کد مطلب: 42253
 
ماجرای اولین دکل دریایی ملکی ایران چیست؟
اختلاف پتروپارس و حفاری شمال بر سر سحر 1
 
یک روز پس از آنکه مدیرعامل شرکت حفاری شمال، از جایگزین شدن دکل ایرانی سحر ۱ با یک دکل هندی و بیکار شدن ۵۰۰ نفر از متخصصان و کارکنان آن خبر داد، شرکت پتروپارس به عنوان کارفرما با صدور اطلاعیه ای به این اظهارات پاسخ داد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۰
یک روز پس از آنکه مدیرعامل شرکت حفاری شمال، از جایگزین شدن دکل ایرانی سحر ۱ با یک دکل هندی و بیکار شدن ۵۰۰ نفر از متخصصان و کارکنان آن خبر داد، شرکت پتروپارس به عنوان کارفرما با صدور اطلاعیه ای به این اظهارات پاسخ داد.
به گزارش نکونیوز، ماجرا از جایی آغاز شد که هدایت الله خادمی مدیرعامل شرکت حفاری شمال، در یک نشست خبری که روز دوشنبه ششم بهمن برگزار شد، از ترخیص دکل حفاری دریایی سحر ۱ از پروژه فاز ۱۳ خبر داد و به شدت از شرکت ملی نفت ایران انتقاد کرد. این اظهارات که در خبرگزاری رسمی وزارت نفت هم انعکاس پیدا نکرد در آخرین ساعات سه شنبه شب با پاسخ شرکت پتروپارس به عنوان
به نظر می رسد در شرایط کنونی که تعداد دکل های حفاری ایران کمتر از ۱۵۰ دستگاه است که اغلب آن هم در خشکی مشغول به فعالیت هستند و ایران بیش از هر زمان دیگری به دکل های حفاری دریایی بویژه با توجه به ازدیاد میادین مشترک نیاز دارد، عدم بهره برداری حداکثری از دکلهای دریایی حفاری از هر نوع، می تواند زیانهایی برای کشور در تاخیر در توسعه میادین در پی داشته باشد
کارفرما مواجه شد. نکته جالب در مورد ادعاهای دو طرف، اختلافات دو طرف ماجرا در مورد دکل حفاری سحر ۱ است. دکل حفاری سحر ۱ حدود چهار سال پیش توسط شرکت حفاری شمال وارد ایران شد تا عنوان اولین دکل حفاری دریایی ملکی ایران را پس از سه دهه از آن خود کند. این دکل ابتدا در میدان فرزاد آ که بخشی از میدان مشترک فرزاد بین ایران و عربستان است استقرار یافت که پیمانکار آن هم پتروپارس بود و سپس به فاز ۱۳ انتقال یافت. زمانی که این دکل حفاری دریایی ملکی وارد ایران شد اعلام شد که این دستگاه حفاری با قدرت سه هزار اسب بخار، توانایی حفاری تا عمق ۳۰ هزار فوت را دارد و دارای پنج دستگاه دیزل ژنراتور و سه دستگاه پمپ گل ۲ هزار و ۲۰۰ اسب بخار است. وجود پمپ سیمانکاری روی دکل سحر یک و قطر پایه های آن (۱.۵) در مقایسه با نمونه های مشابه (۱۲.۵) از مزیت های ممتاز این دستگاه حفاری اعلام شده بود که سبب می شود این دکل بتواند در اعماق بیشتری نسبت به مدل های مشابه حفاری کند. صرفنظر از ویژگیهای فنی، ورود یک دکل حفاری دریایی ملکی به ایران می توانست خبر خوبی باشد چرا که هزینه اجاره روزانه هر دکل حفاری دریایی در ایران دهها هزار دلار است. اما اکنون شرکت پتروپارس مزیتهای فنی این دکل حفاری را زیر سوال برده است. مهمترین تناقض در اظهارات دو طرف ماجرا یعنی شرکت حفاری شمال و شرکت پتروپارس این است که حفاری شمال دکل سحر یک را پیشرفته ترین نوع دکل حفاری نسبت به نوع هندی آن می داند درحالیکه شرکت پتروپارس، مدعی است این دکل حفاری، ضعیفتر از نوع هندی است که به کار گرفته شده است. درحالیکه به نظر می رسد این موضوع به راحتی قابل بررسی باشد.
نکته قابل توجه دیگر در این ماجرا این است که شرکت پتروپارس در اطلاعیه خود، ادعای شرکت حفاری شمال مبنی بر عدم پرداخت مطالبات این شرکت را تایید کرده و مسئولیت را متوجه شرکت ملی نفت ایران کرده است.
صرفنظر از صحت و سقم ادعاهای دو طرف، به نظر می رسد در شرایط کنونی که تعداد دکل های حفاری ایران کمتر از ۱۵۰ دستگاه است که اغلب آن هم در خشکی مشغول به فعالیت هستند و ایران بیش از هر زمان دیگری به دکل های حفاری دریایی بویژه با توجه به ازدیاد میادین مشترک نیاز دارد، عدم بهره برداری حداکثری از دکلهای دریایی حفاری از هر نوع، می تواند زیانهایی برای کشور در تاخیر در توسعه میادین در پی داشته باشد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵