داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 85337
 
رفع موانع بین‌المللی بانکی ایران و چین
 
در همایش تجاری مشترک ایران و چین بر رفع موانع بین‌المللی بانکی ایران و چین با تاسیس بانک آسیا و رفع مشکلات دریافت روادید چین توسط کارآفرینان ایرانی تاکید شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۲
در همایش تجاری مشترک ایران و چین بر رفع موانع بین‌المللی بانکی ایران و چین با تاسیس بانک آسیا و رفع مشکلات دریافت روادید چین توسط کارآفرینان ایرانی تاکید شد.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، همایش تجاری ایران و چین با حضور هیات تجاری صنعتی استان «شانسی» این کشور و جمعی از فعالان اقتصادی ایران توسط اتاق مشترک ایران و چین برگزار شد.
معاون همایش مشورتی استان شانسی چین در رأس هیات تجاری صنعتی این استان با هدف آشنایی با فعالیت‌های بخش خصوصی در حوزه معدن و صنایع معدنی به ایران سفر کرده و در همایش تجاری ایران و چین در اتاق ایران حضور یافته است.
اعضای این هیات از بخش‌های مسکن، کشاورزی، سرمایه‌گذاری، دکوراسیون، اینترنت و نرم‌افزار بوده و بر سرمایه‌گذاری‌های مشترک اقتصادی تأکید داشتند.
«اسدالله عسگراولادی» رئیس اتاق مشترک ایران و چین با اشاره به عضویت اتاق مشترک در هیات مدیره شورای جاده ابریشم، تصریح کرد: با انتخاب شعار «یک‌کمربند، یک جاده» توسط رئیس‌جمهوری چین برای اهمیت دادن به جایگاه و نقش جاده ابریشم در گسترش مناسبات کشورهای منطقه، زمینه‌های همکاری جدیدی بین ایران و چین شکل گرفت.
وی ادامه داد: کارآفرینان ایرانی آمادگی دارند مناسبات خود را با فعالان اقتصادی چین گسترش دهند؛ هرچند در این وادی برخی موانع وجود دارد.
رئیس اتاق مشترک ایران و چین با بیان اینکه دریافت روادید چین توسط کارآفرینان ایرانی به‌سختی انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: پیشنهاد ما صدور روادید مولتی سالیانه برای کارآفرینان و فعالان اقتصادی ایرانی است.
این فعال اقتصادی، مانع بعدی بر سر راه تجارت با چین را نبود شفافیت در روابط بانکی برشمرد و تأکید کرد: خرید و فروش کالاهای اقتصادی در طوفان‌های سیاسی آسیب می‌بیند، بنابراین تنها راهکار ایجاد ثبات در روابط اقتصادی بین دو کشور سرمایه‌گذاری و همکاری‌های مشترک است.
عسگراولادی تولید با فناوری چین، با سرمایه ایران و صادرات مازاد آن به کشورهای منطقه را ساز وکار مناسبی در ایجاد تعاملات پایدار اقتصادی دانست.
رئیس اتاق مشترک ایران و چین از فعالان اقتصادی چین خواست تا برای ارتباط با دیگر شعبه های اتاق ایران در سراسر کشور هماهنگی‌های لازم را با اتاق مشترک داشته باشند تا بتوانند از مذاکرات خود بهترین نتایج را به دست آورند.
«فنگ یوجو» معاون همایش مشورتی استان شانسی چین، برگزاری نشست‌های اقتصادی بین دو کشور را برای منطقه آسیا مهم ارزیابی کرد و با اشاره به نظریه یک ‌کمربند- یک جاده، تأکید کرد: این عنوان می‌تواند در توسعه روابط بین چین با سایر کشورها اثرگذار باشد؛ در همین زمینه استان شانسی سرمایه‌گذاری‌های خوبی در قزاقستان و قرقیزستان انجام داده است.
وی درباره موانعی که رئیس اتاق مشترک از وجود آنها انتقاد کرد، گفت: مشکلات بانکی با تأسیس بانک آسیا که به تازگی اتفاق افتاده، برطرف خواهد شد. در مورد روادید نیز در همین سفر طی جلسه‌ای با سفیر چین در ایران مقرر شد به زودی موانع برداشته شود.
معاون کنفرانس مشورتی استان شانسی در پایان از وجود منابع غنی معدنی در این استان سخن گفت و به مشکلات آن اشاره کرد. به اعتقاد وی ایران به دلیل تجربه بالا در حوزه معدن می‌تواند الگوی خوبی برای این بخش به شمار آید.
به گزارش ایرنا، علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان به عنوان رییس ایرانی کمیسیون همکاری های مشترک اقتصادی دو کشور، مردادماه 95 اعلام کرد: میزان مبادلات تجاری دوجانبه تهران- پکن در 30 سال گذشته 100 برابر شده و همکاری های دو طرف از تجارت نفت به بخش زیرساخت ها و سرمایه گذاری گسترش یافته است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵