کد مطلب: 72214
 
وقتی رویترز آب به آسیاب سعودی‌ها می‌ریزد
تلاش عربستان برای معرفی ایران به‌عنوان عامل شکست طرح فریز نفتی
 
برخی رسانه‌ها امروز به نقل از خبرگزاری رویترز خبر داده‌اند که ایران از طرح فریز نفتی ارائه شده توسط برخی از اعضای اوپک حمایت می‌کند. اما آیا واقعاً در شرایط فعلی ایران می‌تواند از این طرح حمایت کند؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۷
برخی رسانه‌ها امروز به نقل از خبرگزاری رویترز خبر داده‌اند که ایران از طرح فریز نفتی ارائه شده توسط برخی از اعضای اوپک حمایت می‌کند. اما آیا واقعاً در شرایط فعلی ایران می‌تواند از این طرح حمایت کند؟
به گزارش نکونیوز، رویترز دیشب در خبری به نقل منابع ناشناس «در اوپک و صنعت نفت» مدعی شد که ایران ممکن است از طرح مشترک برخی از اعضای اوپک برای تثبیت بازار نفت و افزایش قیمت‌ها حمایت کند. این خبر رویترز باعث شد تا قیمت نفت در بازار نیویورک، برخلاف روند موجود در بازارهای آسیایی و اروپایی، افزایش یابد. قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت روز کاری گذشته را با قیمت ۴۸ دلار و ۱۰ سنتی به پایان برد در حالی که روز دوشنبه در کانال ۴۷ دلاری مبادله می‌شد.
رویترز به نقل از منابع مورد ادعای خود، نوشته بود که «ایران به سرعت در حال رسیدن به سطح تولید خود در دوره پیش از اعمال تحریم‌هاست و بعد از آن این کشور می‌تواند با سایر کشورهای عضو اوپک [در مورد اجرای طرح فریز نفتی] همکاری کند».
در شرایط فعلی اکثر اعضای اوپک بنا به سهمیه‌های تعیین‌شده برای آن‌ها تولید نمی‌کنند و عربستان سطح تولید نفت خود را به بالاترین میزان در طول تاریخ این کشور رسانده است. عربستان در ماه ژوئیه ۱۰ میلیون ۶۷۰ هزار بشکه نفت در روز تولید کرده که کاملاً بی‌سابقه است.
عراق نیز قصد دارد صادرات نفت خود را با راه‌اندازی مجدد انتقال نفت از خط لوله کرکوک-جیهان، ۱۵۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد. همچنین وزیر نفت عراق ظرف روزهای گذشته از شرکت‌های خارجی حاضر در عراق خواسته تا تولید نفت خود را افزایش دهند.
نیجریه و لیبی نیز که با مشکلات سیاسی و مبارزه با گروه‌های معارض دست و پنجه نرم می‌کنند، سخت به دنبال این هستند تا با حصول توافق با معارضان، تولید نفت خود را افزایش دهند.
عربستان و کویت، علاوه بر تلاش برای افزایش تولید نفت، در فروش نفت خود نیز در ماه‌های اخیر تخفیف داده‌اند و این نشان می‌دهد که این کشورها همچنان استراتژی افزایش سهم بازار را دنبال می‌کنند.
در چنین شرایطی ایران چگونه می‌تواند به طرح فریز نفتی ملحق شود؟ ایران در حال حاضر در حدود ۳.۷ میلیون بشکه در روز تولید می‌کند و سطح تولید نفت این کشور پیش از اعمال تحریم‌ها ۴.۲ میلیون بشکه در روز بوده است. در واقع ایران هنوز با رسیدن به سطح تولید پیش از اعمال تحریم‌ها فاصله دارد و ادعای رویترز، چیزی جز یک خبرسازی نیست.
ایران سعی دارد با گسترش سرمایه‌گذاری‌ها سطح تولید نفت خود را بالا ببرد. علاوه بر این ایران هنوز نتوانسته بازار خود در دوره پیش از تحریم‌ها را کاملاً تصاحب کند.
به نظر می‌رسد خبر رویترز در این زمینه تنها تلاشی در این راستا باشد که ایران را مقصر به نتیجه نرسیدن طرح فریز نفتی، جلوه دهد؛ طرحی که از همین ابتدا مشخص است که با شکست مواجه خواهد شد.
بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت اوپک هیچ کدام استراتژی دفاع از قیمت‌ها را دنبال نمی‌کنند و در چنین شرایطی طرح فریز نفتی اصولاً نمی‌تواند به ثبات بازارها منجر شود.
عربستان سعودی به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت اوپک، که بسیار بیش از سهمیه‌اش نفت تولید می‌کند از هم‌اکنون به دنبال این است که ایران را عامل شکست طرح فریز نفتی معرفی کند و خبر رویترز نیز احتمالاً در همین راستا منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵