کد مطلب: 89784
 
بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشت
بهترین هفته نفت در سال جاری میلادی
 
بازار نفت در هفته گذشته، بهترین هفته خود در سال جاری میلادی را تجربه کرد. قیمت نفت حدود ۹ درصد افزایش یافت و نفت خام برنت، بیشترین قیمت در دو ماه گذشته را تجربه کرد.
تاریخ انتشار : شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۱
بازار نفت در هفته گذشته، بهترین هفته خود در سال جاری میلادی را تجربه کرد. قیمت نفت حدود ۹ درصد افزایش یافت و نفت خام برنت، بیشترین قیمت در دو ماه گذشته را تجربه کرد.
به گزارش نکونیوز، قیمت نفت در هفته گذشته، بیشترین افزایش هفتگی از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون را تجربه کرد. قیمت نفت خام پایه آمریکا، که مدت‌ها چندین دلار، زیر ۵۰ دلار به ازای هر بشکه بود، در بازار نیوریورک به نزدیکی ۵۰ دلار به ازای هر بشکه رسید و نفت خام برنت قیمت ۵۲ دلاری را پشت سر گذاشت.
علت اصلی افزایش قیمت نفت در هفته گذشته، نتایج مثبت جلسه کمیته مشترک اوپک و غیراوپک و همچنین کاهش موجودیِ فراتر از حد انتظار انبارهای نفت در آمریکا بود.
یکی از نتایج این جلسه این بود که کمیته نظارتی اوپک و غیراوپک از این به بعد علاوه بر تولید نفت کشورهای طرف توافق نفتی بر میزان صادرت نفت آن‌ها نیز نظارت خواهد کرد. این کمیته پیش از این، این موضوع را بررسی می‌کرد که آیا بیش از ۲۰ کشور طرف توافق، تولید نفت خود را تا میزان تعهدشده کاهش داده‌اند و به سهمیه‌ها پایبند بوده‌اند یا خیر. اما از این به بعد آمار صادرات کشورها نیز بررسی خواهد شد.
برخی از کشورهای طرف توافق صادرات نفت خود را به اندازه تولیدشان کاهش نمی‌دهند و برای حفظ سهم بازار خود، نفت ذخیره‌شده خود را به کشورهای مصرف‌کننده صادر می‌کنند. این امر باعث می‌شود تا موجودی انبارهای نفت در کشورهای واردکننده به اندازه کافی تحت تأثیر کاهش تولید نفت اوپک و غیراوپک قرار نگیرد.
اما مهم‌ترین نتیجه جلسه کمیته نظارتی اوپک و غیراوپک این بود که عربستان اعلام کرد در ماه آینده میلادی صادرات نفت خود را کاهش خواد داد و آن را به ۶.۶ میلیون بشکه در روز خواهد رساند. این بدان معناست که عربستان نسبت به ماه اوت سال ۲۰۱۶، صادرات نفت را بیش از ۱ میلیون بشکه در روز کاهش می‌دهد.
(بیشتر بخوانید: نتایج جلسه کمیته مشترک اوپک و غیراوپک)
پس از عربستان سعودی، کویت و امارات متحده عربی نیز در هفته گذشته اعلام کردند که تولید و صادرات نفت خود را کاهش می‌دهند. انتظار می‌رود که این سه کشور علی‌الخصوص صادرات نفت خود به آمریکا را کاهش داده تا به خالی شدن انبارها در این کشور دامن بزنند. موجودی بالای انبارهای تجاری نفت در آمریکا، یکی از دلایل عمده مازاد عرضه موجود در بازار نفت و کاهش قیمت‌ها بوده است.
یکی دیگر از دلایل افزایش قابل توجه قیمت نفت در هفته گذشته، کاهش موجودی انبارهای نفت در آمریکا بود. موجودی انبارهای تجاری نفت در آمریکا برای چهارمین هفته متوالی کاهش یافت. این کاهش موجودی انبارها، درست در فصلی به وقوع می‌پیوندد که معمولا موجودی انبارها در آمریکا رو به افزایش می‌گذارد. موجودی انبارهای نفت در آمریکا در هفته گذشته ۷.۲ میلیون بشکه کاهش یافت. این میزان از کاهش موجودی انبارها در آمریکا فراتر از میزان پیش‌بینی شده بود و در نتیجه آن، موجودی انبارها در آمریکا به پایین‌ترین میزان از ماه ژانویه ۲۰۱۷ تاکنون رسید.
انبارهای نفت در آمریکا با سرسختی در اوایل سال جاری میلادی در برابر کاهش موجودی مقاومت می‌کردند اما در چند هفته گذشته درست در اوج فعالیت‌های پالایشی در آمریکا (به دلیل مسافرت‌های تابستانی) موجودی این انبارها رو به کاهش گذاشته است.
میزان پالایش نفت در آمریکا از ۱۷.۳ میلیون بشکه در روز گذشته اما به دلیل افزایش مصرف بنزین در این کشور، ذخایر بنزین نیز بیش از حد انتظار کاهش یافته است.
در هفته گذشته به تعداد دکل‌های حفاری فعال نفتی در آمریکا دو عدد اضافه شد و تعداد کل دکل‌های فعال به ۷۶۶ عدد رسید. شرکت‌های حفاری در آمریکا در ماه ژوئیه تنها ۱۰ دکل به دکل‌های فعال نفتی اضافه کرده‌اند که کمترین میزان از ماه مه ۲۰۱۶ است.
در نهایت در پایان هفته گذشته قیمت نفت خام برنت به ۵۲.۵۲ سنت رسید. قیمت نفت خام برنت در هفته گذشته ۹.۳ درصد افزایش یافت.
قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز به ۴۹.۷۱ سنت به ازای هر بشکه رسید. قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت در هفته گذشته ۸.۶ درصد افزایش یافت.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵