کد مطلب: 72278
 
IPC میدان نزاع مخالفان و موافقان
حول IPC هم دوقطبی شکل می‌گیرد؟
 
اگرچه با صحبت‌های هفته گذشته لاریجانی مبنی بر برطرف شدن ایرادات قراردادهای نفتی، IPC مسیر هموارتری را برای اجرا پیش روی خود می‌بیند، اما با این حال تقابل بین وزارت نفت و مخالفان IPC وارد مرحله جدید شده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۶ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۷
اگرچه با صحبت‌های هفته گذشته لاریجانی مبنی بر برطرف شدن ایرادات قراردادهای نفتی، IPC مسیر هموارتری را برای اجرا پیش روی خود می‌بیند، اما با این حال تقابل بین وزارت نفت و مخالفان IPC وارد مرحله جدید شده است.
به گزارش نکونیوز، وزیر نفت دیروز در یک نشست خبری در عسلویه در مورد برخی از مخالفان قراردادهای جدید نفتی گفت: «برخی تلاش دارند در کشور سرمایه‌گذاری نشود، اگر لازم باشد نامشان و این که به کجا وصل هستند و از کجا دستور می‌گیرند را اعلام می کنم.»
زنگنه گفت: «پس از اظهارات اخیر رئیس مجلس شورای اسلامی درباره قراردادهای جدید نفتی، باز عده‌ای بحث‌های جدید مطرح کردند که با طرح این مسائل به خارجی‌ها پیام دهند برای سرمایه‌گذاری به ایران نیایند».
پیش از این نیز اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، در اظهاراتی گفته بود کشورهای همسایه از عقب‌افتادگی ایران در برداشت از میادین مشترک سود می‌برند و ممکن است هزینه کنند تا قراردادهای جدید نفتی به نتیجه نرسد.
بدین ترتیب، بخشی از حامیان IPC بخشی از مخالفان را سرسپرده و وابسته به محافل خاص می‌دانند و حتی از احتمال وابستگی به کشورهای همسایه نیز حرف می‌زنند.
از آن‌سو مخالفان قراردادهای جدید نفتی، تاکنون در صحبت‌های خود مواردی را مطرح کرده‌اند که از آن جمله می‌توان به اتهام‌هایی نظیر خیانت، بر باد دادن حاکمیت کشور، تدوین قراردادهای جدید در حلقه‌های مقیم انگلیس و غیره اشاره کرد.
هدایت‌اله خادمی، بارزترین چهره مخالف قراردادهای جدید نفتی و یکی از اعضای کمیسیون انرژی، امروز در مورد حرف‌های زنگنه گفت: «همانطور که منتقدان حرف‌های خود را به صورت شفاف بیان کردند، زنگنه نیز از این سخنان پر از ابهام دست بردارد و بیان کند که منتقدان چه کسانی هستند و به کجا وابستگی دارند، تهمت‌های تیم رسانه‌ای زنگنه به نمایندگان منتقد تاسف برانگیز است».
اتهام‌زنی به وضوح هم در میان حامیان قراردادها و هم در میان مخالفان دیده می‌شود. دو طرف در یک توافق نانوشته در حال شکل‌دهی به یک دو قطبی حول قراردادهای جدید نفتی هستند. در این فضای دو قطبی ممکن است عده بسیاری بدون این که متن مصوبه دولت در مورد کلیات قراردادهای جدید نفتی را خوانده باشند، از در حمایت از آن یا مخالفت با آن برآیند.
در چنین فضایی تنها بررسی و نقدِ منطقی، منصفانه و کاملاً عینی و مشخصِ قراردادهای جدید نفتی است که به حاشیه رانده می‌شود. موافقان در یک فضای دو قطبی حاضرند تا هر گونه نقدی را با برچسب‌هایی نظیر بی‌سوادی، کم‌اطلاعی، وابستگی به کشورهای همسایه و غیره رد کنند و مخالفان ممکن است در مقابل، با کمپین‌های خود چنان فضای سنگینی را ایجاد کنند که سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز کشور تا مدت‌ها به عقب بیفتد.
خطر ورود به یک فضای دو قطبی در شرایطی فعلی قطعاً وجود دارد و در صورت شکل‌گیری این فضا، تنها یک سر ماجرا مقصر و مسبب اصلی این دو قطبی نخواهد بود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵