کد مطلب: 89667
 
پیامدهای قمار یکجانبه جدید آمریکا
طرح تحریمی جدید آمریکا چه تأثیری بر صنعت نفت ایران دارد؟
 
مجلس نمایندگان آمریکا دیشب با اکثریت قاطع (۴۱۹ رأی موافق و تنها ۳ رأی مخالف) طرح تحریمی جدید ایران، روسیه و کره شمالی را تصویب کرد. همزمان ترامپ رئیس جمهور آمریکا دیروز در یک سخنرانی و همچنین در یک مصاحبه، تهدیدات جدیدی را علیه ایران مطرح کرد. اما تصویب این طرح چه تأثیری بر صنعت نفت ایران خواهد داشت؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۹
مجلس نمایندگان آمریکا دیشب با اکثریت قاطع (۴۱۹ رأی موافق و تنها ۳ رأی مخالف) طرح تحریمی جدید ایران، روسیه و کره شمالی را تصویب کرد. همزمان ترامپ رئیس جمهور آمریکا دیروز در یک سخنرانی و همچنین در یک مصاحبه، تهدیدات جدیدی را علیه ایران مطرح کرد.
به گزارش نکونیوز، طرح تحریمی جدید ایران، روسیه و کره شمالی که از حمایت هر دو حزب آمریکا برخوردار بود، با اکثریت قاطع در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شد. این طرح، اصلاح‌شده طرحی است که پیش از این در سنای آمریکا تصویب شده بود.
حالا طرح جدید باید مجدداً در سنای آمریکا به رأی گذاشته شود. تاریخ رأی‌گیری سنای آمریکا در مورد این طرح مشخص نشده است. به هر صورت پس از تصویب این طرح توسط سنای آمریکا، رئیس جمهور آمریکا باید این طرح را امضاء کند تا بدین ترتیب به قانون تبدیل شود.
اما تصویب این طرح چه تأثیری بر صنعت نفت ایران خواهد داشت؟
ایران اولین قرارداد خود را در صنعت نفت با کنسرسیومی به رهبری توتال
کسی در جامعه جهانی، مگر اسرائیل و عربستان سعودی، در این برنامه آمریکا را همراهی نمی‌کند. دولت آمریکا، ابزارهای داخلی خود برای فشار به ایران را آماده کرده است، اما در عین حال فاقد ابزارهای لازم دیپلماتیک برای جلب همراهی اروپا است.
فرانسه برای توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی امضاء کرده است. امضای این قرارداد بدون دستیابی به توافق هسته‌ای امکان‌پذیر نبود. طرح تحریمی جدید آمریکا و همچنین تهدیدات جدیداً مطرح‌شده توسط دونالد ترامپ، تضعیف بنیان‌های این توافق را نشانه گرفته است.
در واقع هدف این طرح تحریمی و همچنین تهدیدات ترامپ این است که کاری کنند که ایران چیزی از توافق هسته‌ای عایدش نشود. آنان قصد دارند شرایط سرمایه‌گذاری در ایران و به خصوص شرایط سرمایه‌گذاری در صنعت نفت ایران را برای شرکت‌های بزرگ خارجی غیرممکن کنند.
ترامپ روز گذشته گفته است که ایران باید «به شرایط تعیین شده در توافق هسته‌ای بچسبد و در غیر این صورت، مشکلات بسیار بسیار بزرگی برای این کشور پیش می‌آید». وی همچنین در مصاحبه با وال استریت ژورنال گفته است که در ۹۰ روز آینده که باید مجدداً پایبندی یا عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را اعلام کند، «شگفت‌زده» خواهد شد اگر دریابد که ایران به توافق پایبند بوده است.
هفته گذشته که ترامپ پایبندی ایران به این توافق را تأیید کرد، مقامات واشنگتن گفتند که ایران به «روح برجام» که «مشارکت در صلح و امنیت منطقه‌ای و جهانی» است پایبند نبوده است.
قطعات مختلف این پازل را که در کنار هم بچینیم متوجه می‌شویم که دولت آمریکا برای دورانی جدید از تقابل با ایران در حال برنامه‌ریزی است.
دولت آمریکا قمار یکجانبه‌ای را برای به انزوا کشیدن ایران آغاز کرده است. در این قمار دولت آمریکا می‌خواهد سایه تحریم را همچنان بر سر اقتصاد ایران و مهم‌تر از همه صنعت نفت ایران نگه دارد تا از این طریق شرکت‌ها و کشورهای خارجی مراودات اقتصادی خود با ایران را قطع کنند.
اما پاشنه آشیل برنامه ضدایرانی جدید دولت آمریکا، یک‌جانبه بودن آن است. کسی در جامعه جهانی، مگر اسرائیل و عربستان سعودی، در این برنامه آمریکا را همراهی نمی‌کند. دولت آمریکا، ابزارهای داخلی خود برای فشار به ایران را آماده کرده است، اما در عین حال فاقد ابزارهای
وزارت امور خارجه آمریکا در حالی که وزیر آن در دولت منزوی شده، نمی‌تواند برای طرح ترامپ حمایت بین‌المللی کسب کند. قمار یکجانبه آمریکا علاوه بر افزایش فاصله آمریکا و اروپا، ممکن است راه را برای دودستگی بیشتر در کابینه ترامپ و استعفاهای جدید باز کند.
لازم دیپلماتیک برای جلب همراهی اروپا است.
برنامه کنگره آمریکا و دولت ترامپ برای فشار بر ایران، فاقد حمایت‌های بین‌المللی است، لذا قمار یکجانبه آمریکا برای منزوی کردن ایران، ممکن است به منزوی شدن خود واشنگتن و فاصله هرچه بیشتر آن از پایتخت‌های اروپایی منجر شود.
دولت ترامپ روی یک سناریو که احتماع وقوع آن بسیار اندک است نیز حساب باز کرده است. این سناریو آن است که اقدامات ضدایرانی دولت و کنگره آمریکا، آن‌چنان اختلافات درونی در ایران بر سر برجام را بالا ببرد که ایران خود از برجام خارج شود و بدین ترتیب به سادگی موضع آمریکا در مقابل ایران تقویت شود. با این حال، شاید به راحتی بتوان گفت که با توجه به شرایط سیاسی حال حاضر ایران، امکان عملی شدن چنین سناریویی نزدیک به صفر است. تحولات ماه‌های اخیر نشان داده که مقامات سیاسی در ایران، کارها را از طریق ایجاد اجماع به پیش می‌برند و مواظبند که در مقابل اقدامات واشنگتن دچار دودستگی نشوند.
ریسک برنامه جدید ضدایرانی کاخ سفید و کنگره آمریکا چنان بالا بوده که برخی مقامات عالی‌رتبه دولت ترامپ تاکنون به دلیل مخالفت با این برنامه‌ها به حاشیه رفته‌اند. آخرین کسی که ترامپ وی را به دلیل مخالفت با برنامه‌هایشان برای تضعیف برجام به حاشیه برده، رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا بوده است.
در چنین شرایطی عملاً شکاف در دولت آمریکا آغاز شده است. وزارت امور خارجه آمریکا در حالی که وزیر آن در دولت منزوی شده، نمی‌تواند برای طرح ترامپ حمایت بین‌المللی کسب کند. قمار یکجانبه آمریکا علاوه بر افزایش فاصله آمریکا و اروپا، ممکن است راه را برای دودستگی بیشتر در کابینه ترامپ و استعفاهای جدید باز کند.
در مجموع باید گفت سرنوشت سرمایه‌گذاری‌های جدید در صنعت نفت به تحولات چند ماه آینده گره خورده است. با این حال، صنعت نفت و دیپلماسی انرژی ایران در برابر برنامه‌های ضدایرانی دولت و کنگره آمریکا به هیچ وجه دست بسته نیست و ابزارهای لازم برای عبور از این دوره حساس را در دست دارد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵