کد مطلب: 72629
 
مخزن سوخته پتروشیمی بوعلی دوباره آتش گرفت
تمام روایات از آتش سوزی دوباره در پتروشیمی بوعلی
 
مخزن آسیب دیده پتروشيمي بوعلي در ماهشهر که دو ماه پیش دچار حادثه شده بود ساعاتی پیش هنگام تعمیرات، مجددا دچار آتش سوزی شد که آتش هم اکنون مهار شده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۱
مخزن آسیب دیده پتروشيمي بوعلي در ماهشهر که دو ماه پیش دچار حادثه شده بود ساعاتی پیش هنگام تعمیرات، مجددا دچار آتش سوزی شد که آتش هم اکنون مهار شده است.
به گزارش نکونیوز، ظهر امروز دود سیاه و غلیظی از پتروشیمی بوعلی مشاهده شد که خیلی زود معلوم شد این دود مربوط به همان مخزنی است که دوئ ماه پیش دچار آتش سوزی شده بود.اما آتشی که این دود سیاه را ایجاد کرده بود پس از ساعتی، با تلاش آتش نشانان مهار شد. در پی این حادثه روایات مختلفی از دلیل بروز آن مطرح شد.
یکی از کارکنان پتروشیمی بوعلی که در منطقه حضور داشت گفت : مخزن ٢٠٠١ كه در حال بازسازي بود به دليل عدم رعايت مسائل ايمني و ته نشين شدن مواد سنگين نفتي و قابل اشتعال داخل مخزن، هنگام كار با هوابرش براي جداسازي مخزن قديمي، بر اثر جرقه های ایجاد شده دچار آتش سوزی شد.
فرمانده ارشد HSE در منطقه ویژه پتروشیمی گفت که در مخزن ۲۰۰۱c مواد هیدروکربن بصورت واکس از آتش سوزی قبلی باقی مانده بود که بر اثر گرما مجددا مشتعل شده اند.شهیدی نیا گفته است که ماموران آتش نشانی به سرعت برای مهار آتش اقدام کردند که با عملیات فوم پاشی موفق به کنترل آتش سوزی شدند.
روابط عمومی پتروشیمی بوعلی سینا اما شایعه آتش سوزی مجدد در این مجتمع را به کل تکذیب و اعلام کرد صرفا لجن باقیمانده در کف مخزن ۲۰۰۱ مجتمع که در حادثه آتش سوزی قبلی بطور کامل خالی شده بوده به علت گرمای هوا دود کرده و بلافاصله توسط تیم آتش نشان مجتمع خاموش شده است.لازم به ذکر است که این مخزن کاملا خالی از مواد بوده و هیچگونه عملیاتی بر روی آن انجام نمی شده است.
اما عبدالرسول دشتی رييس روابط عمومي هلدينگ خليج فارس که پتروشیمی بوعلی زیرمجموعه آن است ضمن تایید حادثه گفت كه اين حادثه در خلال عمليات برش مخزني كه پيش از اين در اين پتروشيمي دچار آتش سوزي شده بود اتفاق افتاد كه علت آن جرقه هاي ناشي از كار برش بود كه سبب اشتعال مواد آتش زاي موجود در مخزن شد. به گفته وي اين آتش سوزي بلافاصله مهار شده است.
به نظر می رسد علیرغم بروز حوادث متعدد در صنعت پتروشیمی که روز گذشته به فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی هم رسید، هنوز هم مقوله ایمنی چندان جدی گرفته نمی شود که دهمان مخزن سانحه دیده، هنگام بازسازی هم دچار حادثه – با هر ابعادی – می شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵