کد مطلب: 43199
 
تاکتیک اوپک جواب داد
 
سه آژانس بزرگ انرژی جهان پیش بینی می‌کنند که تقاضای نفت اوپک در سال جاری افزایش پیدا کند. علامتی که نشان می‌دهد استراتژی این سازمان مبنی بر اجازه دادن به کاهش قیمت‌ها در حال بازگرداندن سهم بازار این سازمان در برابر رقبایی است که در حال کاهش تولید هستند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۰۴
سه آژانس بزرگ انرژی جهان پیش بینی می‌کنند که تقاضای نفت اوپک در سال جاری افزایش پیدا کند. علامتی که نشان می‌دهد استراتژی این سازمان مبنی بر اجازه دادن به کاهش قیمت‌ها در حال بازگرداندن سهم بازار این سازمان در برابر رقبایی است که در حال کاهش تولید هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از رویترز، پس از این که اشباع بازار جهانی نفت باعث شد قیمت طلای سیاه در سال ۲۰۱۴ میلادی سقوط کند عربستان به عنوان بزرگترین صادرکننده اوپک از اعضای دیگر این سازمان خواست که بازار را تقویت نکرده و برای بیرون راندن تولیدکنندگان رقیب نظیر نفت شیل آمریکا تلاش کنند.

زیرا تولیدکنندگان شیل هزینه تولید بالاتری دارند و مجبور هستند در مواجهه با کاهش قیمت ها تولید خود را کاهش دهند.

آژانس بین المللی انرژی و سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در گزارش تازه خود برآورد تقاضای نفت اوپک در سال ۲۰۱۵ را دست کم ۲۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دادند.

در حالی که اداره اطلاعات انرژی دولت آمریکا پیش بینی می کند که اوپک در سال جاری روزانه ۱۴۰ هزار بشکه تولید خود را افزایش خواهد داد.

در همین حال اطلاعاتی که نشان دهنده بهبود قریب الوقوع وضعیت اقتصادی است امیدها را برای بهبود تقاضای نفت بالا برده است.

رشد اقتصادی منطقه یورو در سه ماهه آخر ۲۰۱۴ میلادی به شکل غیر منتظره‌ای تسریع پیدا کرده است زیرا آلمان به عنوان بزرگترین اقتصاد اروپا بیش از دو برابر سطح انتظارات رشد داشته است.

دانیلا کورسنی تحلیل گر موسسه انتسا سامپائولو گفت: سه گزارش اصلی ماهانه درباره انرژی پیام های امیدوارکننده ای را می رساند به طور متوسط برآورد آن‌ها از تقاضای نفت خام اوپک به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.

این برآوردها همچنین نشان می دهد که کاهش قیمت نفت که باعث شده تولیدکنندگان نفت شیل و دیگر نفت‌ها سرمایه‌گذاری‌های خود را کاهش دهند همچنین آن ها را به کاهش عرضه مجبور کرده است.

این امر باعث شده بهای نفت برنت به مرز ۶۲ دلار در هر بشکه بازگردد که نسبت به قیمت ۴۵ دلاری ۱۳ ژانویه ۳۵ درصد افزایش یافته است.اما هنوز با قیمت ۱۱۵ دلاری ماه ژوئن فاصله زیادی دارد.

مقامات اوپک به شکل محتاطانه‌ای درباره احیای قیمت‌ها ابراز خوش‌بینی کرده و به علائم افزایش تقاضا اشاره می کند.

علی النعیمی وزیر نفت عربستان این هفته با وزیر دادگستری الجزایر درباره بهبود نسبی وضعیت بازار در زمینه تقاضا و ثبات قیمت‌ها مذاکره کرد.

اوپک روزانه حدود ۳۰ میلیون بشکه نفت تولید می کند که تقریبا یک سوم تقاضای روزانه جهانی است افزایش تقاضا برای نفت اوپک معمولا به عنوان یک علامت افزایش قیمت‌ها در بازار نفت نگریسته می‌شود.

اوپک پیش بینی کرده تقاضا برای نفت این سازمان در سال جاری به طور متوسط روزانه ۲۹ میلیون و ۲۱۰ هزار بشکه خواهد بود که روزانه ۴۳۰ هزار بشکه از برآورد قبلی این سازمان بیشتر است. آژانس بین المللی انرژی که به آمریکا و دیگر کشورهای صنعتی جهان در زمینه انرژی مشاوره می دهد برآورد مشابهی داشت اگرچه پیش بینی خود را با روزانه ۲۰۰ هزار بشکه افزایش به ۲۹ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داد.

اداره اطلاعات انرژی‌ آمریکا نیز در گزارش تازه خود پیش بینی کرده که اوپک در سال ۲۰۱۵ میلادی روزانه ۳۰ میلیون و ۵۰ هزار بشکه نفت تولید خواهد کرد که از پیش بینی قبلی این نهاد آمریکایی که روزانه ۲۹ میلیون و ۹۱۰ هزار بشکه بود بیشتر است.

اوگن وینبرگ تحلیلگر کامرز بانک می گوید معتقدم تقاضا نسبت به آنچه که قبلا گمان می رفت در وضعیت بهتری قرار دارد.

وی گفت: تمام نشانه‌های تقاضا بالاتر از سطح انتظارات بوده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵