کد مطلب: 79118
 
پتروشیمی‌های ایران در ترکیه بی‌رقیب می‌شوند؟
زمان تصاحب بازار پتروشیمی ترکیه
 
لیره واحد پولی ترکیه افت شدیدی را تجربه کرده و پایین‌ترین میزان تاریخ خود را ثبت کرده است. ترکیه یک واردکننده بزرگ محصولات پتروشیمی در دنیا است و برای صنعت پتروشیمی ایران نیز یک بازار جذاب محسوب می‌شود. رکود اقتصادی در ترکیه چه تأثیری بر بازار پتروشیمی این کشور می‌تواند داشته باشد؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۵
لیره واحد پولی ترکیه افت شدیدی را تجربه کرده و پایین‌ترین میزان تاریخ خود را ثبت کرده است. ترکیه یک واردکننده بزرگ محصولات پتروشیمی در دنیا است و برای صنعت پتروشیمی ایران نیز یک بازار جذاب محسوب می‌شود. رکود اقتصادی در ترکیه چه تأثیری بر بازار پتروشیمی این کشور می‌تواند داشته باشد؟
به گزارش نکونیوز، ارزش لیره ترکیه شدیداً سقوط کرده و در حال حاضر هر دلار آمریکا معادل ۳.۸۴۹۸ لیره است. خبرها حاکی از این است که مصرف‌کنندگان پلی‌پروپیلن در ترکیه تحت تأثیر سقوط ارزش واحد پولی این کشور، پرداخت‌ها بابت واردات این محصول را با تأخیر انجام می‌دهند و برخی از سفارشات خود را لغو کرده‌اند.
واردکنندگان مواد خام در ترکیه، موجودی بازار خود را به دقت اداره می‌کنند و واردات به این کشور کاهش یافته است. موسسه ICIS پیش از این گزارش داده بود که صادرات پلی پروپیلن ایران به ترکیه از اواخر سال ۲۰۱۶ کاهش یافته است. اما این تنها نمای کوتاه‌مدت بازار است و در بلندمدت ایران می‌تواند یکه‌تاز بازار ترکیه شود.
بزرگ‌ترین صادرکننده محصولات پتروشیمی به ترکیه، عربستان سعودی است. عربستان در سال ۲۰۱۵ بیش از ۱.۱۸ میلیون تن محصول پتروشیمی به ترکیه صادر کرده است که حجم قابل توجهی محسوب می‌شود. کره جنوبی و ایران در جایگاه دوم و سوم صادرات محصولات پتروشیمی به ترکیه قرار دارند. از این بین ایران در سال ۲۰۱۵، بیش از ۶۵۲ هزار تن محصول پتروشیمی به ترکیه صادر کرده است.
ایران از حیث صادرات پلی اتیلن به ترکیه در جایگاه دوم قرار دارد. در سال ۲۰۱۵، پتروشیمی‌های ایرانی بالغ بر ۲۰۳ هزار تن پلی اتیلن به ترکیه صادر کرده‌اند. ترکیه بخش قابل توجهی از پلی پروپیلن صادراتی ایران را نیز جذب می‌کند. ایران در سال گذشته میلادی، بیش از ۱۸۰ هزار تن پلی پروپیلن به ترکیه صادر کرده و از این حیث بعد از عربستان سعودی بیشترین تأثیر را در تأمین تقاضای تُرک‌ها داشته است.
ناامنی در ترکیه و عدم اطمینان موجود در فضای سیاسی این کشور یکی از دلایل کاهش ارزش پول ترکیه بوده است. ترکیه یک کودتای ناکام و چندین حادثه تروریستی بزرگ را پشت سر گذاشته و در حال حاضر نیز نیروهای این کشور در شمال سوریه مشغول یک مداخله نظامیِ فرسایشی هستند.
بحران سیاسی در ترکیه سریعاً انعکاس اقتصادی یافته و اقتصاد این کشور در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۶، رشد منفی ۱.۸ درصدی را تجربه کرد.
علاوه بر این، افزایش ارزش دلار باعث شده است تا میزان سقوط لیره ترکیه بیشتر نیز شود.
عمده کارشناسان ترکیه را جزو اقتصادهای نوظهور دسته‌بندی می‌کنند. با این حال، عملکرد واحدی پولی این کشور در میان اقتصادهای نوظهور دنیا از همه ضعیف‌تر بوده است.
توان خرید محصولات پتروشیمی توسط شرکت‌های تُرک کاهش یافته است و ایران می‌تواند از این فرصت استفاده کند، چرا که شرکت‌های ایرانی به دلیلی نزدیک فاصله دارای مزیت در بازار ترکیه هستند. هزینه حمل و نقل محصولات پتروشیمی از عربستان یا کره جنوبی به ترکیه بالاست و این قیمت تمام‌شده محصولات این دو کشور را افزایش می‌دهد.
شرکت‌های ترک نیز در حال حاضر توان خریدشان به اندازه سابق نیست و این جذابیت بازار ترکیه را برای شرکت‌های کره جنوبی و عربستان کاهش می‌دهد.
اما مجتمع‌های پتروشیمی در ایران دسترسی مناسبی به بازار ترکیه دارند و می‌توانند با قیمت‌ها مناسب محصولات خود را در اختیار واردکنندگان ترک قرار دهند. لذا دوره حاضر بهترین فرصت برای این است که پتروشیمی‌های ایران سهم بازار خود در ترکیه را افزایش دهند.
برای عربستان، بازار چین در حال حاضر مزیت‌های بیشتری نسبت به ترکیه دارد و ایران می‌تواند از این فرصت استفاده کرده و حضور خود در بازار پتروشیمی ترکیه را تقویت کند.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵