کد مطلب: 14434
 
توقف تولید بنزین پتروشیمی‌ از نیمه دوم امسال
 
معاون وزیر نفت اظهار کرد: در نیمه دوم سال جاری دیگر نیازی به بنزین پتروشیمی نداریم.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۵۰
علیرضا ضیغمی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: در حال حاضر روزانه چهار تا پنج میلیون لیتر بنزین از پتروشیمی می‌گیریم تا حجم ذخایرمان بیشتر شود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآروده‌های نفتی ایران افزود: بعد از راه اندازی سه پالایشگاه اصفهان، لاوان و تبریز در پایان خرداد ماه،‌ در نیمه دوم سال دیگر نیازی به بنزین پتروشیمی نداریم.

وی با اشاره به این‌که در حال حاضر برخی از پالایشگاه‌ها برنامه‌های اورهال و تعمیرات اساسی دارند، گفت: به این دلیل اکنون از پتروشیمی بنزین می‌گیریم. برخی از پالایشگاه‌ها مثل پالایشگاه امام خمینی (ره) بعد از راه اندازی تا جا بیفتند حداقل شش ماه و حداکثر یک سال زمان نیاز دارند.

ضیغمی افزود: برای این‌که کمکی برای پالایشگاه اراک داشته باشیم اکتان افزا را از پتروشیمی برای احتیاط می گیریم.

وی با اشاره به این‌که نمی‌توان به پتروشیمی گفت که امروز اکتان افزا می‌خواهیم و فردا نمی‌خواهیم گفت: پتروشیمی سیستم خود را دارد و فعلا گفته‌ایم تولید داشته باشند.

با تثبیت پالایشگاه‌ها نیازی به پتروشیمی نداریم

معاون وزیر نفت ادامه داد: وقتی که پالایشگاه اراک از مرحله راه‌اندازی و آزمایشی گذشت می‌توانیم به تولید مستمر آن اعتماد کنیم. همچنین یک واحد پالایشگاه اصفهان نیز در ماه جاری راه‌اندازی می‌شود و تا خرداد خروجی آن بیرون می‌آید؛ بنابراین در صورتی که سه واحد اصفهان، لاوان و تبریز تثبیت شوند دیگر نیازی به اکتان افزا پتروشیمی نداریم.

ضیغمی در ادامه عدم نیاز بخش پالایشگاه کشور به اکتان افزای پتروشیمی را مشروط به رعایت صرفه‌جویی توسط مردم دانست و گفت: اگر قرار باشد مصرف، مانند فروردین ماه ۷۰ میلیون لیتر شود باز باید دست به دامن پتروشیمی شویم و یا واردات داشته باشیم.


Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵