کد مطلب: 33578
 
نگاهی به دلایل آمریکا برای مداخله نظامی علیه داعش
همه دعواها بر سر "نفت" است
 
چندین ماه است که داعش کنترل بخش‌هایی از عراق را در دست دارد اما دولت آمریکا زمانی تصمیم گرفت تا مواضع این گروه تروریستی را بمباران کند که شبه‎نظامیان سنی به منطقه نفت‌خیر کردستان عراق نزدیک شدند، جایی که غول‌ها نفتی چون شورون و اکسل موبیل به‌طور گسترده سرمایه‌گذاری کرده و مشغول استخراج نفت هستند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۲۰
چندین ماه است که داعش کنترل بخش‌هایی از عراق را در دست دارد اما دولت آمریکا زمانی تصمیم گرفت تا مواضع این گروه تروریستی را بمباران کند که شبه‎نظامیان سنی به منطقه نفت‌خیر کردستان عراق نزدیک شدند، جایی که غول‌ها نفتی چون شورون و اکسل موبیل به‌طور گسترده سرمایه‌گذاری کرده و مشغول استخراج نفت هستند. به همین دلیل است که بسیاری معتقدند آنچه که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، را واداشت تا به‌رغم تمایلش دستور حمله هوایی به مواضع داعش را بدهد "نفت" بود و بس.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز، نشریه اینترنتی وکس (Vox) دراین باره می‎نویسد، در نگاه اول به نظر می‎رسد که دولت اوباما از اتخاذ این تصمیم چند هدف را دنبال می‎کند از جمله حمایت از کردها و جلوگیری از قتل‎عام بیشتر داعش. اما منطقی نیست اگر وانمود کنیم که نفت در بحران عراق مسئله‎ای کاملا بی‎معنی است. عراق در حال حاضر هفتمین تولیدکننده بزرگ نفت در جهان است. این کشور در آوریل سال جاری روزانه سه میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت تولید کرده است که حدود ۱۰ درصد آن در منطقه کردستان عراق استخراج می‌شود، منطقه‎ای که تهدید داعش را کاملا احساس کرده و بارها از آمریکا خواسته بود تا در برابر این گروه تروریستی از آن حمایت کند.
نکته دیگر درباره زیرساخت‌های نفتی عراق است. از نگاه ناظران نفتی، با افزایش تقاضای نفت در سال‌های آینده، عراق در صورت غلبه بر مشکلات امروز به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت در جهان تبدیل شده و می‎تواند به ثبات قیمت طلای سیاه در بازارهای جهانی کمک کند. چشم‌اندازی که با گسترش فعالیت‌های تروریستی داعش بیش از پیش تیره و تار شده بود.
همچنین یکی دیگر از دلایل دخالت نظامی آمریکا در عراق را باید در گسترش تنش‌های نفتی کردستان عراق و دولت مرکزی بغداد جستجو کرد. اغلب کارشناسان سیاسی و اقتصادی معتقدند که آمریکا اجازه نخواهد داد که کردستان عراق راسا اقدام به فروش نفت کند. با این حال اخیرا اقلیم کردستان تلاش کرده بود تا با دور زدن دولت مرکزی عراق راسا به خریداران، نفت بفروشد. دولت آمریکا که این اقدام کردها را حرکتی تهدیدآمیز علیه حاکمیت یکپارچه عراق می‌دانند به شدت با این اقدام مخالت کرده و بارها رهبران کرد را از چنین کاری برحذر داشته‌اند. اکنون آمریکا با تقویت حضور نظامی خود در عراق و ترغیب رهبران کرد و مقام‌های ارشد دولت مرکزی در بغداد به همکاری با یکدیگر تلاش خواهد کرد تا فضای بازی کردها در جهت حرکت به سوی استقلال را تنگ‎تر کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵