کد مطلب: 107145
 
رئیس کمیسیون انرژی اتاق تهران در گفت و گو با نکونیوز مطرح کرد:
غلبه نیاز نفتی هند بر تهدیدهای آمریکایی
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۵
رضا پدیدار معتقد است که دنیا به سمت غلبه سیاست بر اقتصاد حرکت می کند اما در حوزه انرژی به لحاظ حساسیت آن، کماکان این اقتصاد است که بر سیاست غلبه دارد و با وجود فشار آمریکا بر هند برای توقف خرید نفت از ایران، این نیاز و الزام خرید نفت است که محور سیاستگذاری هند در این زمینه خواهد بود.
رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران در گفت و گو با نکونیوز در این زمینه گفت: واقعیت موجود این است که هند با میانگین حدود ۴۵۰ هزار بشکه در روز از ایران نفت می خرد و این روند هنوز ادامه دارد و همه تلاش خود را برای رسیدن به تفاهم لازم به کار می بندد تا بتواند مثل دوره قبل تحت عنوان نفت در برابر غذا، همان را ادامه داده و در قبال نفت وارداتی از ایران، روپیه، مواد غذایی و کالاهای اولیه مورد نیاز ایران را بپردازد.
پدیدار اذعان داشت: هند در تلاش است به رویه تحریم های گذشته، ما به ازای نفت دریافتی، کالای مورد نیاز، مواد اولیه و بخشی از آن را به روپیه به ایران پرداخت کند؛ هنوز تکلیف موضوع توقف خرید نفت از ایران کاملا روشن نشده در حالیکه هندی ها علاقه مندی و تصمیم خود را بارها در این حوزه اعلام کرده اما آمریکا در پی عوض کردن نظر این مشتری بزرگ نفت ایران است.
این کارشناس حوزه انرژی اذعان داشت: به عقیده من ممکن است هند واردات نفت را از ایران کاهش دهد اما گزینه قطع واردات نفت از ایران برای هند قابل اجرا نیست.
رضا پدیدار بیان داشت: کشورهای عضو اوپک متعهد به پایندی به سهمیه تعیین شده در اوپک هستند و اگر کشوری بخواهد نفت مورد نیاز را پس از توقف واردات نفت از ایران برای هند تامین کند، از این تعهد خارج شده و زیر پا گذاشتن آن به معنی زیر سوال رفتن کل کشورهای صادرکننده نفت است؛ در اجلاس بعدی اوپک، تنها در صورتیکه ایران بپذیرد که تولید نفت خود را کاهش دهد، برای جایگزینی اش با کشور دیگر تصمیم گیری خواهد شد؛ در حال حاضر و تا این لحظه هیچ کشوری از کشورهای تولیدکننده نفت جایگزین یا حتی داوطلب تامین نفت هند پس از توقف واردات از ایران نشده اند.
به گفته پدیدار کشورهای جایگزین برای تامین نفت هند تنها ۵۰ درصد توان مهندسی و تولید نفت را برای این منظور دارند و بنابراین هند حداقل سه چهارم نیاز خود را از ایران و مابقی را از کشورهای جایگزین تامین خواهد کرد چرا که نفت ایران علاوه بر سازگاری با پالایشگاههای هند، برای این کشور امتیاز قیمت مبادلاتی به همراه دارد و همچنین فرصت مبادله نفت با کالا را نیز خواهد داشت.
وی اظهار داشت: کشورهای سنتی خریدار نفت ایران، از جمله، چین، هند، ژاپن و ترکیه علاقه خود به خرید نفت از ایران اعلام کرده اند و با آمریکا وارد مذاکره شده اند تا آنها را از تحریم ها مستثنی کرده تا بتوانند به خرید نفت از ایران ادامه دهند و در این میان ترکیه صراحتا اعلام کرده است که خرید نفت خود را از ایران ادامه خواهد داد و ژاپن و کره جنوبی از آمریکا درخواست مجوز خرید ۱۰۰ هزار بشکه ای از ایران کرده اند که ظاهرا آمریکا روی خوش به این درخواست نشان داده است.
پدیدار در مورد موضع چینی ها در قبال تهدیدهای آمریکا گفت: چینی ها نیز از قبل موضع خود را در مورد خرید نفت از ایران مشخص کرده و اعلام کردند که ۱۰۰ درصد خرید نفت از ایران را ادامه خواهند داد و در در ماه میلادی گذشته ۷۸۱ هزار بشکه در روز نفت از ایران خریدند که نسبت به ماه قبل آن ۱۵ درصد افزایش صادرات نفت ایران را نشان می داد.
رضا پدیدار با نقد عکس العمل های داخلی به اخبار نفتی بین المللی گفت: اظهار نظرهای غیرکارشناسانه و به دور از واقعیت از اخبار نفت می تواند اثر سوء بر تعاملات آینده بگذارد. به عنوان مثال هند در یک مقطع زمانی کوتاه به دلیل تعطیلی پالایشگاه، واردات نفت خود از ایران را کاهش داد که برخی رسانه های داخلی به دلایل نامعلوم این خبر را به معنای کاهش خرید نفت هند از ایران توصیف کردند که تفسیری کاملا اشتباه و بدون پشتوانه مطالعاتی بود.
وی تشریح کرد قراردادهای نفتی با سه ماه فاصله زمانی آغاز می شوند و در صورت فسخ، سه ماه زمان می برد تا اجرایی شود، بنابراین نمی توان شتابزده و بدون در نظر گرفتن شرایط از این اتفاقات برداشت منفی کرد؛ این وضعیت به نوعی خودتحریمی و ضربه به اقتصاد کشور است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵