کد مطلب: 35774
 
ذخیره سازی بیش از یک میلیارد مترمکعب گاز در «سراجه قم»
 
یک میلیارد و ١٣٦ میلیون مترمکعب گاز تاکنون در مخزن ذخیره سازی سراجه، ذخیره و امکان برداشت حداکثر روزانه ١٠ میلیون متر مکعب گاز از این مخزن فراهم شده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۳۲
یک میلیارد و ١٣٦ میلیون مترمکعب گاز تاکنون در مخزن ذخیره سازی سراجه، ذخیره و امکان برداشت حداکثر روزانه ١٠ میلیون متر مکعب گاز از این مخزن فراهم شده است.

به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به استان قم، مدیر منطقه ٣ عملیات انتقال گاز در حاشیه بازدید از مخزن ذخیره سازی سراجه گفت: از ابتدای امسال ٧٠٠ میلیون مترمکعب گاز به این مخزن تزریق شده که با توجه به ذخیره ٤٠٠ میلیون مترمکعب که تا پیش از آن در این مخزن وجود داشت، در حال حاضر یک میلیارد و ١٣٦ میلیون مترمکعب گاز در این مخزن ذخیره شده است.

هوشنگ مهردادفر افزود: در حال حاضر روزانه ٧ میلیون مترمکعب گاز با سه توربوکمپرسور به این مخزن تزریق می شود.

وی خاطرنشان کرد: گاز در ٨ ماه نخست سال به مخزن سراجه تزریق و در ٤ ماه پایانی سال پس از فرآورش و نم زدایی به خط پنجم تهران برای استفاده در شبکه سراسری گاز ارسال می شود.

مهردادفر با بیان اینکه تاسیسات پالایشی مخزن ذخیره سازی سراجه در دو فاز با ٤,٥ میلیون مترمکعب ظرفیت تعریف شده است، تصریح کرد: امکان فرآورش و پالایش ١٠ میلیون مترمکعب گاز برای ارسال به خطوط سراسری در تاسیسات پالایشی سراجه وجود دارد.

به گفته مدیر منطقه ٣ عملیات انتقال گاز، تاسیسات ذخیره سازی سراجه با فشار ٣٣٠ بار کار می کند که این فشار در شرایط عملیاتی بی نظیر است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵