کد مطلب: 94517
 
شرکت تابعه توتال در لایه نفتی پارس جنوبی
امضای قرارداد توسعه 4 میدان نفتی تا پایان سال جاری
 
کمیته مدیریت مخازن شرکت ملی نفت در مورد طرح‌های شرکت‌های متقاضی توسعه چهار میدان نفتی به جمع‌بندی رسیده و با اولویت‌بندی این شرکت‌ها، احتمالاً قرارداد توسعه این چهار میدان تا پایان سال جاری در قالب الگوی قراردادهای جدید نفتی امضاء می‌شود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۲
کمیته مدیریت مخازن شرکت ملی نفت در مورد طرح‌های شرکت‌های متقاضی توسعه چهار میدان نفتی به جمع‌بندی رسیده و با اولویت‌بندی این شرکت‌ها، احتمالاً قرارداد توسعه این چهار میدان تا پایان سال جاری در قالب الگوی قراردادهای جدید نفتی امضاء می‌شود.
به گزارش نکونیوز، کریم زبیدی مدیربرنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران گفته است که کار ارزیابی و اولویت‌بندی شرکت‌های متقاضی توسعه میادین نفتی آب تیمور، منصوری، چنگوله و لایه نفتی پارس جنوبی انجام شده و احتمالاً قرارداد این میادین نفتی تا پایان سال ۹۶ امضا می‌شود.
زبیدی در گفت‌وگو با ایسنا گفته است که مطالعاتی که توسط شرکت‌های خارجی در مورد لایه‌های نفتی پارس جنوبی و میادین آب‌تیمور، منصوری و چنگوله ارائه شده در کمیته مشاوران مخازن شرکت ملی نفت ایران تعیین تکلیف شده‌اند و مشخص شده کدام شرکت از بین شرکت‌های پیشنهاد دهنده برای توسعه میادین نفتی انتخاب می‌شوند.
آن‌گونه که زبیدی گفته است توسعه لایه‌های نفتی پارس جنوبی به احتمال زیاد به شرکت مرسک واگذار خواهد شد. در واقع حتی خرید شاخه نفتی شرکت مرسک توسط توتال هم نتوانسته مانع از این بشود که مذاکرات شرکت ملی نفت با این شرکت نفتی متوقف شود و همچنان مرسک، گزینه اصلی برای توسعه لایه نفتی پارس جنوبی است.
زبیدی با بیان اینکه مذاکرات با مرسک برای توسعه لایه‌های نفتی پارس جنوبی پیشرفت خوبی داشته است، اظهار کرد: برای توسعه این لایه‌ها دو شرکت دیگر که یکی از آنها یک شرکت روسی بود، ابراز تمایل کردند اما مذاکره با مرسک پیشرفت بسیار خوبی داشته است.
مرسک اویل توسط توتال خریداری شده است و توتال مسئول توسعه لایه‌های نفتی پارس جنوبی در طرف قطری این میدان نیز است. بیژن زنگنه وزیر نفت پیش از این در مورد شرایط جدید ایجاد شده برای توسعه لایه نفتی پارس جنوبی پس از خرید مرسک اویل توسط توتال گفته بود: مذاکرات [برای توسعه لایه نفتی پارس جنوبی] ادامه دارد، اما خرید سهام بخش نفتی شرکت دانمارکی مرسک از سوی توتال فرانسه تا حدی ما را نگران کرده است. زیرا در این شرایط این شرکت فرانسوی مجری طرح (اپراتور) سمت قطری لایه نفتی پارس جنوبی هم خواهد بود و این موضوع نگران‌کننده است.
با این اظهارات زبیدی به نظر می‌رسد که نگرانی‌ها در مورد حضور یک شرکت تابعه توتال در لایه نفتی پارس جنوبی مرتفع شده است.
مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه نام شرکت‌هایی که برای توسعه میادین انتخاب شده‌اند، در آینده‌ای نزدیک اعلام خواهد شد، در مورد زمان امضای قرارداد توضیح داد: از آنجایی که مذاکرات حقوقی و مالی این میادین پیچیده نیست، امیدوارم قرارداد آنها قبل از سال آینده امضا شود.
با اظهارات زبیدی به نظر می‌رسد که لایه نفتی پارس جنوبی و میادین آب‌تیمور، منصوری و چنگوله نخستین میادینی خواهند بود که پس از فاز ۱۱ پارس جنوبی، قرارداد توسعه آن‌ها در چارچوب IPC امضا خواهد شد.
بر اساس این گزارش، شرکت‎های دی‎ان‎او، ملی نفت تایلند (PTTEP) و گازپروم‎نفت برای توسعه میدان چنگوله، شرکت‎های مرسک، پرتامینا، لوک‎اویل، تنکو و مپنا برای توسعه میدان آبتیمور و شرکت‎های پرتامینا، لوک‎اویل، تنکو و مپنا برای توسعه میدان منصوری، با شرکت ملی نفت ایران تفاهمنامه مطالعاتی امضا کرده‎اند.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵