کد مطلب: 76337
 
بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشت
هفته حیرت؛ از ترامپ تا رکوردشکنی اوپک
 
بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشت ابتدا بُهت و حیرت ناشی از انتخاب ترامپ را تجربه کرد و سپس با ثبت رکورد جدیدِ تولید نفت توسط اوپک، پایین‌ترین قیمت نفت در دو ماه گذشته را تجربه نمود.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۹
بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشت ابتدا بُهت و حیرت ناشی از انتخاب ترامپ را تجربه کرد و سپس با ثبت رکورد جدیدِ تولید نفت توسط اوپک، پایین‌ترین قیمت نفت در دو ماه گذشته را تجربه نمود.
به گزارش نکونیوز، در هفته گذشته انتخاب ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا باعث شد تا قیمت نفت روز چهارشنبه کاهش یابد. اما در روز پنج‌شنبه قیمت‌ها افزایش یافت و سپس در روز جمعه تحت تأثیر خبرهایی مبنی بر افزایش تولید نفت توسط اوپک در ماه اکتبر، قیمت نفت به پایین‌ترین حد خود در دو ماه گذشته رسید.
قیمت نفت اکنون ۱۵ درصد پایین‌ترین از بیشترین قیمت تجربه‌شده در ماه اکتبر است. در ماه اکتبر امیدواری‌ها نسبت به این که اوپک بتواند با اجرایی کردن توافق الجزایر، عرضه نفت به بازارها را مدیریت کند، افزایش یافت. اما رفته رفته مشخص شد که اوپک کار دشواری در زمینه اجرای توافق الجزایر در پیش دارد.
اوپک روز گذشته گزارش داد که سطح تولید نفت این سازمان در ماه اکتبر نسبت به ماه سپتامبر ۲۴۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته و به ۳۳.۶۴ میلیون بشکه در روز رسیده است. این ثبت رکورد جدیدی در تولید نفت اوپک است.
طبق توافق الجزایر اوپکی‌ها متعهد شده بودند که تولید نفت خود را در محدوده بین ۳۲.۵ تا ۳۳ میلیون بشکه در روز تثبیت کنند. افزایش تولید اوپک کار را برای اجرایی شدن توافق الجزایر سخت می‌کند چرا که اعضا باید تولید نفت خود را تا سطح بیشتری کاهش دهند. کاهش تولید برای برخی از اعضای اوپک که در حال حاضر نیز وضعیت اقتصادی دشوار دارند، سخت به نظر می‌رسد.
در نشست الجزایر، ایران، لیبی و نیجریه از کاهش تولید معاف شدند و اکنون عراق نیز به دلیل جنگ با داعش خواهان معافیت از طرح کاهش تولید نفت است.
همچنین دیروز ایران به اوپک اعلام کرد که سطح تولید نفت خود را ۲۱۰ هزار بشکه در روز افزایش داده و آن را به ۳.۹۲ میلیون بشکه در روز رسانده است.
آژانس بین‌المللی انرژی گزارش داده که عرضه جهانی نفت در ماه اکتبر ۸۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته و به ۹۷.۸ میلیون بشکه در روز رسیده است. این امر نشان می‌دهد که در صورت عدم اقدام عملی اوپک، مازاد عرضه نفت ممکن است در سال ۲۰۱۷ نیز ادامه داشته باشد.
در هفته گذشته به تعداد دکل‌های حفاری نفتی در آمریکا نیز دو عدد اضافه شد. در حال حاضر ۴۵۲ عدد دکل حفاری نفتی فعال در آمریکا وجود دارد. از ۲۴ هفته گذشته، در ۲۱ هفته شرکت‌های حفاری در آمریکا به تعداد دکل‌های حفاری خود اضافه کرده‌اند. این امر نشان‌دهنده آن است که فعالیت‌ها در صنعت شیل آمریکا رو به فزونی گذاشته است. با این حال، تولید نفت در آمریکا نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.
نفت خام برنت هفته گذشته را با قیمت ۴۴ دلار و ۷۵ سنت به پایان رساند. نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز وارد کانال ۴۳ دلاری شد و بازار با قیمت ۴۳ دلار و ۴۱ سنت به ازای هر بشکه بسته شد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵