کد مطلب: 72089
 
تناقضات مذاکرات بین دولت‌ها برای تثبیت بازار نفت
طرح فریز نفتی یک جوک است
پایان قیمت پایین نفت؟
 
قیمت نفت که در فاصله زمانی بین ۲ اوت تا همین اواخر هفته پیش، بیش از ۹ دلار به ازای هز بشکه افزایش یافته بود، دیروز بیش از سه درصد کاهش یافت و امروز هم مجدداً در بازارهای آسیایی کاهش قیمت را تجربه کرد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۸
قیمت نفت که در فاصله زمانی بین ۲ اوت تا همین اواخر هفته پیش، بیش از ۹ دلار به ازای هز بشکه افزایش یافته بود، دیروز بیش از سه درصد کاهش یافت و امروز هم مجدداً در بازارهای آسیایی کاهش قیمت را تجربه کرد.
به گزارش نکونیوز، قیمت نفت خام برنت که با افزایشی خیره‌کننده در دو هفته گذشته به بیش از ۵۰ دلار به ازای هر بشکه رسیده بود، طی روند نزولی حاکم بر بازارها در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، مجدداً کاهش یافت و در لحظه فعلی در کانال ۴۸ دلاری مبادله می‌شود.
عمده موسسات و بانک‌های غربی که در حوزه تحلیل بازار نفت فعال هستند، واکنش‌های متناقضی به نوسانات بازار نفت نشان داده‌اند. این موسسات عمدتاً در هنگامی که قیمت نفت به صورت مقطعی روند صعودی را طی می‌کنند، عنوان می‌کنند که مشکل مازاد عرضه نفت در بازارها حل شده و بازار در حال رسیدن به تعادل است.
اما هنگامی که قیمت نفت مجدداً وارد مسیر نزولی می‌شود، این موسسات تحلیل خود را برعکس کرده و عنوان می‌کنند که افزایش قیمت نفت، اغراق‌شده بوده و همچنان بازار با مشکل کمبود عرضه دست و پنجه نرم می‌کند.
در دو هفته گذشته قیمت نفت عمدتاً تحت تأثیر تلاش برخی از کشورهای عضو اوپک و غیرعضو اوپک برای رسیدن به توافقی در مورد روش‌های تثبیت بازار نفت، افزایش یافت. در واقع، یک‌بار دیگر پرونده فریز نفتی روی میز این کشورها قرار گرفته و برخی از تولیدکنندگان نفت، قصد دارند در ماه آتی در الجزایر در مورد این طرح مذاکره کنند.
طرح فریز نفتی در ماه مارس با مانع‌تراشی‌های عربستان با شکست مواجه شده بود.
اما در لحظه فعلی، شرایط برای اجرای طرح فریز نفتی حتی بدتر از ماه مارس است. عربستان تولید نفت خود را تا میزان بی‌سابقه‌ای افزایش داده و در ماه ژوئیه حدود ۱۰ میلیون و ۶۷۰ هزار بشکه نفت تولید کرده است. عراق قصد دارد تا چند روز آینده تولید نفت خود را ۱۵۰ هزار بشکه دیگر افزایش دهد.
برخی دیگر از کشورهای عضو اوپک مثل لیبی و نیجریه نیز مدت‌ها با توقف ناخواسته تولید روبرو بوده‌اند و سعی دارند هرچه زودتر به بازارها برگردند. از سوی دیگر، ایران نیز هنوز سطح تولید نفت خود را به دوره پیش از اعمال تحریم‌ها برنگردانده و افزایش تولید نفت، در حال حاضر مهم‌ترین اولویت شرکت ملی نفت ایران است.
در چنین شرایطی طرح فریز نفتی فاقد معناست: کشورهایی که به هر دری می‌زنند تا تولید نفت و سهم بازار خود را افزایش دهند نمی‌توانند به استراتژی دفاع از قیمت‌ها روی بیاورند. در چنین شرایطی طرح فریز نفتی تنها یک جوک است!
افزایش قیمت نفت در دو هفته گذشته بیشتر ناشی از جنبه‌های روانی پیشنهاد طرح فریز نفتی بوده و پایه مادی قوی‌ای نداشته است. بازار در هفته‌های گذشته که قیمت نفت در حال افزایش بود، در حال اصلاح خود نبود، بلکه اکنون که قیمت‌ها در حال کاهش یافتن است، بازار در حال اصلاح خود است! دوره قیمت‌های پایین نفت هنوز تمام نشده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵