کد مطلب: 74528
 
از میادین نفتی برزیل تا IPC در ایران
ظهور دوباره پیوند ملی‌گرایی و نفت
 
بحث در مورد قراردادهای جدید نفتی- موسوم به IPC- در ایران به ملی‌گرایی، حاکمیت ملی و سابقه ملی شدن صنعت نفت گره خورد. اما این قضیه و پیوند ملی‌گرایی و نفت تنها مختص به ایران نیست.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۶
بحث در مورد قراردادهای جدید نفتی- موسوم به IPC- در ایران به ملی‌گرایی، حاکمیت ملی و سابقه ملی شدن صنعت نفت گره خورد. اما این قضیه و پیوند ملی‌گرایی و نفت تنها مختص به ایران نیست.
به گزارش نکونیوز، مخالفان و موافقان قراردادهای IPC هریک از زاویه به ملی‌گرایی می‌پرداختند و هنوز نیز می‌پردازند: مخالفان بعضاً می‌گویند با این قراردادها حاکمیت ملی به خطر می‌افتد و به خارجی‌ها در مقابل داخلی‌ها امتیازاتی داده می‌شود که در نتیجه آن کنترل منابع زیرزمینی به دست شرکت‌های خارجی می‌افتد. موافقان نیز می‌گویند این قراردادها، حق کنترل و مدیریت منابع را به
نفت در بسیاری از کشورهای در حال توسعه به ملی‌گرایی پیوند خورده است. ملی‌سازی صنعت نفت در کشورهای در حال توسعه از ایران و عربستان گرفته تا اندونزی و ونزوئلا، محبوبیت مردمی بسیاری کسب کرده و پس از آن نیز همواره یک عامل سیاسی در دولت‌ها بوده است
خارجی‌ها واگذار نمی‌کنند، بلکه برعکس با بهره‌برداری بیشتر از منابع مشترک با همسایگان باعث می‌شوند تا امنیت و حاکمیت ملی بیشتر تقویت شود.
اما این بحث‌ها صرفاً مختص ایران نیست. دقیقاً در برزیل نیز در حال حاضر چنین بحث‌هایی در جریان است. شب گذشته پارلمان برزیل آزاد‌سازی مخازن عظیم نفتی برزیل که کیلومترها زیر بستر دریا قرار دارند را تصویب کرد و این امر اعتراض شدید بخش بزرگی از جامعه برزیل را در پی داشت.
کارگران شرکت دولتی نفت برزیل، پتروبراس، در حالی که یونیفورم‌های کار خود را پوشیده بودند به قانون جدید اعتراض کردند. برزیل دارای ذخایر پیش‌نمک قابل توجهی در اعماق دریاست. بهره‌برداری از این ذخایر و توسعه میدان‌های فلات قاره غنی برزیل تا کنون فقط در اختیار شرکت پتروبراس قرار داشته، اما قانون جدید پای خارجی‌ها را نیز به این ذخایر باز می‌کند.
با کاهش قیمت نفت، توان مالی شرکت پتروبراس برزیل نیز تحت تأثیر قرار گرفت و این شرکت در حال حاضر بدهی بزرگی دارد. ذخایر نفت مورد اشاره در سال ۲۰۰۷ کشف شدند و در واقع بزرگ‌ترین ذخایر کشف شده در قرن بیست و یکم بودند.
نفت در بسیاری از کشورهای در حال توسعه به ملی‌گرایی پیوند خورده است. ملی‌سازی صنعت نفت در کشورهای در حال توسعه از ایران و عربستان گرفته تا اندونزی و ونزوئلا، محبوبیت مردمی بسیاری کسب کرده و پس از آن نیز همواره یک عامل سیاسی در دولت‌ها بوده است.
در اثر تبعات ناشی از سقوط نفت بسیاری از کشورها در حال تغییر قوانین مربوط به مدیریت منابع نفتی خود هستند و این امر ممکن است دوباره ملی‌گرایی پیوندخورده با نفت را وارد صحنه کند. در همسایگی ما در خاور میانه نیز از عربستان و کویت گرفته تا مصر، خصوصی‌سازی شرکت‌های ملی نفت را در دستور کار قرار داده‌اند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵