کد مطلب: 85283
 
وعده معصومه ابتکار در مراسم رونمایی از اولین مشعل سبز پارس جنوبی:
فلرینگ گازها تا سال ۹۸ به صفر می رسد
 
مراسم رونمایی از اولین مشعل سبز پارس جنوبی در پالایشگاه اول مجتمع پارس جنوبی و خاموش شدن نخستین فلر، عصر دیروز (سه شنبه) با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۳
مراسم رونمایی از اولین مشعل سبز پارس جنوبی در پالایشگاه اول مجتمع پارس جنوبی و خاموش شدن نخستین فلر، عصر دیروز (سه شنبه) با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.
به گزارش نکونیوز، در این مراسم که علاوه بر معصومه ابتکار و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، مسئولین HSE و محیط زیست پالایشگاه‌های گاز کشور، شرکت ملی گاز ایران، شرکت ملی نفت ایران و HSE ارشد منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی و مدیریت امور هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران حضور داشتند نخستین فلر گازی پارس جنوبی خاموش شد تا مقدمه ای برای بهبود وضعیت محیط زیست در این منطقه و صرفه جویی حاصل از نسوختن گازها در فلرها باشد. تخمین زده می شود که روزانه بین ۳۵ تا ۴۰ میلیون مترمکعب گاز توسط بیش از ۹۶۰ مشعل سوزانده می‌شود. این میزان گاز اگرچه برای کشوری مانند ایران که رتبه اول ذخایر گاز را در جهان دارد، چندان بالا نیست، اما وقتی بدانیم که حجم کل گازهای سوخته شده جهان ۱۵۰ میلیون مترمکعب و جایگاه ایران در این شاخص رتبه سومی جهان است لزوم توجه بیشتر به این موضوع را نشان می دهد. به همین دلیل طی سالهای اخیر تلاشهایی برای خاموش شدن فلرها آغاز شده است.
معصومه ابتکار معاون رئیس‌جمهور در مراسم رونمایی از اولین مشعل سبز پارس جنوبی در پالایشگاه اول مجتمع پارس جنوبی، با بیان این خبر که میزان فلرینگ گازها در پارس جنوبی تا سال ۹۸ به صفر می رسد به تبیین برخی تلاشهای دولت در حوزه انرژی برای حفظ محیط زیست پرداخت و با اعلام اینکه میزان مصرف سوخت مازوت در نیروگاه‌ها در سال ۹۲، ۴۵ درصد بود، گفت: این رقم را در سال ۹۵ به ۸ درصد کاهش دادیم و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۹۶ این رقم به صفر برسد. وی همچنین با بیان اینکه مشکلات زیادی در حوزه محیط‌زیست وجود دارد، ادامه داد: دولت اقدامات مناسبی را در زمینه کاهش آلایندگی محیط‌زیست در بخش‌های مختلف انجام داده است که مهمترین آن را می‌توان حذف بنزین آلوده که تأثیر مستقیم بر آلودگی هوا داشت، دانست.
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست تصریح کرد: رسیدن به این هدف که میزان مشعل‌سوزی گاز به صفر برسد، یکی از مهمترین اهداف زیست‌محیطی شرکت ملی گاز به شمار می‌رود که در راستای کاهش CO۲ و گازهای گلخانه‌ای، اقدامات مؤثری را انجام دهیم؛ حال آنکه تا ۵۰ درصد کاهش شدت مصرف انرژی را در دستور کار داریم. به گفته ابتکار، تا سال ۹۸ کل گازهایی که مشعل‌سوزی می‌شوند، به صفر می‌رسند.
این مقام مسئول با تأکید بر اینکه باید GDP را ارتقا دهیم، گفت: این ارتقا نباید به قیمت تخریب محیط‌زیست تمام شود؛ به این ترتیب می‌توان گفت برای توسعه فناوری‌های سبز باید از تمام ظرفیت‌های داخلی یا خارجی که به واسطه فضای پسابرجام ایجاد شده است، استفاده کنیم.
معاون وزیر نفت نیز در این مراسم بیشتر به تشریح عملکرد شرکت ملی گاز در دولت یازدهم و پرداخت و گفت: به ۱۴ هزار صنعت کوچک که سوخت گاز را به عنوان سوخت دوم استفاده می‌کنند، ۲۴۰ میلیون تومان یارانه می‌دهیم و بقیه هزینه‌های لازم را به صورت اقساط دریافت می‌کنیم.
حمیدرضا عراقی با اعلام اینکه در سال ۹۳، ۳۵ میلیارد مترمکعب، در سال ۹۴، ۵۰ میلیارد مترمکعب و در سال ۹۵، ۶۰ میلیارد مترمکعب گاز را تحویل نیروگاه‌های کشور داده‌ایم، گفت: به این ترتیب ۱۸ میلیارد دلار صرفه‌جویی در زمینه مصرف سوخت میان تقطیر داشته‌ایم. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: در چهار سال گذشته تقریباً به اندازه ۵۰ سال سابقه شرکت ملی گاز ایران فعالیت انجام داده‌ایم به نحوی که توانستیم روزانه به ۹ روستا گازرسانی داشته و در مجموع این نعمت را به ۹۰۰۰ روستا برسانیم؛ از سوی دیگر میزان سوخت مصرفی میان‌تقطیر نیروگاه‌ها که در سال ۹۲، ۳۵ درصد بود به زیر ۱۰ درصد رسیده است.
معاون وزیر نفت در امور گاز افزود: با استفاده از طرحی که برنامه‌ریزی شده است، به ۱۴ هزار صنعت کوچک که سوخت گاز را به عنوان سوخت دوم استفاده می‌کنند، ۲۴۰ میلیون تومان یارانه می‌دهیم و بقیه هزینه‌های لازم را به صورت اقساط دریافت می‌کنیم؛ این در حالی است که ۱۳۵۰ میلیارد تومان بودجه برای محیط‌زیست در نظر گرفته‌ایم که با برنامه‌ریزی‌های لازم، به پروژه‌های مختلف تخصیص داده می‌شود که از این میزان ۶۰۰ میلیارد تومان برای پالایشگاه‌ها، ۱۵۰ میلیارد تومان آن برای بخش انتقال و ۵۷۰ میلیارد تومان آن برای شرکت‌های استانی در نظر گرفته شده است.
عراقی ضمن دعوت حداکثری مردم به شرکت در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تأکید کرد: مقوله محیط‌زیست در عسلویه، موضوع جدی است و برای بهبود آن، همگی باید دست به دست هم بدهیم؛ این در حالی است که در سال گذشته توانستیم امنیت پایدار انرژی را در کشور برقرار کنیم. وی در پایان درباره دریافت گاز از ترکمنستان گفت: شرکت گاز ترکمنستان، ایران را تهدید به قطع گاز کرد و ما نیز در مقابل این تهدید اعلام کردیم که در صورت تمایل اقدام کنید و ما در زمینه تأمین گاز مشکلی نداریم؛ به این ترتیب شاهد گازرسانی پایدار در کشور بودیم.
کاهش فلرینگ گاز در پارس جنوبی
مسعود حسنی مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی در مراسم رونمایی از نخستین مشعل سبز پارس جنوبی در پالایشگاه اول مجتمع پارس جنوبی با بیان اینکه میزان فِلرینگ گاز در پنج پالایشگاه پارس جنوبی بر اساس برآورد شرکت‌های معتبر بین‌المللی همانند انی ایتالیا و توتال ۱۷.۱ میلیون مترمکعب پیش‌بینی شده بود، گفت: اکنون این میزان به ۶.۷۱ میلیون مترمکعب رسیده است.
وی ادامه داد: از جمله برنامه‌ها و اقدامات عملیاتی در راستای کاهش مشعل‌سوزی گاز می‌توان به راه‌اندازی کمپرسورهای فلش گَس و گاز احیاء در پالایشگاه‌های جدید، انجام پروژه صفر کردن گازسوزی مشعل‌های موجود پنج پالایشگاه (زیرو فلرینگ) در انتهای سال ۹۸ اشاره کرد که برنامه اجرایی آن در پالایشگاه دوم شروع شده است. به گفته وی ارزش محصول بیشتر تولید شده در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴، ۵.۸ میلیارد دلار معادل ۲۲ هزار میلیارد تومان است؛ در حالی که سهم تولید شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی در مقایسه با سایر پالایشگاه‌های گاز کشور در سال ۹۵ معادل ۶۳ درصد بوده است. این در حالی است که سهم تولید پالایشگاه سرخون و قشم ۱.۴۵ درصد، شهید هاشمی‌نژاد ۷.۱ درصد، پارسیان ۱۲.۹ درصد، بیدبلند ۳.۰۱ درصد، ایلام ۰.۶۹ درصد و فجر جم ۱۱.۸۵ درصد از سهم تولید گاز کشور را از آنِ خود کرده‌اند.
سیدمحمد مهدی هاشمی مدیر پالایشگاه اول مجتمع گازی پارس جنوبی نیز در حاشیه همایش پروژه مشعل سبز این پالایشگاه در پارس جنوبی گفت: گام سبز متخصصان پالایشگاه اول مجتمع گاز پارس جنوبی در مسیر دستیابی به مشعل سبز که جزیی از اهداف استراتژیک شرکت ملی گاز ایران است به ثمر نشسته است و به‌زودی شاهد خاموشی کامل یکی از فلرهای این شرکت خواهیم بود. امروز نیز طی نشستی فنی در همین راستا همایش هم اندیشی اقدامات عملیاتی انجام شده در راستای حذف فلرینگ این پالایشگاه برگزار شد و در این نشست اقدامات انجام شده و تجارب عملیاتی بدست آمده ؛به اطلاع بخشی از ذینفعان رسانده شد.
مدیر پالایشگاه اول مجتمع گازی پارس جنوبی اظهار داشت: این همایش با هدف بررسی و تشریح اقدامات عملیاتی انجام شده و تبادل تجربیات در این خصوص، بسیار ضروری بود و انشالله به‌زودی خبرهای خوب زیست محیطی در این راستا اطلاع رسانی خواهد شد.
او تاکید کرد: پالایشگاه اول پارس جنوبی در حوزه صنعت سبز در میان دیگر پالایشگاه‌ها پیشرو است و کاهش فلرینگ و مشعل سوزی در منطقه عسلویه نه تنها یک برنامه استراتژیک برای ما بلکه از آرزوهای مردم منطقه، سازمان‌های مردم نهاد و مسئولان زیست محیطی استان بوده است.
وی درباره وضعیت پارس جنوبی گفت: پس از توسعه ۲۴ فاز پارس جنوبی که ۲۹ پالایشگاه را تغذیه می‌کند، شاهد دریافت ۸۲۵ میلیون مترمکعب گاز هستیم که از این میزان ۷۲۵ میلیون مترمکعب آن شیرین می‌شود، این در حالی است که برای دستیابی به این حجم از توسعه، نیاز به ۹۰ میلیارد دلار است که با گذشت یک سال، شاهد بازگشت سرمایه به رقم ۹۹ میلیارد دلار هستیم؛ به عبارتی ۹ میلیارد دلار اضافه بر بازگشت سرمایه را شاهد هستیم. به گفته حسنی، ۱۳۹ میلیون مترمکعب گاز مشعل‌سوزی می‌شد که در سال ۹۶ به ۳۳ میلیون مترمکعب رسیدیم و تا سال ۹۸ این میزان به صفر می‌رسد؛ به این ترتیب شاهد کاهش ۴۸.۵ درصدی گاز فلرینگ هستیم.
نگاهی دیگر به فلر گازی
فلر گازی (gas flare) که به آن فلر استک یا برج فلر (flare stack) نیز می‌گویند یک وسیله سوزاندن گاز است که در کارخانجات صنعتی مانند پالایشگاه نفت (petroleum refineries)، کارخانجات شیمیایی (chemical plants)، کارخانجات فرآوری گاز طبیعی و نیز سایت‌های تولید نفت و گاز دارای چاه نفت (oil well)، چاه گاز (gas well)، اسکله‌های نفت و گاز فراساحلی (offshore oil and gas rigs) و مکان‌های دفن زباله به کار می‌رود.

در پلانت‌های صنعتی، فلر استک در درجه اول برای سوزاندن گازهای قابل اشتعال آزاد شده توسط شیرهای اطمینان (pressure relief valves) در زمان افزایش فشار ناخواسته در تجهیزات پلانت استفاده می‌شود. در طول راه‌اندازی یا خاموشی تمام یا بخشی از پلانت، فلر استک‌ها برای احتراق برنامه‌ریزی شده گاز در دوره‌های نسبتا کوتاه استفاده می‎شوند.

مقدار زیادی از گاز فلر در بسیاری از سایت‌های تولید نفت و گاز، هیچ ربطی به محافظت در برابر خطرات ناشی از افزایش فشار تجهیزات پلانت‌های صنعتی ندارد. زمانی که نفت خام از چاه‌های نفت خشکی و فراساحلی استخراج می‌شود، گاز طبیعی خام همراه با نفت نیز استخراج می‌شود. در مناطقی از جهان که فاقد خطوط لوله (pipelines) و دیگر زیرساخت‌های حمل گاز هستند، معمولا مقادیر زیادی از این گاز همراه (associated gas) به عنوان گازهای زاید یا غیر قابل استفاده فلر می‌شوند. سوزاندن گاز همراه ممکن است در بالای برج عمودی فلر رخ دهد و یا در یک فلر در سطح زمین در یک گودال زمینی انجام شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵