کد مطلب: 80594
 
از هورالعظیم تا میدان آزادگان
نفت و ریزگردهای خوزستان
 
استان نفت‌خیز خوزستان با جمعیتی بیش از ۴.۷ میلیون نفر در حال حاضر با پدیده زیست‌محیطی گرد و غبار شدید دست و پنجه نرم می‌کند. در حالی که قطع مکرر آب و برق نیز به دردهای اجتماعی در خوزستان اضافه شده یک‌بار دیگر این سئوال در اذهان عمومی مطرح می‌شود که واقعاً آلودگی هوا تا چه حد به استخراج نفت مربوط می‌شود؟
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۹
استان نفت‌خیز خوزستان با جمعیتی بیش از ۴.۷ میلیون نفر در حال حاضر با پدیده زیست‌محیطی گرد و غبار شدید دست و پنجه نرم می‌کند. در حالی که قطع مکرر آب و برق نیز به دردهای اجتماعی در خوزستان اضافه شده یک‌بار دیگر این سئوال در اذهان عمومی مطرح می‌شود که واقعاً آلودگی هوا تا چه حد به استخراج نفت مربوط می‌شود؟
به گزارش نکونیوز، گرد و خاک بی‌سابقه در استان خوزستان باعث شده تا برق ۱۱ شهر این استان قطع شود. ۴ نیروگاه این استان از مدار خارج شد و با قطع برق، آب نیز قطع شده است. مدارس و حتی نانوایی در این شهرها تعطیل شده‌اند.
گزارش‌ها از اهواز حاکی از این است که حتی اغلب چراغ‌های راهنما در خیابان‌ها خاموش شده‌اند و رانندگان دچار سردرگمی هستند.
وزیر نیرو برای بررسی علت قطعی برق راهی اهواز شده و جلسه ستاد بحران در این شهر تشکیل شده است.
ترکیب رطوبت ۱۰۰ درصدی با گرد و خاک بسیار شدید باعث شده تا تجهیزات شبکه برق در خوزستان توسط آلودگی شدید شوند و این امر قطع برق و در پی آن قطع آب را به دنبال داشته است. گرچه تاکنون برق برخی از مناطق وصل شده است اما این امر چیزی از وسعت درد و رنج مردم ساکن در این مناطق نمی‌کاهد. مردمی که مکرراً هم آلودگی شدید هوا و هم بی‌بهره‌گی موقتی از خدمات اولیه اجتماعی نظیر آب و برق را تجربه می‌کنند.
خوزستان نفت‌خیزترین استان کشور است. با این حال، نفت نه تنها تاکنون توسعه شایسته‌ای برای مردم این استان به ارمغان نیاورده است بلکه خود به یکی از دلایل آلودگی شدید هوا تبدیل شده است. میدان عظیم نفتی آزادگان در تالاب هور العظیم واقع شده است.
شرکت نفت برای حفر چاه‌های نفت در دل این تالاب عملاً بخش بزرگی از آن را به بیابان تبدیل کرده و در جاهایی که آب وجود دارد نیز اثری از تالاب سابق هورالعظیم دیده نمی‌شود بلکه بیشتر به مرداب شبیه است.
گرچه اخیراً شرکت نفت میزان آب ورودی به تالاب هورالعظیم را افزایش داده اما خشک کردن مداوم این تالاب در سال‌های گذشته باعث شده تا همچنان «بیابان هورالعظیم» یکی از بزرگ‌ترین منشأهای گرد و خاک در استان خوزستان باشد.
نفت اگر برای خوزستانی‌ها توسعه اجتماعی به همراه نیاورده نباید به پدیده‌ای معکوس تبدیل شود و درد و آلام مردم ساکن در این مناطق را افزایش دهد. نباید با هر بادی، اهواز، ماهشهر و آبادان که سهمی مهم در اقتصاد کشور دارند، به صحنه بیدادِ گرد و خاک تبدیل شوند و خدمات اولیه شهری نظیر آب و برق و تلفن، با قطعی مواجه شود.
انتظار این است که با همکاری وزارت نفت و وزارت نیرو، تالاب هور العظیم با سرعت بیشتری احیاء شود تا زندگی میلیون انسان‌ تحت تأثیر تبعات شدیدِ آلودگی هوا قرار نگیرد.
در کنار این باید توجه داشت که آلودگی خوزستان پدیده‌ای سیاسی نیست و نباید دستاویز استفاده‌های جناحی قرار گیرد. تمام بخش‌ها از وزارت نیرو با سدسازی‌های غیراصولی‌اش تا وزارت نفت با استخراج نفتِ غیراصولی‌اش، در تمام دولت‌ها، در ایجاد این بحران زیست‌محیطی نقش داشته‌اند و این مشکل نیز تنها با اجماع تمام دستگاه‌ها حل می‌شود.
مسأله آلودگی هوا در خوزستان، مسأله این دولت یا آن دولت نیست و جار و جنجال‌های جناحی این مشکل را حل نمی‌کند.
سوای این‌ها، حل پدیده ریزگردها در خوزستان همتی ملی می‌طلبد و با امکانات و نگاه استانی نیز نمی‌توان این مشکل را حل کرد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵