کد مطلب: 33884
 
تحلیل کارشناس انرژی عربستانی از بازار نفت
 
یک کارشناس بین المللی انرژی با اشاره به علل کاهش قیمت جهانی نفت در روزهای اخیر گفت: کارشناسان انرژی پیش بینی کرده‌اند صادرات نفت ایران از ۱.۳ میلیون بشکه در روز به ۱.۸ میلیون بشکه تا سال آینده (۲۱۰۵) برسد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۴۴
یک کارشناس بین المللی انرژی با اشاره به علل کاهش قیمت جهانی نفت در روزهای اخیر گفت: کارشناسان انرژی پیش بینی کرده‌اند صادرات نفت ایران از ۱.۳ میلیون بشکه در روز به ۱.۸ میلیون بشکه تا سال آینده (۲۱۰۵) برسد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس محمد الشطی در گفت‌وگو با سایت خبری العربیه با اشاره به شرایط جهانی بازار نفت گفت: قیمت نفت خام برنت در سال ۲۰۱۴ رو به افزایش داشت تا اینکه از ۱۹ ژوئن روند نزولی پیدا کرد و از ۱۱۵ دلار در هر بشکه به ۱۰۰ دلار رسید.

وی معتقد است یکی از دلایل کاهش قیمت جهانی نفت عدم شفافیت در بازار است به طوری که تولیدکنندگان نفت خارج از اوپک آمار دقیقی از تولید و صادرات نفت خود ارائه نمی‌کنند تا اعضای اوپک بتوانند براین اساس برنامه ریزی کنند.

الشطی تصریح کرد: به طور کلی، کاهش قیمت نفت موجب نگرانی تولید کنندگان را فراهم کرده است اما باید به کشورهای تولیدکننده اعلام کرد این کاهش اصلا جای نگرانی ندارد زیرا شاهد سقوط شدید قیمت جهانی نفت نخواهیم بود و این نوسانات زودگذر است.

این کارشناس بین المللی انرژی خاطرنشان کرد: در حال حاضر نفت خام برنت حدود ۱۰۳ دلار در هر بشکه به فروش می رسد که با بهبود شرایط بازار نفت این قیمت می تواند حتی به ۱۰۸ دلار نیز برسد.

این کارشناس انرژی عربستانی با اشاره به علل کاهش قیمت جهانی نفت اظهار داشت: افزایش تولید نفت اوپک به ۳۰.۴ میلیون بشکه در روز که بخشی از این نفت را عربستان تولید کرده است تا کاهش تولید عراق را جبران کند از جمله دلایل است، اما یکی دیگر از دلایل افت قیمت افزایش تولید نفت در ایالات متحده است که این کشور مشخص نمی کند که میزان تولید نفتش دقیقا به چه مقداری است.

الشطی تصریح کرد: بهبود تولید نفت خام لیبی نیز از دلایل کاهش قیمت جهانی نفت است اما نباید بازگشت نسبی آرامش در عراق در پی انتخاب رئیس جمهور و نخست وزیر جدید را از یاد برد زیرا این موضوع نیز موجب شده است تا شرایط بازار جهانی نفت به یک آرامش نسبی بازگردد.

این کارشناس انرژی گفت: از سوی دیگر در این چند وقت اخیر شاهد هستیم آژانس بین المللی انرژی پیش بینی خود را برای نرخ رشد تقاضای نفت جهان در طی سالهای ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ اصلاح کرده است که این عامل نیز موجب شد تا قیمت نفت کاهش یابد.

وی همچنین به مذاکرات ایران و کشورهای ۵+۱ نیز اشاره و تصریح کرد: گسترش مذاکرات بین ایران و کشورهای ۵+۱ مثبت است و برخی از کارشناسان انرژی معتقدند با این شرایط به نظر می رسد صادرات نفت ایران از ۱.۳ میلیون بشکه در روز به ۱.۸ میلیون خواهد رسید که پیش بینی این افزایش صادرات نیز می‌تواند از دلایل کاهش قیمت جهانی نفت باشد.

وی با اشاره به اینکه نباید از این نکته به سادگی گذشت که الان فصل گرما را سپری می کنیم و همواره در این مدت شاهد کاهش قیمت نفت هستیم،گفت: با اغاز فصل سرما تقاضای جهانی نفت افزایش می یابد بنابراین اگر مسئولان کشورهای تولید کننده نفت کمی آینده نگر باشند می توانند با کاهش سقف تولید در جلسه آتی قیمت جهانی نفت را نیز افزایش دهند و ضرری که در چند ماه اخیر متحمل شده اند را جبران کنند.

وی گفت: بنابراین به نظر من قیمت جهانی نفت تا ۲ ماه آینده روند صعودی به خود خواهد گرفت زیرا روسیه و آمریکا توان تولید کنونی نفت را در فصل سرما ندارند. 
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵