۱
 
کد مطلب: 86237
 
آیا درخواست شش ماه پیش روحانی از آملی لاریجانی عملی شده است؟
متهمان نفتی در اختیار وزارت اطلاعات
 
شش ماه پس از آنکه رییس جمهور خواستار واگذاری پرونده بابک زنجانی به وزارت اطلاعات شده و این درخواست با واکنش رییس قوه قضاییه مواجه شده بود، امروز سخنگوی قوه قضاییه تایید کرد که متهمان‌ پرونده فساد نفتی در اختیار وزرات اطلاعات هستند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۷
شش ماه پس از آنکه رییس جمهور خواستار واگذاری پرونده بابک زنجانی به وزارت اطلاعات شده و این درخواست با واکنش رییس قوه قضاییه مواجه شده بود، امروز سخنگوی قوه قضاییه تایید کرد که متهمان‌ پرونده فساد نفتی در اختیار وزرات اطلاعات هستند.
به گزارش نکونیوز، دی ماه سال گذشته بود که درخواست رییس جمهور از قوه قضاییه برای واگذاری پرونده متهم میلیاردر نفتی به قوه قضاییه مطرح شد. تاخیر در تسویه بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت موجب شد دولت تلاش خود برای تسویه بدهی را وارد فاز تازه ای کند و این موضوع با درخواست رییس جمهور آغاز شد. اوایل دی ماه حسن روحانی، در نشست نظارت و بازرسی دولت گفت که وی پیشنهاد داده بود که بابک زنجانی به جای اینکه مستقیما در اختیار قوه قضائیه قرار گیرد، در اختیار وزارت اطلاعات قرار گیرد، اما این امر عملی نشد.
روز ۱۲ دی ماه رئیس قوه قضائیه سخنان روحانی مبنی بر اینکه آن قوه در زمینه پرونده بابک زنجانی با وزارت اطلاعات همکاری نکرده را نادرست خواند و گفت: «چطور می‌گویند قوه قضائیه با وزارت اطلاعات همکاری نکرده است؟ بله آن چیزی که بخواهد در اختیار ما قرار گیرد دو سال بعد به ما گفتند و در آن زمان مطالبی پیش آمد که در وقت مقتضی سخنگوی قوه قضائیه اعلام خواهد کرد.»
دو روز بعد غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات روز ۱۴ دی ماه گذشته در تشریح محورها و جزییات دیدار همان روز کمیسیون متبوع خود با حسن روحانی ، رییس جمهوری گفت : در این جلسه در خصوص پرونده بابک زنجانی نیز روحانی روایت کرد که در ابتدای دستگیری بابک زنجانی نامه ای به آملی لاریجانی با این مضمون که این پرونده زنجانی را به وزرات اطلاعات بدهید، نوشته است و استدلال های خود درباره این درخواست را نیز بیان کرد. روحانی مطرح کرد که بعد از نامه در دیداری حضور با رییس قوه قضاییه نیز این درخواست را داده است. عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس همچنین تاکید کرد: روحانی علاوه بر این مطرح کرد که در پرونده زنجانی هنوز سرنوشت ۳ و نیم میلیارد پول مشخص نیست و اگر اعدام صورت بگیرد، بسیاری از سوالات بی جواب بماند. وی افزود: روحانی تاکید کرد که دولت حاضر است سامانه تشکیل داده و تمام دخل و خرج و حساب های دولت در آن روشن شود و در مقابل نیز انتظار است قوه قضاییه نیز همه حساب های خود را روشن کند. نایب رییس فراکسیون مستقلین مجلس تاکید کرد: روحانی تصریح کرد که در کل به دنبال شفافیت هستم و اختلافی بین روسای قوا نباید باشد و با هر دو رییس قوه ارتباط خوبی دارم.
یک روز بعد محمدرضا تابش نایب رئیس فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه پیشنهاد رئیس جمهور برای ورود وزارت اطلاعات به پرونده بابک زنجانی در اوایل بررسی این پرونده مورد موافقت رئیس قوه قضائیه قرار گرفته اما اجرایی نشده گفت که هنوز هم وزارت اطلاعات می‌تواند برای بازبینی این پرونده وارد عمل شود. وی افزود: آقای رئیس جمهور گفتند که آیت‌الله آملی لاریجانی پی‌نوشت خوبی درباره این نامه داشتند و دستور خوبی دادند اما نمی‌دانم چرا این موضوع عملی نشده است.
روز ۱۷ دی ماه وزارت اطلاعات اطلاعیه صادر و در آن اقدامات این وزارتخانه در پر.نده بابک زنجانی را تشریح کرد. این مناقضه هر چند در آن زمان جدی بود و پس از آن با آن جدیت دنبال نشد و اندک اندک زیر سایه رقابتهای انتخاباتی ریاست جمهوری قرار گرفت. اما امروز سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری خود در این باره سخن گفت و بدون آنکه به مناقشات قبلی اشاره کند یا موضوع صریحی در این زمینه اتخاذ کند تایید کرد متهمان پرونده نفتی در اختیار وزارت اطلاعات هستند و این می تواند به معنای عملی شدن درخواست سال گذشته رییس جمهور از رییس قوه قضاییه باشد.
محسنی اژه ای امروز در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه با توجه به بازداشت همدست بابک زنجانی، رئیس دادگستری تهران گفته‌اند که وی اعترافاتی داشته که بسیار موثر بوده، آیا اعترافات وی در سرنوشت پرونده بابک زنجانی تأثیر دارد و آیا کیفرخواست پرونده صادر شده یا خیر، گفت: پرونده بابک زنجانی یکی از پرونده‌هایی بود که بسیار سنگین بود و قوه قضاییه فوق‌العاده بر روی آن وقت گذاشت و کارهای مفید و موثری هم انجام شد، اما به دلیل حجم کار و عدم همکاری برخی متهمان و به دلیل مسائلی که خارج از کشور است و نهادهای دیگر مانند بانک مرکزی و وزارت امور خارجه که باید برای ردیابی پول‌ها تلاش و کمک کنند و در آنجا خود قوه قضاییه مستقلاً نمی‌تواند کاری کند البته از طریق اینترپل کارهایی را انجام می‌دهد، این روند ادامه دارد.

وی افزود: یکی از مسائلی که مورد توجه قوه قضاییه و غیر قوه قضاییه بوده، این است که این فرد پولی در خارج از کشور دارد یا خیر زیرا وی بارها ادعا داشت که در خارج از کشور پول دارد. مکرراً نماینده وزارت نفت، ‌بانک مرکزی و قوه قضاییه به آدرس‌های گفته شده رفتند، ولی پولی نبود. آیا این فرد می‌تواند مانده بدهی‌اش به شرکت نفت را برگرداند؟ در مقطعی دولت اعلام کرد که اگر این فرد در اختیار وزارت اطلاعات قرار گیرد این امکان میسر است. در اواخر سال گذشته یعنی دی‌ ماه ‌بابک زنجانی و دو متهم دیگر که حکم شان نقض شده بود و متهمی که دستگیر شده تماماً‌ در اختیار وزارت اطلاعات گذاشته شدند و برخی هم دسترسی داده شدند تا موضوع را بررسی کنند و ببینند آیا پولی وجود دارد یا خیر؟ یا کسی هست که بدهی وی را برگرداند و تا امروز این امر حاصل نشده است.
سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: این افراد در اختیار وزارت اطلاعات هستند و در حال بررسی هستند که آیا پولی است یا خیر و امکان برگشت مابقی بدهی بابک زنجانی به نفت وجود دارد یا خیر که در حال بررسی موضوع هستند. محسنی‌اژه‌ای ادامه داد: مطالبی که گفته شد گرچه در پرونده موثر است ولی به نظرم تأثیر آن چنانی در محکومیت قبلی ندارد و بر تخفیف حکم هم تأثیری ندارد. همانطور که در رأی دیوان آمده اگر متهم هم همکاری را داشته باشد از ارفاغات قانونی می‌تواند استفاده کند که این ارفاغات موثر است، اما اظهارات فرد دستگیر شده در حکم تاثیر چندانی ندارد.
باید دید در روزهای آینده موضع صریح تری از واگذاری پرونده متهمان نفتی به وزارت اطلاعات، آن هم در شرایطی که ۱۴ ماه از صدور حکم اعدام بابک زنجانی سپری می شود، مطرح خواهد شد؟
Share/Save/Bookmark


۱۳۹۶-۰۳-۱۴ ۰۲:۰۵:۵۸
دکل ها گم شد از دستانِ رستم
دکل ها رفت و شد قُربانِ رستم

تمامِ مردمِ ما داغدارند
ز دستِ بابکِ و جولانِ رستم

و باید سوخت همچون شُعله ای داغ
ز دستِ رستم و دکّانِ رستم

دکل ها رفته اند از دست کشور
خدایا کی شود زندان پُر از امثالِ رستم

نمی دانم چه گویم ای دل ای دل
که بر بادِ فنا رفتیم از دستان رستم

و کارِ ما ز کارستان گذشته
خداوندا رهامان کن ز این دامانِ رستم

کلاه ها بر سرم بگذاشت رستم
که خود دانم ز آن دورانِ رستم

و ما دادیم این را دستِ سبحان
که پیدا کند نیمه یِ پنهانِ رستم
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵