کد مطلب: 101574
 
بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت تهران فردا آغاز می شود
نمایشگاه نفت تهران در سایه رکود
 
بيست و سومین نمايشگاه بين المللي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي تهران فردا ۱۶ ارديبهشت ماه ۱۳۹۷ در شرایطی آغاز می شود که صنعت نفت ایران علیرغم پشت سر گذاشتن برجام، نه تنها از رکود رها نشده، بلکه در آستانه ۲۲ اردیبهشت و اعلام تصمیم نهایی رییس جمهور آمریکا درباره برجام بیش از پیش با بیم و امید تحریم دست و پنجه نرم می کند.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۵
بيست و سومین نمايشگاه بين المللي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي تهران فردا ۱۶ ارديبهشت ماه ۱۳۹۷ در شرایطی آغاز می شود که صنعت نفت ایران علیرغم پشت سر گذاشتن برجام، نه تنها از رکود رها نشده، بلکه در آستانه ۲۲ اردیبهشت و اعلام تصمیم نهایی رییس جمهور آمریکا درباره برجام بیش از پیش با بیم و امید تحریم دست و پنجه نرم می کند.
به گزارش نکونیوز، حیات ۲۳ ساله این نمایشگاه، مملو از فراز و نشیب های متعددی بوده که هر کدام نشانه ای از یک مقطع زمانی از تاریخ سیاسی – اقتصادی کشورمان در دو دهه گذشته است. دو دوره ابتدایی این نمایشگاه در سالهای ۷۴ و ۷۶، که اولی در اسفند ماه برگزار شد و دومی در بهار جای ثابتی برای خود پیدا کرد، در دوران ریاست جمهوری مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی، در دورانی که سازندگی، شاه بیت روند رشد و توسعه کشور بود و توسعه اقتصادی به عنوان مهمترین هدف دولت وقت جلوه گر شده بود برگزار شد تا نشانه ای از تثبیت جایگاه نفت و صنایع وابسته به عنوان پیشران اقتصاد کشور در آن دوره باشد.
هشت دوره از این نمایشگاه در سالهای ۷۷ تا ۸۴، در سالهای ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی برگزار شد که اگرچه توسعه سیاسی، رویکرد غالب دولت او بود، اما در حوزه اقتصاد گامهای بلندی برداشته شد که در نفت نیز نمود بارزی داشت. در آن دوره تحریمهای آمریکا بر ضد جمهوری اسلامی ایران برقرار بود اما شرکتهای اروپایی در صنعت نفت و گاز یاران فعال بودند و نخستین دستاوردها از میدان گازی پارس جنوبی که در دولت هاشمی پایه اش گذاشته شده بود، در دولت اصلاحات آشکار شد. افزایش تولید نفت ایران تا مرز ۴ میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه در روز و به ثمر رسیدن ۵ فاز از میدان گازی پارس جنوبی، تنها بخشی از دستاوردهای آشکار اقتصادی آن دولت بود که بازتاب جهانی گسترده ای هم داشت بطوریکه همان زمان برخی رسانه های خارجی، عسلویه را به عنوان قطب گاز خاورمیانه، مولد تمدنی جدید معرفی می کردند که در پی تمدن نفتی آبادان، یک تمدن گازی را در جنوب کشور می آفرید. نمایشگاهخ نفت تهران در آن سالها رونق فراوانی داشت بطوریکه در اولین نمایشگاه نفت در دوره اصلاحات که در اردیبهشت ۷۷ برگزار شد، ۲۵۷ شرکت داخلی و خارجی حضور داشتند اما تعداد شرکت کنندگان در نمایشگاه، در بهار سال ۸۴ و در نمایشگاه دهم به ۱۲۱۲ شرکت افزایش یافت که نه صرفا افزایشی کمی، بلکه افزایشی کیفی از نظر سطح حضور شرکت کنندگان از جمله شرکتهای معتبر بود.
با استقرار دولت محمود احمدی نژاد و رویکردهای تهاجمی آن دولت در عرصه دیپلماسی، بخش اقتصاد کشور نیز خیلی زود تاثیر پذیرفت و در پی قطعنامه های تحریمی شورای امنیت سازمان ملل بر ضد جمهوری اسلامی ایران که بخش نفت را بیش از هر حوزه دیگری در نوک پیکان قرار داده بود، حضور شرکتهای نفتی بین المللی نه فقط در پروژه های صنعت نفت و گاز یاران، بلکه در نمایشگاههای نفت نیز کاهش یافت. در آن دوران حضور کمی شرکت کنندگان، حاصل افزایش شرکت کنندگان داخلی و همچنین ثبت برند شرکتهای خارجی توسط شرکتهای داخلی بود و شرکتهای معتبری که تا سال ۸۴ و حتی بعضا در سال ۸۵ در نمایشگاه نفت تهران حضور داشتند، از جمله اینپکس و او.ام.وی و توتال و شل و استات اویل و ...در نمایشگاههای نفت تهران غیبت کردند.
با آغاز دولت تدبیر و امید حسن روحانی، امیدها برای پررنگ شدن حضور شرکتهای خارجی در صنعت نفت ایران و حضور رپرنگتر آنها در نمایشگاه نفت تهران افزایش یافت و اگرچه نمایشگاه در این دوران، از رونق نسبی برخوردار شد اما به دلیل طولانی شدن روند رفع تحریمها و آشکار شدن آثار آن، روند رونق گرفتن نمایشگاه از سرعتی که پیشبینی می شد برخوردار نبود. حتی نمایشگاه دوره بیست و دوم که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته برگزار می شد بطور آشکاری تحت تاثیر انتخابات قرار گرفته بود چراکه شرکتهای خارجی نگران بودند همانگونه که با روی کار آمدن ترامپ در آمریکا، برجام مورد تهدید واقع شود، در ایران نیز با شکست حسن روحانی در انتخابات، برجام به آخر خط برسد. این بیم به حدی پررنگ بود که باز هم جای شرکتهای خارجی بزرگی همچون توتال هم در نمایشگاه نفت تهران در بهار ۹۶ خالی بود. البته روحانی در سال گذشته رییس جمهور شد اما تهدیدات ترامپ علیه برجام باقی ماند و حالا نمیشگاه بیست و سوم در شرایطی برگزار می شود که خروج آمریکا از برجام تقریبا قطعی شده است و سایه این تهدید، بر روی نمایشگاه نفت نیز سنگینی می کند.
صنعت نفت ایران طی یک سال اخیر، دچار رکود بزرگی بوده که هم حاصل عدم امضای قراردادهای پیشبینی شده با شرکتهای خارجی و هم نتیجه عدم پیشبرد پروژه ها با شرکتهای داخلی و تزریق منابع مالی موردنیاز برای پروژه هاست. در چنین شرایطی صبر و انتظار برای به نتیجه رسیدن برجام و بازگشت شرکتهای غربی، جای خود را به صبر و انتظار برای اعلام تصمیم ترامپ درباره برجام داده است. تصمیمی که تنها سه روز پس از پایان نمایشگاه نفت تهران اتخاذ خواهد شد و حاصلش از قبل هم در صنعت نفت ایران آشکار شده بود : رکود در صنعت نفت و تبدیل نمایشگاه نفت به یک دورهمی سالیانه بدون دستاوردهای بزرگ برای صنعت نفت کشورمان.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵