کد مطلب: 66077
 
پیش بینی عاقبت دولت مصدق توسط یک روزنامه آمریکایی
نیویورک تایمز چگونه ملی شدن نفت ایران را زیر سوال برد؟
 
ملی شدن نفت ایران رویدادی بود که بیش از همه برای غرب، گران آمد و به همین دلیل از هر فرصتی برای زیر سوال بردن این اقدام استفاده کرد. نمونه بارز آن مقاله نیویورک تایمز درباره این موضوع بود که ۶۴ سال پیش در چنین روزهایی منتشر شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۷
ملی شدن نفت ایران رویدادی بود که بیش از همه برای غرب، گران آمد و به همین دلیل از هر فرصتی برای زیر سوال بردن این اقدام استفاده کرد. نمونه بارز آن مقاله نیویورک تایمز درباره این موضوع بود که ۶۴ سال پیش در چنین روزهایی منتشر شد.
به گزارش نکونیوز، مخالفت غرب با ملی شدن نفت ایران به حدی بود که موجبات توقف صادرات نفت ایران را فراهم ساخت و برای نخستین و آخرین بار در تاریخ معاصر، ایران به مدت حدود دوسال بدون درآمدهای نفتی اداره شد؛ اتفاقی که حتی در دوران جنگ تحمیلی هشت ساله و تحریم نیز تکرار نشد و همواره نفتی برای فروش وجود داشته است. بیش از یک ماه پس از ملی شدن نفت ایران، روزنامه نیویرک تایمز در مقاله ای ملی شدن نفت ایران را زیر سوال برد و روز سوم مي ۱۹۵۲ روزنامه هاي تهران به استثناي جرايد محافظه كار از جمله «روزنامه طلاعات» به نام دفاع از ميهن، جنگ با «نيويورك تايمز» را آغاز کردند.
نیویورک تایمز روز یکم می، در مقاله اي «ملي شدن نفت ايران» را يك اشتباه ايرانيان خوانده بود آغاز كرده و ضمن حملات متقابل، به تاريخچه و مديريت اين روزنامه (نيويورک تايمز) و ... پرداخته بودند.
نيويورك تايمز نوشته بود: ايرانيان بر پايه دو تصوّر نادرست دست به ملي كردن صنعت نفت خود زدند؛ يكي اينكه گمان مي كردند از لحاظ فني مي توانند بي نياز از كارشناسان خارجي باشند و ديگري اينكه خيال مي كردند كه غرب نياز مبرم به نفت ايران دارد و بدون توجه به مخالفت انگلستان، به خريد نفت از ايران ادامه خواهد داد. حال آن كه انگليسي ها سريعا توليد نفت عراق را افزايش دادند و از كمبود نفت در بازار بين المللي جلوگيري كردند.
نيويورك تايمز مقاله خود را با اين نتيجه گيري پايان داده بود: از آنجا كه دولت فعلي (دكتر مصدق) از اين اقدام عقب نشيني نخواهد كرد، براي حل مسئله؛ راهي وجود ندارد جز اين که اين دولت (دولت مصدق) جاي خود را به يك دولت ميانه رو در ايران بدهد.
سرانجام این پیشبینی نیویورک تایمز تحقق یافت و دولت مصدق با کودتای آمریکایی – انگلیسی سقوط کرد تا جای خود را به دولتی همراه با سیاستهای غرب بدهد و از همان زمان بار دیگر فروش نفت ایران آغاز شد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵