دولت تمام تلاشش را  به‌کار گرفت
مسئول کمیته رسیدگی به وضعیت نفتکش سانچی گفت: برای پیدا کردن پیکر دریانوردان تمام تلاش‌ خود را انجام داده‌ایم، چرا که پیدا کردن حتی یک پیکر برای ما ارزش بسیار زیادی داشت.   علی ربیعی با بیان این‌که در حال حاضر لحظه به لحظه کشتی داخل دریا فرو می‌رود، گفت: دود و آتش ناشی از سوختن کشتی سانچی موجب آتش گرفتن بخشی از دریا نیز شده است.  وی ادامه داد: من می‌خواهم اعلام کنم که دولت ایران هرچه در توان داشت به کار گرفت، اما به دلیل بزرگ بودن حجم حادثه نتوانسته‌ایم بیش از این اقداماتی را انجام دهیم.  مسئول کمیته رسیدگی به وضعیت نفتکش سانچی اظهار کرد: بنده به عنوان نماینده رییس جمهور به تمام خانواده این عزیزان و ملت ایران تسلیت می‌گویم و باید گفت که این عزیزان به حق در راستای اقتصاد مقاومتی جان خود را از دست دادند.

درخواست برای شهید محسوب شدن دریانوردان
درپی مسجل شدن جان باختن دریانوردان نفتکش ایرانی سانچی، علی ربیعی نماینده ویژه رییس‌جمهور و مسئول کمیته رسیدگی به نفتکش سانچی پیام تسلیت صادر کرد. 
متن کامل این پیام به شرح زیر است:
حضرت حجه‌الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر روحانی رییس محترم جمهوری اسلامی ایران
ضمن عرض تسلیت به جنابعالی و ملت بزرگ ایران و خانواده‌های محترم و بازماندگان کارکنان نفتکش سانچی و کلیه کارکنان عزیز و ایثارگر شرکت ملی نفتکش ایران در اقصی نقاط دنیا، با تاسف تمام به استحضار می‌رسانم مطابق شواهد به دست آمده در محل و نظریه قاطع مقامات چینی و کارشناسان ایرانی در حوزه نفت و گاز سازمان بنادر و دریانوردی، انفجار به این وسعت و حجم آتش و نیز گازهای سمی متصاعد شده منجر به فوت خدمه قهرمان اقتصاد مقاومتی در ساعت اولیه حادثه گردیده است.  تلاش‌های طاقت‌فرسا برای اطفاء حریق و انتقال پیکرهای مطهر نیز میسر نگردید.
اینجانب درخواست اعلام عزای عمومی و نیز اقدام برای شهید خدمت نامیده شدن از هیئت محترم وزیران را دارم.

نفتکش ایرانی حامل ۱۳۶ هزار تن میعانات گازی صادراتی ایران به کره جنوبی عصر شانزدهم دی ماه پس از برخورد یک کشتی باری با آن، طعمه حریق شد.  کشتی فله بر هنگ کنگی به نام «کریستال» با مالکیت یک شرکت لجستیکی در استان «جه جیانگ» چین حاوی ۶۴ هزار تن غله بود که از آمریکا به مقصد استان «گوانگ دونگ» در جنوب چین می رفت و در بین راه به کشتی نفتکش «سانچی» با مالکیت شرکت «برایت» از جمهوری اسلامی ایران برخورد کرد.  این حادثه سبب انفجار و آتش سوزی در کشتی نفتکش شد که دارای ۳۲ سرنشین  شامل ۳۰ نفر ایرانی و دو بنگلادشی بود.البته دوشنبه پیکر یکی از خدمه های ایرانی این نفتکش در سه مایلی محل حادثه کشف شد، روز گذشته نیز پیکر دو تن دیگر از خدمه ایرانی پیدا شد.
کشتی باری چینی که حامل غلات آمریکایی بود، آسیب جزیی دید و ۲۱ خدمه آن که همگی اتباع چین هستند، نجات یافتند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵