کد مطلب: 80314
 
گاز تعدادی از پتروشیمی ها هم قطع شد
پتروشیمی ها قربانی گاز خانگی
 
در پی برودت هوا و کمبود گاز برای تامین مصارف خانگی، شرکت ملی گاز ایران به قطع گار تعدادی از مجتمع های پتروشیمی روی آورده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۷
در پی برودت هوا و کمبود گاز برای تامین مصارف خانگی، شرکت ملی گاز ایران به قطع گار تعدادی از مجتمع های پتروشیمی روی آورده است.
به گزارش نکونیوز، کمبود گاز طبیعی به دلیل قطع گاز وارداتی از ترکمنستان و قطع گاز فاز ۱۹ به دلیل آسیب دیدن خط لوله دریایی، وقتی با برودت شدید هوا در روزهای اخیر همراه شد، مشکلات جدیدی برای شرکت ملی گاز در تامین نیاز مشترکان ایجاد کرده است. مدیرعامل شرکت ملی گاز، خود به منطقه ای که کمبود گاز در آنجا جدی است – شمال و شمال شرقی ایران – سفر کرده تا به وعده خود مبنی بر جلوگیری از قطع گاز عمل کند. برای نیل به این هدف، گاز نیروگاهها و جایگاههای سی ان جی شمال کشور قطع شده تا کمبود گاز در حوزه خانگی ایجاد نشود. اما افزایش برودت هوا و نزدیک شدن یک جبهه سرد دیگر که طی روزهای آینده وارد کشور می شود، خطر را بیشتر کرده است. به همین دلیل شرکت ملی گاز، اکنون به قطع گاز مجتمع های پتروشیمی که از خوراک گاز استفاده می کنند روی آورده است. در این راستا، گاز مجتمع های پتروشیمی خراسان و پردیس قطع شده و در تامین گاز برخی پتروشیمی های منطقه عسلویه از جمله پتروشیمی جم نیز محدودیتهایی ایجاد شده است.
مدیرعامل شرکت گاز خراسان‌شمالی می گوید: هم اکنون ۲۶۰ هزار متر مکعب گاز به پتروشیمی خراسان فقط به منظور گرمایش محیط گاز داده شده اما روند تولید متوقف است.
خبرگزاری فارس در همین رابطه با یک منبع آگاه در این پتروشیمی گفت‌و‌گو کرده و با ابراز ناراحتی از قطع گاز پتروشیمی خراسان گفته: اگر این روند ادامه پیدا کند قطعا شرکت دچار ضررهای هنگفت خواهد شد که عواقبش دامنگیر اقتصاد کشور می شود. وی ادامه داد: توقف تولید در مجتمع پتروشیمی خراسان هزینه استهلاک را بالا می برد که خسارتهایی را برای سهامداران این مجتمع به بار خواهد آورد.
پیشتر مدیر روابط عمومی مجتمع پتروشیمی خراسان نیز گفته بود: قطع گاز پتروشیمی خراسان موجب بالا رفتن استهلاک این مجتمع می‌شود. صفاری تصریح کرد: میزان استهلاک دستگاه‌های این مجتمع زمانی که به صورت مداوم در حال کار کردن هستند،بسیار کمتر از زمانی است که به صورت مداوم از چرخه تولید خارج و دوباره وارد مدار می‌شود. از سوی دیگر قطع گاز این مجتمع چیزی جزء کاهش تولید محصولات صادرات محور را به ارمغان نخواهد آورد. میزان تولید مجتمع پتروشیمی خراسان، آمونياك ( ۱۰۰۰ تن در روز )، كود اوره (۱۵۰۰ تن در روز ) و ملامين (۶۰ تن در روز ) است.
همزمان با قطع خوراک گاز پتروشیمی خراسان، مدیرعامل پتروشیمی پردیس نیز از کاهش تولید این واحدپتروشیمیایی به دلیل قطع خوراک گاز خبر داد. بهمن زمانی در نامه ای خطاب به اداره نظارت بر ناشران بورس از قطع تولید واحدهای اروه و آمونیاک این مجتمع از از تاریخ ۱۴ بهمن ماه به دلیل قطع خوراک گاز این واحد خبر داده است.
در متن این نامه خطاب به رئیس محترم اداره نظارت بر ناشران بورس که در تاریخ ۱۶ بهمن ماه ثبت شده است آمده:
احتراما به استحضار می رساند به دلیل برودت هوا،افت شدید فشار گاز و بنا به دستور شرکت ملی گاز ایران مبنی بر کاهش مصرف گاز طبیعی ظرفیت واحدهای تولیدی تمام فازهای این شرکت از مورخ 14/11/95 محدود و به حداقل ظرفیت تولید رسیده است. این گزارش حاکی است در پی تشدید و قطع خوراک گاز توسط شرکت ملی گاز ایران تمام واحدها از تاریخ شنبه 16/11/95 از مدار تولید خارج شده و تولید اوره و آمونیاک از دو فاز این پتروشیمی به طور ۱۰۰در صد قطع شده است.
ظرفيت پتروشیمی پردیس، سـالانه مجموعاً حدود ۲,۱۵۰,۰۰۰ تن اوره (كود شيميايي) عمدتاً قابل صادرات و۱,۳۶۰,۰۰۰ تن آمونياك است كه از اين ميزان آمونياك، حدود۱۵۰,۰۰۰ تن؛ مازاد بر نياز خطوط توليد اوره بوده و جهت فروش و صادرات عرضه مي گردد.
همچنین حسین میرافضلی مدیرعامل پتروشیمی جم با اشاره به قطع گاز مجتمع های پتروشیمی عسلویه اظهار کرد: این قطع گاز در منطقه ویژه پارس جنوبی به جز اینکه خساراتی به شرکت های منطقه وارد می کند دارای عوارض زیست محیطی نیز می باشد .چرا که همچون حادثه پتروشیمی مبین که مجتمع های پتروشیمی عسلویه از سرویس خارج شدند و آلودگی شدیدی جهت پرج گازهای موجود شبکه در پی داشت .اکنون نیز با قطع گاز اتان مجتمع ها از سرویس خارج می شوند و فعالیت فلرهای منطقه برای خروج گازهای موجود در لوله ها افزایش می یابد و بار دیگر آلودگی شدیدی در منطقه ایجاد خواهد کرد که آسیب فراوانی به محیط زیست عسلویه وارد می نماید. از سوی دیگر این آلودگی زیست محیطی عوارض اجتماعی زیان باری در میان مردم منطقه خواهد داشت .
او به نکته ای درباره قطع گاز مجتمع های پتروشیمی زیر مجموعه صندوق بازنشستگی اشاره می کند که کمتر مورد توجه قرار گرفته است : با ایجاد توقف در تولید شرکت های پتروشیمی که اکنون حدود ۹۰ درصد آنها متعلق به صندوق های بازنشستگی است به تبع آن تامین مستمری بازنشستگان کشور نیز با مشکل مواجه خواهد شد.
هرچند تامین گاز موردنیاز برای مصارف خانگی در حال حاضر از اولویت اصلی برخوردار است، اما زیانهای مادی مجتمع های پتروشیمی از قطع گاز به حدی بالاست که نمی توان از کنار آن با بی تفاوتی عبور کرد. اکنون اولویت اصلی تامین گاز برای مصارف خانگی است، اما اگر برنامه ریزی جدی برای تکمیل خط لوله گاز نکا در یک سال اخیر وجود داشت و ذخیره سازی گاز در تاسیساتی که با هزینه های فراوان ایجاد شده جدی تر گرفته می شد، اکنون برای تامین مصارف خانگی، نیازی به قطع گاز نیروگاهها و پتروشیمی ها و جایگاههای سی ان جی و حتی کاهش صادرات به ترکیه وجود نداشت.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵