کد مطلب: 55204
 
افزایش نیم میلیون بشکه ای تقاضا برای نفت
اوپک پیش بینی خود را تغییر داد
 
اوپک پیش بینی می کند که تقاضا برای نفت خام آن در سال ۲۰۱۶ بسیار بیشتر از میزان برآورد شده قبلی باشد چرا که استراتژی این نهاد برای کاهش قیمت نفت منجر به کاهش تولید نفت شیل امریکا و عرضه رقبای دیگر ودر نتیجه کاهش عرضه جهانی شده است.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۵۰
اوپک پیش بینی می کند که تقاضا برای نفت خام آن در سال ۲۰۱۶ بسیار بیشتر از میزان برآورد شده قبلی باشد چرا که استراتژی این نهاد برای کاهش قیمت نفت منجر به کاهش تولید نفت شیل امریکا و عرضه رقبای دیگر ودر نتیجه کاهش عرضه جهانی شده است.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز، اوپک در گزارش ماهانه خود پیش بینی کرده است که جهان در سال آینده به ۳۰.۸۲ میلیون بشکه نفت در روز از این گروه نیاز خواهد داشت که ۵۱۰۰۰۰ بشکه بیشتر از میزان پیش
پیش بینی کنندگان دیگر نیز انتظار تولید کمتری از تولیدکنندگان خارج از اوپک را دارند. آژانس بین المللی انرژی که مشاور کشورهای صنعتی محسوب می شود، حتی کاهش بیشتری را در عرضه نفت آنها برای سال 2016 پیش بینی کرده است. تولید ایالات متحده که بزرگترین عرضه کننده خارج از اوپک است تحت تأثیر کاهش حفاری ها و سخت شدن شرایط اعطای اعتبار کاهش یافته و دسترسی شرکت ها را به منابع مالی دشوار نموده است
بینی شده قبلی است.
در صورت تحقق این پیش بینی، می توان آن را نشانی از موفقیت استراتژی اتخاذ شده این سازمان دانست. سال گذشته اوپک از افزایش قیمت نفت سرباز زد و در عوض بر تولید خود افزود تا بدین ترتیب سهم خود از بازر را دوباره کسب کند که توسط رقبای تولید کننده نفت گران، از آن ربوده شده بود.
بر اساس این گزارش انتظار می رود عرضه خارج از اوپک در سال ۲۰۱۶ تا ۱۳۰۰۰۰ بشکه کاهش یابد چرا که تولید امریکا، کشور های سابق اتحاد جماهیر شوروی، افریقا، خاور میانه و اروپا کاهش یافته است. ماه گذشته اوپک رشد ۱۶۰۰۰۰ بشکه ای در روز را پیش بینی کرده بود.
در این گزارش آمده است این امر باید منجر به کاهش عرضه مازاد در بازار و در نتیجه تقاضای بیشتر و بازار متوازن تر گردد. این اعلام افزایش تقاضا توسط اوپک بر خلاف سر جمع رشد ضعیف تقاضای جهانی می باشد. اوپک برآورد خود از رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۶ را با تغییر ۴۰۰۰۰ بشکه ای روزانه به ۱.۲۵ میلیون بشکه در روز کاهش داده است که ناشی از کاهش رشد اقتصادی چین است.
پیش بینی کنندگان دیگر نیز انتظار تولید کمتری از تولیدکنندگان خارج از اوپک را دارند. آژانس بین المللی انرژی که مشاور کشورهای صنعتی محسوب می شود، حتی کاهش بیشتری را در عرضه نفت آنها برای سال ۲۰۱۶ پیش بینی کرده است.
تولید ایالات متحده که بزرگترین عرضه کننده خارج از اوپک است تحت تأثیر کاهش حفاری ها و سخت شدن شرایط اعطای اعتبار کاهش یافته و دسترسی شرکت ها را به منابع مالی دشوار نموده است.
بر اساس گزارش اوپک، اعضای این سازمان به افزایش عرضه خود ادامه خواهند داد. طبق اظهارات منابع دیگر، اوپک در ماه سپتامبر ۳۱.۵۷ میلیون بشکه نفت خام در روز عرضه کرده است که ۱۱۰۰۰۰ بشکه بیشتر از ماه آگوست و ۲ میلیون بشکه در روز بیشتر از پیش بینی تقاضا برای نفت خام در سال جاری بوده است.
با وجود انتظار برای افزایش تقاضای نفت خام اوپک در سال ۲۰۱۶ این گزارش به عرضه مازاد ۷۵۰۰۰۰ بشکه ای در بازار برای سال آینده در صورت حفظ سطح تولید به میزان ماه سپتامبر اشاره کرده است. بر اساس پیش بینی اوپک، در سه ماهه سوم سال آتی تقاضا برای نفت خام اوپک به میزان متوسط ۳۱.۵۰ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت که مشابه تولید جاری است و مازاد عرضه ای نخواهد داشت.
ترجمه: نعیم نوربخش - نکونیوز
منبع: رویترز
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵