کد مطلب: 79523
 
بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشت
استقبال از اولین جلسه کمیته نظارت بر توافق نفتی
شیل در حال احیاء
 
بازار جهانی نفت در هفته گذشته، شاهد تحولات مهمی بود: نشانه‌هایی در بازار نفت دیده شد مبنی بر این که اعضای اوپک و غیراوپک، توافق نفتی را با جدیت رعایت کرده‌اند و تولید نفت خود را تا حد قابل توجهی کاهش داده‌اند؛ از سوی دیگر صنعت شیل آمریکا نیز هفته پررونقی را از سر گذراند.
تاریخ انتشار : شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۰
بازار جهانی نفت در هفته گذشته، شاهد تحولات مهمی بود: نشانه‌هایی در بازار نفت دیده شد مبنی بر این که اعضای اوپک و غیراوپک، توافق نفتی را با جدیت رعایت کرده‌اند و تولید نفت خود را تا حد قابل توجهی کاهش داده‌اند؛ از سوی دیگر صنعت شیل آمریکا نیز هفته پررونقی را از سر گذراند.
به گزارش نکونیوز، در هفته گذشته خالد الفالح وزیر انرژی عربستان، که کشورش بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت اوپک است، گفت که تاکنون توافق نفتی تا حد بسیار زیادی توسط کشورها رعایت شده و کشورهای عضو اوپک و غیراوپک تاکنون ۱.۵ میلیون بشکه در روز تولید نفت خود را کاهش داده‌اند.
قرار است روز یک‌شنبه (فردا) اولین جلسه کمیته نظارت بر توافق نفتی با حضور وزرای نفت یا انرژی اوپک و روسیه و عمان در مقر اوپک در وین برگزار شود.
قیمت نفت که در اواسط هفته گذشته، کاهش یافته بود، در آخرین روز کاری هفته (دیروز) وقتی نشانه‌های مثبتی از رعایت توافق نفتی را مشاهده کرد، افزایش یافت. بازار نفت در حالی به استقبال جلسه اوپکی‌ها و غیراوپکی‌ها رفت که قیمت نفت در آخرین روز کاری هفته بیش از ۲ درصد افزایش یافت.
با این حال، در مجموع، قیمت نفت در هفته گذشته نسبت به هفته پیش از آن تغییر چندانی نکرد.
قرار است در جلسه روز یک‌شنبه کمیته نظارت بر توافق نفتی، رویه‌های نظارت و ارزیابی اجرای توافق توسط اعضاء به بحث و گفتگو گذاشته شود. بعید است شرکت‌کنندگان در مباحثات روز یک‌شنبه، آمار و اطلاعاتی از میزان تولید نفت کشورهای طرف توافق منتشر کنند.
طبق توافق نفتی، ۲۴ کشور عضو اوپک و غیراوپک تعهد کردند که تولید نفت خود را حدود ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند.
وزاری نفت و انرژی ونزوئلا، الجزایر، عربستان سعودی، کویت، عمان و روسیه در جلسه روز یک‌شنبه در مقر اوپک حضور دارند اما مشخص نیست که بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران نیز در این جلسه حضور داشته باشد یا خیر.
از سوی دیگر، هفته گذشته برای صنعت شیل آمریکا نیز هفته خوبی بود. تعداد دکل‌های حفاری نفتی در آمریکا، بیشترین افزایش را در حدود ۴ سال گذشته داشت. در هفته گذشته، به تعداد دکل‌های حفاری نفتی در آمریکا ۲۹ دکل اضافه شد. در حال حاضر ۵۵۱ دکل نفتی فعال در آمریکا وجود دارد. تعداد دکل‌های حفاری نفتی در آمریکا به بیشترین میزان از ماه نوامبر ۲۰۱۵ تاکنون رسیده است.
در هشت ماه گذشته، فعالیت‌های حفاری در صنعت شیل آمریکا رونق بیشتری گرفته است. افزایش نسبی قیمت نفت باعث شده تا فعالیت‌ها در میدان شیل آمریکا که در سال ۲۰۱۵ و اوایل ۲۰۱۶ کاهش یافته بود، رفته رفته رو به فزونی بگذارد.
آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرده که تولید نفت شیل آمریکا در سال جاری ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد. با این حال خالد الفالح وزیر انرژی عربستان هفته پیش گفت که احتمالاً تولید نفت شیل آمریکا در سال ۲۰۱۷، ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد.
بنا به گزارش بلومبرگ، روسیه که یک طرف توافق نفتی است نیز تولید نفت خود را از ابتدای ژانویه، ۱۰۸ هزار بشکه در روز کاهش داده است. قرار است روس‌ها تولید نفت خود را تا ماه آوریل یا مه، به تدریج ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهند.
نفت برنت کار خود را در هفته گذشته با قیمت ۵۵ دلار و ۴۹ سنت به ازای هر بشکه به پایان رساند. شاخص نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز هفته گذشته را با قیمت ۵۲ دلار و ۲۲ سنت به ازای هر بشکه به پایان رساند.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵