کد مطلب: 97253
 
درآمد مالیاتی دولت بیش از درآمد نفت
 
نگاهی به وضعیت بودجه عمومی دولت در سال جاری نشان می دهد دولت در هفت ماه نخست امسال بیش از ۴۶۹ هزار میلیارد ریال از محل فروش نفت خام درآمد داشته در حالی که درآمدهای مالیاتی آن از ۵۲۶ هزار میلیارد ریال عبور کرده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۹

نگاهی به وضعیت بودجه عمومی دولت در سال جاری نشان می دهد دولت در هفت ماه نخست امسال بیش از ۴۶۹ هزار میلیارد ریال از محل فروش نفت خام درآمد داشته در حالی که درآمدهای مالیاتی آن از ۵۲۶ هزار میلیارد ریال عبور کرده است.
به گزارش روز دوشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، بر اساس جداول گزینه های آماری که روز دوشنبه منتشر شد، درآمدهای دولت از محل مالیات و سایر درآمدها در مجموع ۷۳۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال بوده است که از این میزان سهم درآمدهای مالیاتی ۵۲۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال و سهم سایر درآمدها (نظیر عوارض و حقوق گمرکی) ۲۰۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال برآورد می شود.
در بخش واگذاری دارایی های سرمایه ای نیز دولت تا پایان مهر ماه ۴۷۱ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال درآمد کسب کرده که از این رقم سهم منابع حاصل از فروش نفت خام و فرآورده های نفتی ۴۶۹ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال است.
همچنین دولت در این مدت ۲۰۶ هزار میلیارد ریال از محل فروش اموال منقول و غیرمنقول درآمد داشته است.
در حوزه پرداخت ها، در هفت ماه امسال دولت ۱۲۴۳.۶ هزار میلیارد ریال بابت پرداخت های هزینه ای (جاری) و ۱۴۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال بابت تملک دارایی های سرمایه ای (پرداخت های عمرانی) هزینه کرده است.
در بخش دارایی های مالی که به فروش اوراق بدهی به عنوان روشی برای تامین مالی دولت اختصاص دارد، در مدت یاد شده ۳۴۹ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال واگذاری انجام شده و در مقابل برای تملک این دارایی ها نیز ۱۲۵ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال هزینه کرده اند.
بنابراین نسبت درآمدهای دولت به پرداخت های هزینه ای آن در هفت ماه امسال ۵۹.۱ درصد، نسبت مالیات ها به پرداخت های هزینه ای ۴۲.۳ درصد و نسبت درآمد ها و واگذاری دارایی های سرمایه ای به پرداخت های عمرانی و جاری ۸۷.۱ درصد بوده است.
همچنین نسبت تملک دارایی های سرمایه ای به فروش نفت خام ۴۰.۲ درصد و نسبت تملک دارایی های سرمایه ای به پرداخت های هزینه ای دولت ۱۱.۴ درصد است.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵