کد مطلب: 84464
 
«پیش از 92، وضعیت نفت بسیار نابسامان بود»
افتتاح بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی نفت+ سخنان زنگنه و لاریجانی
 
نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با حضور بیش از چهار هزار شرکت داخلی و خارجی و در فضایی به وسعت حدود ٨٠ هزار متر در محل محل دائمی نمایشگاه‎های بین المللی تهران آغاز به کار کرد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۷
بیست و دومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی امروز با برپایی یک هزار و ۱۶ غرفه متعلق به شرکت‌های داخلی و ۸۱۱ غرفه متعلق به شرکت‌های خارجی آغاز به کار کرد. این غرفه‌ها، نمایندگی ۴ هزار شرکت داخلی و خارجی را برعهده دارند.
به گزارش نکونیوز، مراسم افتتاحیه بیست و دومین دوره نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران صبح امروز با حضور رئیس و وزیر نفت و همچنین شماری از نمایندگان مجلس، و مدیران صنعت نفت و نمایندگان شرکت‎های بین المللی در سالن میلاد در حال برگزار شد.
این نمایشگاه با حضور بیش از چهار هزار شرکت داخلی و خارجی و در فضایی به وسعت حدود ٨٠ هزار متر در محل محل دائمی نمایشگاه‎های بین المللی تهران برگزار می‌شود.
در بخش خارجی، شرکت‎های آلمانی با در اختیار گرفتن سه هزار متر مربع، بیشترین فضا و چینی‎ها بیشترین تعداد شرکت‎های حاضر را به خود اختصاص داده‎اند. شماری از شرکت‌های شناخته شده بین‌المللی مانند توتال و بی پی در این نمایشگاه غرفه ندارند و تنها قرار است نمایندگان خود را برای حضور در این نمایشگاه اعزام کنند.
محمد ناصری مدیر بیست ودومین نمایشگاه بین‌المللی نفت ایران گفته است که برخی تصمیم‌های رئیس جمهوری آمریکا بر روند حضور شرکت های خارجی تاثیر داشته، به طوری که شرکت گازپروم روسیه نیز از شرکت در نمایشگاه صرف نظر کرده است.
ناصری درباره امضای قراردادهای بین المللی در حاشیه این نمایشگاه نیز بیان داشت: مذاکرات نهایی برای تبدیل تفاهمنامه امضا شده میان ایران و شرکت او ام وی اتریش به قرارداد در حال انجام است که در صورت به نتیجه رسیدن، این قرارداد در ایام برگزاری نمایشگاه به امضا خواهد رسید.

سخنان وزیر نفت در مراسم افتتاحیه
بیژن زنگنه، وزیر نفت در مراسم افتتاحیه بیست‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی به وضعیت وزارت نفت در سال ۱۳۹۲ اشاره کرد و گفت: هنگامی که در میانه سال ۱۳۹۲ وارد وزارت نفت شدم نه فرد ناآشنایی با نفت بودم و نه در سطح وزارتخانه کم‌سابقه، اما وضعیت آن روز نفت من را شگفت‌زده کرد. در آن زمان جریان نابه‌سامانی در صنعت نفت وجود داشت و ما زمان طولانی را صرف تحکیم روابط کردیم.
وی با بیان این‌که در سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۱ بیشترین گشایش مالی در وزارت نفت ایجاد شده بود، اظهار کرد: این سرمایه بسیار ناکارآمد هزینه شده بود. هنگامی که ما وارد وزارت نفت شدیم چندان پولی وجود نداشت. از طرف دیگر با تحریم‌ها و سقوط قیمت نفت مواجه شدیم اما با سرسختی و خرج کردن قطره‌چکانی توانستیم به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کنیم.
وزیر نفت با اشاره به بهره‌برداری از فازهای پارس جنوبی تصریح کرد: طی سه سال و نیم ۱۱ فاز پارس جنوبی به بهره‌برداری رسید و ظرفیت تولید از این میدان دو برابر شد. میزان تولید از پارس جنوبی در سال ۱۳۹۱ معادل ۲۸۵ میلیون مترمکعب بود که در پایان سال ۱۳۹۵ به ۵۷۵ میلیون مترمکعب رسید. با توجه به ظرفیت تولید گاز سهم سوخت مایع در نیروگاه‌ها کاهش پیدا کرد و از ۴۳ درصد در سال ۱۳۹۲ به کمی بیش از ۱۰ درصد در سال ۱۳۹۵ رسید. ایران از وارد کننده نفت گاز در سال ۱۳۹۲ به صادرکننده آن در سال ۱۳۹۵ تبدیل شد.
زنگنه عنوان کرد: گازرسانی به زاهدان با ۷۵۰ میلیارد تومان صورت گرفت. به‌طور کلی نزدیک ۹۰۰۰ روستا در دولت یازدهم گازرسانی شد. به عبارت دیگر روزی ۱۰ روستا تحت پوشش گاز قرار گرفتند که این موضوع بدون اتکا به بودجه عمومی صورت گرفت.
وزیر نفت در مورد توسعه میادین نفتی مشترک غرب کارون نیز گفت: تولید میادین آزادگان و یادآوران از ۷۰ هزار بشکه در روز در تیرماه ۱۳۹۲ به ۲۸۰ هزار بشکه در روز در اسفندماه سال ۱۳۹۵ رسید و به عبارت دیگر چهار برابر شد.
زنگنه ادامه داد: همچنین برای نخستین بار در فروردین‌ماه سال ۱۳۹۶ معادل ۲۵ هزار بشکه در روز از لایه نفتی پارس جنوبی برداشت شد و تولید از میدان آذر در اسفندماه سال ۱۳۹۵ به ۱۵ هزار بشکه در روز رسید.
وی در ادامه با اشاره به بازگشت ایران به بازارهای جهانی نفت اظهار کرد: در نتیجه برجام ایران به بازارهای جهانی نفت بازگشت و یک میلیون به تولید و صادرات اضافه شد. همچنین تولید پتروشیمی در دولت یازدهم بیش از پنج میلیون تن افزایش یافت. تا پایان دولت این میزان به ۹ میلیون تن می‌رسد به‌طور کلی تولید پتروشیمی در دولت یازدهم به ۱۰.۵ میلیون تن رسید. از سوی دیگر تولید مستمر بنزین از پالایشگاه ستاره خلیج فارس تحقق یافت.
زنگنه با تاکید بر این‌که صنعت نفت برای جهش آماده است، گفت: سازندگان و پیمانکاران نفت در جایگاهی بالا ایستاده‌اند و ظرفیت‌ها با گذشته قابل قیاس نیست. توسعه کسب‌وکار در حوزه نفت شامل بخش‌های بالادستی و پایین‌دستی نیازمند تعریف و اجرای پروژه‌های مهم است.
وی ادامه داد: در حوزه بالادستی باید افزایش برداشت و افزایش ضریب بازیافت با تاکید بر میادین مشترک و همچنین نوسازی تاسیسات نفت صورت بگیرد و در بخش پایین‌دستی جهش دوم پتروشیمی باید به سرانجام برسد.
وزیر نفت در ادامه با اشاره به قراردادهای جدید نفتی، اظهار کرد: این قراردادها عامل اصلی برای ایجاد موج قوی برای فعال کردن سازندگان داخلی است. برخی گمان می‌کنند قراردادهای جدید نفتی یعنی اتکاء بر خارجی‌ها. اما این قراردادها بیشترین تاکید را بر ایرانی‌ها دارند. این قراردادها سکویی برای توسعه پیمانکاران داخلی است و ظرف دو سال حدود ۸۰ میلیارد دلار قرارداد امضاء می‌شود.
زنگنه با اشاره به شعار سال جاری بیان کرد: باید در جهت این شعارها بیشتر تلاش کنیم. من از مجلس برای همکاری‌ که برای به سرانجام رساندن برجام و جمع‌بندی الگوهای جدید قرارداد نفتی داشت تشکر می‌کنم.

سخنان رئیس مجلس در مراسم افتتاحیه
علی لاریجانی رئیس‌ مجلس شورای اسلامی با خوب، منظم و امیدوار کننده خواندن گزارش وزیر نفت در این مراسم گفت: این گزارش برای آینده کشور امیدوار کننده بود. بنده نیز از نزدیک کارهای وزارت نفت با مجلس را دنبال می‌کنم. تلاش‌های سنجیده و به هنگامی در حوزه نفت وگاز و پتروشیمی دیده‌ام که از منابع به درستی استفاده شده است.
وی با بیان این که هم اکنون ظرفیت‌های خوبی در بخش نفت و گاز کشور وجود دارد، افزود: رویکرد وزارت نفت استفاده از ظرفیت‌های کشور و نزدیک شدن با شرکت‌های بزرگ در این حوزه است، صنعت نفت و گاز، صنعت مادر در ایران محسوب می شود، هرگونه تحول در این بخش، تحول دیگر بخش‌ها را در پی خواهد داشت.
لاریجانی با بیان این که در این دولت به حوزه مخازن مشترک توجه جدی شده است، عنوان کرد: این دولت توجه خوبی به بخش مخازن مشترک داشته که البته نتایج آن را مشاهده کرده است، این امر برای منافع ملی کشور بسیار مهم است، نباید در آن مناقشه صورت گیرد، این موضوع ابلاغ و تدوین شده، بنابراین نباید آن را دست مایه مناقشاتی قرار داد که ذهن جامعه دگرگون شود.
وی با اشاره به این که در بخش پتروشیمی مزیت های خوبی در کشور وجود دارد، گفت: البته مناقشاتی در مورد قیمت آن وجود دارد که وزیر نفت با حضور در مجلس به مناقشات آن پاسخ داد، اما هم کمیسیون صنایع و هم کمیسیون انرژی مجلس با مسئولان وزارت نفت در صدد یافتن راه های سرمایه گذاری در پتروشیمی کشور هستند.
لاریجانی افزود: باید تلاش کنیم تا بخش خصوصی با علاقه بیشتری وارد سرمایه گذاری در بخش پتروشیمی کشور شود و از ظرفیت های درونی به نحو احسن استفاده کنیم، برخی پروژه هایی که در وزارت نفت تعریف شده با کمک بخش خصوصی قابل توسعه است، همچنین از منابع صندوق توسعه ملی و دیگر بخش‌ها نیز می‌توانیم به این شرکت‌ها کمک کنیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با تاکید بر لزوم اتخاذ سیاستهایی برای استفاده بهینه از انرژی گفت: مجلس چند روز پیش قوانینی در باره هوای پاک تصویب کرد که آنها به تغییرات در بخش‌های مربوط به استفاده از انرژی نیازمند است وزارت نفت می تواند استفاده از انرژی را بهینه کند باید این موضوع جدی گرفته شود. چون نه تنها صرفه اقتصادی دارد که در شرایط زیستی نیز تاثیرگذار است این موضوع مهمی در امنیت کشور است که باید به آن توجه شود
لاریجانی توضیح داد: اگر شرایط محیط زیست متحول شود بر روی سایر شئون کشور نیز تاثیر می‌گذارد؛ پس باید مصرف کردن انرژی بهینه شود.
وی با ابراز امیدواری از اینکه شاهد حرکتهای سازنده ای در حوزه نفت و گاز باشیم، گفت مجلس نیز با همین نگاه حمایت‌های لازم را انجام می‌دهد و تلاش می‌کند زمینه های لازم برای حمایت از شرکت هایی که در همین راستا گام برمی دارند، انجام دهد.

صحبت‌های برجامی لاریجانی
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ایران در موضوع هسته‌ای به تعهدات پایبند است گفت که دستکاری کردن در توافق هسته‌ای می تواند مسائل جدیدی ایجاد کند.
علی لاریجانی گفت: برخی حرف‌هایی در آمریکا درباره توافق هسته‌ای زده می‌شود؛ باید به این نکته اشاره کرد توافق هسته ای موضوعی نبود که ایران به سقف مطالبات خود برسد. امروز در داخل کشور بحث‌ها و در گفت‌وگوهایی انجام می‌شود و مناقشه های زیادی روی مساله هسته‌ای وجود دارد اما مهم آن است که آنچه ایران پذیرفت و حاصل شد، کف خواسته‌های ایران بود.
وی تاکید کرد: دستکاری کردن در توافق هسته ای می تواند مسائل جدیدی ایجاد کند، البته ایران به تعهدات پایبند است و این به خاطر روش کار ایران است.

سخنان مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت در افتتاحیه نمایشگاه
کسری نوری مدیر کل روابط عمومی وزارت نفت گفت: تقاضا برای شرکت در نمایشگاه نفت ایران ٤ برابر فضای موجود بود و با وجود استفاده از همه سالن‌ها و فضای‎های باز محل دائمی برگزاری نمایشگاه‎های بین المللی تهران، جانمایی برای حدود ٨٠٠ متقاضی مقدور نشد.
وی عنوان کرد: شرکت هایی از آلمان، چین، اوکراین، سوئیس، ایتالیا، امارات متحده عربی، اتریش، ارمنستان، بلژیک، فرانسه، هنگ کنگ، هند، مالزی، موناکو، هلند، لهستان، کانادا، ونزوئلا، کره جنوبی، استرالیا، روسیه، اسپانیا، سنگاپور، ترکیه، انگلیس، آذربایجان، نروژ، سوئد، برزیل، بلغارستان، رومان، ژاپن، نیوزلند، تایوان، پرتغال، اندونزی و فنلاند در بیست و دومین نمایشگاه نفت ایران شرکت کرده اند.
مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت، حضور ٣٧ کشور در بیست و دومین نمایشگاه نفت را نمایانگر توجه ویژه فعالان صنعت نفت جهان در ایران به ویژه در شرایط پسابرجام دانست و گفت: امیدوارم زمینه های لازم برای استفاده مناسب طرفین از این فرصت به سرعت و سهولت فراهم شود.

ادامه دارد...
برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵