کد مطلب: 58508
 
دغدغه مدیران پتروشیمی در آستانه برگزاری همایش IPF
یک هفته فرصت برای شکسته شدن طلسم قیمت خوراک پتروشیمی
 
در آستانه برگزاری همایش بین المللی پتروشیمی (IPF) در تهران، تعیین قیمت خوراک به مهمترین دغدغه مدیران صنعت پتروشیمی تبدیل شده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۴۸
در آستانه برگزاری همایش بین المللی پتروشیمی (IPF) در تهران، تعیین قیمت خوراک به مهمترین دغدغه مدیران صنعت پتروشیمی تبدیل شده است.
به گزارش نکونیوز،تعیین نرخ خوراک آن دسته از مجتمع های پتروشیمی که از گاز به عنوان خوراک استفاده می کنند در ماه های اخیر، محل مجادله بوده و حتی چندی پیش منجر به انتشار نامه چهار وزیر کابینه دولت یازدهم و درخواست آنها برای تعیین تکلیف نرخ خوراک شد؛ هر چند که در بین نام این وزرا، نام بیژن زنگنه وزیر نفت قرار نداشت.
سال گذشته، مجلس نرخ خوراک ۱۳ سنت به ازای هر مترمکعب را برای واحدهای پتروشیمی تعیین کرد که با اعتراض سهامداران این مجتمع ها مواجه شد. مجمتع های پتروشیمی استفاده کننده از گاز طبیعی، نرخ ۱۳ سنت را گران دانسته و موجب ضرر این واحدها می دانند، اما وزارت نفت معتقد است که این مجتمع ها به دلیل دسترسی به خوراک ارزان، سود سرشاری برده اند و به همین دلیل تمایلی به توسعه صنایع پایین دستی ندارند. این در حالیست که در صورت توسعه واحدهای پایین دستی، مجتمع های پتروشیمی با خوراک ۱۳ سنتی نیز سودآوری قابل توجهی خواهند داشت.
طولانی شدن روند تعیین نرخ خوراک پتروشیمی ها، نه تنها سرمایه گذاری داخلی در این صنعت را با تاخیر مواجه ساخته و سرمایه ها را به سمت واحدهای خاصی سوق می دهد، بلکه سبب سردرگمی سرمایه گذاران خارجی شده است. طبیعتا شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در ایران، علاوه بر آنکه باید از نرخ دقیق خوراک مطلع باشند، برای رفع نگرانی خواستار تعیین دوره های زمانی چندین ساله برای نرخ خوراک شده اند تا با تغییر دولت ها و سیاست ها در ایران، این قیمت گذاری ها تغییر نکند.
روزهای شنبه و یکشنبه آینده ۲۲ و ۲۳ آذرماه، تهران میزبان همایش بین المللی پتروشیمی با حضور بزرگان صنعت پتروشیمی جهان است. اما دعوت از آنان برای سرمایه گذاری در ایران در شرایطی که شرط اصلی سرمایه گذاری آنها یعنی وضعیت خوراک تامین نشده است، نمی تواند تاثیر مثبتی را که برگزارکنندگان همایش در نظر دارند در پی داشته باشد و این موضوعی است که مدیران پتروشیمی هم به آن واقفند. به همین دلیل هم مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و هم معاون او، هر دو خواستار تعیین تکلیف قیمت خوراک پتروشیمی ها تا پیش از برگزاری همایش هستند.
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی در این زمینه گفته : اگر نرخ خوراک تا آن زمان اعلام نشود، همایش اثرگذاری لازم را نخواهد داشت و این فرصت را از دست خواهیم داد. به گفته عباس شعری مقدم طرح پیشنهادی توسط وزارت نفت به دولت ارائه شده و فکر می کنم که در روزهای آینده به نتیجه برسد. وی با بیان اینکه امیدواریم پیش از برگزاری همایش بین المللی پتروشیمی (IPF) این نرخ اعلام شود، افزود: تعیین تکلیف نرخ خوراک در برگزاری این همایش تاثیر مثبتی دارد به طوری که می توانیم به سرمایه گذاران سایر کشورها، نرخ خوراک در ایران را اطلاع دهیم. معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی اضافه کرد: می توانیم از طریق این همایش، نظر دنیا را به سوی خود جلب کرده و زمینه سرمایه گذاری در این صنعت را فراهم کنیم. وی همچنین به روند طولانی تعیین نرخ خوراک پتروشیمی نیز اشاره کرد و گفت: سرمایه گذاران خارجی نگرانی دارند که در صورت اعلام نرخ خوراک، آیا دولت بعدی نیز به آن پایبند خواهد بود یا نه؟
محمدحسن پیوندی معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز در این زمینه گفته اکنون مذاکرات با شرکت های خارجی با فرض قیمت ۱۳ سنت برای خوراک پتروشیمی ها انجام می شود و قیمت خوراک به دلیل اینکه شرکت های پتروشیمی خصوصی شدند، تحت کنترل این شرکت قرار نداشته و نقشی در تعیین آن نداریم. اما او هم گفته انتظار می رود که قیمت خوراک تا زمان برگزاری همایش بین المللی پتروشیمی در هفته آینده، اعلام شود.
حال باید دید طلسم تجدیدنظر در قیمت خوراک پتروشیمی ها که مدتهاست پابرجا مانده پیش از برگزاری همایش بین المللی پتروشیمی در تهران شکسته می شود یا خیر.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵