کد مطلب: 87858
 
وقتی باشگاه نفت تهران با یک واگذاری اشتباه به آتش کشیده شد
شمارش معکوس برای پایان بلاتکلیفی باشگاه نفت
 
تیم فوتبال نفت تهران، قهرمان جام حذفی امسال و نماینده فوتبال ایران در لیگ قهرمانان آسیا در فصل آینده، در فاصله یک ماه تا آغاز فصل جدید لیگ برتر فوتبال ایران همچنان بلاتکلیف است تا واگذاری شتاب زده این بار گریبانگیر ورزش نفت شود. معضلاتی که انگشت اتهامات را به سوی برخی مدیران و همچنین تقی گلرخسار، خریدار این باشگاه نشانه رفته است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۲
تیم فوتبال نفت تهران، قهرمان جام حذفی امسال و نماینده فوتبال ایران در لیگ قهرمانان آسیا در فصل آینده، در فاصله یک ماه تا آغاز فصل جدید لیگ برتر فوتبال ایران همچنان بلاتکلیف است تا واگذاری شتاب زده این بار گریبانگیر ورزش نفت شود. معضلاتی که انگشت اتهامات را به سوی برخی مدیران و همچنین تقی گلرخسار، خریدار این باشگاه نشانه رفته است.
به گزارش نکونیوز، جمعی از بازیکنان و دست اندرکاران باشگاه نفت تهران روز یکشنبه در مقابل دفتر این باشگاه تجمع کرده و از سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان، تاج رییس فدراسیون فوتبال و علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت خواستند حق و حقوق قانونی طلبکاران باشگاه را از تقی گلرخسار و شرکت بهنام پیشرو کیش که باشگاه نفت را از شرکت ملی نفت ایران خریداری کرده پرداخت کنند. این تجمع یک روز پس از آن برگزار شد که وزارت نفت طی نامه ای، ۱۵ روز به شرکت بهنام پیشرو فرصت داد حدود ۹ میلیارد تومان، بدهی مالیاتی نفت تهران و حدود ۱۵ میلیارد تومان بدهی دو فصل پیش این تیم به بازیکنان و مربیانش را پرداخت کند. این نامه در شرایطی توسط وزارت نفت امضا شده که یک چک ۱۵ میلیارد تومانی ضمانت هم در اختیار وزارت نفت قرار دارد تا در صورت عدم پرداخت مطالبات و مالیات، این چک به اجرا گذاشته شود. اما اگر این چک پاس نشود، وزارت نفت دوباره تیم را از بهنام پیشرو پس می گیرد و این به معنای روند واگذاری مجدد باشگاه نفت است چراکه به دستور وزیر نفت، این وزارتخانه نمی خواهد تیمداری کند. اما وقت در حال تلف شدن است و باشگاه نفت تهران به عنوان مدافع عنوان قهرمانی در جام حذفی و نماینده فوتبال ایران در لیگ قهرمانان فوتبال آسیا در فصل بعد، در فاصله کمتر از یک ماه تا آغاز لیگ برتر فوتبال ایران، نه سرمربی دارد، نه زمین تمرین دارد و نه تکلیف مدیریتش مشخص است. 

چرا نفت تهران واگذار شد؟
دستور واگذاری باشگاه نفت تهران از سوی بیژن زنگنه وزیر نفت زمانی صادر شد که هزینه های باشگاه نفت تهران به طور نجومی افزایش یافت و از آنجا که هزینه های تیم از طریق صندوق بازنشستگی نفت پرداخت می شد، با توجه به وضعیت مالی نه چندان مناسب وزارت نفت، وزارت نفت اعلام کرد تمایلی برای تیمداری و پرداخت هزینه های سنگین آن را ندارد. هزینه هایی که ظرف دو سال قبل از واگذاری باشگاه نفت، به شدت افزایش یافته بود.
تیم فوتبال نفت تهران که از تیمهای ریشه دار فوتبال ایران محسوب می شود طی یک دهه اخیر، بدون استفاده از امتیازات خاص و خرید امتیاز باشگاههای دیگر، پله پله خود را به سطح اول فوتبال ایران رساند و در این مسیر هزینه های زیادی هم متحمل نشد. باشگاه نفت تهران با تلاش جمعی از دلسوزان این باشگاه از جمله محمد علیپور، پله های رشد را طی کرده و در مقاطع زمانی مختلف هم همین افراد مانع از انتقال این باشگاه به عنوان یکی از سرمایه های ورزش نفت و شهر تهران به شهرهای دیگر از جمله اراک و بندرانزلی شده اند. در سالهای پس از صعود این تیم به لیگ برتر، این تیم با هزینه های معمولی با مربیانی همچون حسین فرکی و منصور ابراهیم زاده و بعد یحیی گل محمدی موفقیتهای خوبی کسب کرد و سرانجام سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را هم به دست آورد. اما پس از بروز تغییراتی در هیات مدیره این باشگاه توسط رکن الدین جوادی مدیرعامل وقت شرکت ملی نفت که اکنون برخی او را به دلیل انتصابات در هیات مدیره، متهم اتفاقات در باشگاه نفت می دانند و انتخاب علیرضا منصوریان به عنوان سرمربی این تیم، هیات مدیره جدید، راهکار موفقیت را در هزینه های بالا یافت و همین امر موجب شد هزینه باشگاه نفت ظرف مدت یک سال از ۱۰ میلیارد تومان به ۲۰ میلیارد تومان افزایش یابد. این درحالی بود که در سالهای پیش از آن، بازیکنانی همچون یعقوب کریمی، پورعلی گنجی، بیرانوند، وحید امیری و ... با هزینه های پایین جذب می شدند و با فروش آنها به باشگاههای دیگر، برای این باشگاه درآمدزایی می شد. افزایش هزینه های باشگاه نفت، پرداختها را دچار وقفه کرد و اعتراضات طلبکاران، موجب شد وزیر نفت که با مشکلات دوران تحریم و کاهش قیمت وجهانی نفت و کاهش تولید نفت و ... مواجه بود، صراحتا اعلام کند وزارت نفت تمایلی به تیمداری ندارد و باشگاه نفت محمدتقی گلرخسار و شرکت بهنام پیشرو کیش واگذار شد. اما شرکتی که مدعی بود قصد داشته باشگاه پرسپولیس را با مبلغ ۳۳۰ میلیارد تومان خریداری کند، در تامین هزینه های باشگاه نفت ناکام ماند. 

بازگشت باشگاه به وزارت نفت و واگذاری مجدد
میزان بدهی باشگاه نفت تهران بسیار بالاست. ۱۵ میلیارد تومان بدهی مربوط به دو فصل پیش که خریدار باشگاه – شرکت بهنام پیشرو – تعهد کرده بود آن را پرداخت کند، ۹ میلیارد تومان بدهی مالیاتی به اضافه ۵۸ درصد از کل طلب بازیکنان، سرمربی و کادر فنی تیم از فصلی که به پایان رسیده و هنوز پرداخت نشده است، باید توسط شرکت بهنام پیشرو پرداخت شود. شمارش معکوس ۱۵ روزه برای پرداخت این بدهی از روز شنبه هفته جاری – ۳ تیر – با نامه رسمی وزارت نفت آغاز شده است. اگر شرکت بهنام پیشرو بدهی ها را ظرف این مدت پرداخت نکند، وزارت نفت چک ضمانت این شرکت را به اجرا خواهد گذاشت اما از آنجا که بعید به نظر می رسد آن شرکت مبلغی پرداخت کند، آنگاه باشگاه نفت تهران دوباره به وزارت نفت باز می گردد. وزارت نفت قصد تیمداری ندارد بنابراین باید دوباره باشگاه نفت تهران به خریداری واگذار شود که از عهده پرداخت بدهی های قبلی باشگاه هم بر بیاید.
اما مشکل اینجاست که زمان به سرعت سپری می شود و تیمی که نه مربی دارد و نه زمین تمرین، کمتر از یک ماه دیگر باید در لیگ برتر حاضر شود. به نظر می رسد مهلت ۱۵ روزه برای پرداخت این بدهی ها، با توجه به اینکه امیدی برای پرداخت آن توسط مالک فعلی باشگاه وجود ندارد – چراکه طی یک سال اخیر هیچ قدمی برای پرداخت بدهی ها برداشته نشده است – زمان به ضرر باشگاه ریشه دار نفت تهران سپری می شود. با توجه به استعفای برخی اعضای هیات مدیره باشگاه در هفته های اخیر و ناپدیدشدن محمدتقی گلرخسار مالک اصلی باشگاه، انتخاب یکی از اعضای هیات مدیره شرکت بهنام پیشرو به نام منصور عرفانیان به عنوان سرپرست موقت یا مدیرعامل باشگاه، نمی تواند مسیر پرداخت بدهی های باشگاه را هموار کند.
در شرایطی که همه تیمهای لیگ برتری در حال جذب بازیکن و تمرین هستند و اردوهای آنها هم تشکیل شده، تداوم این وضع برای باشگاه ریشه داری که نام نفت را همواره نمادی از ثروت و رفاه بوده بر پیشانی خود دارد، زیبنده نفت نیست. بنابراین تعیین تکلیف هر چه سریعتر این باشگاه و واگذاری امتیاز آن از شرکت بهنام پیشرو به خریدار جدید – اگر خریداری اعلام آمادگی کرده باشد – تنها راهکار پیش روی نفت است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵