کد مطلب: 106137
 
امضای کنوانسیون خزر بدون تقسیم دریا و منابعش
بن بست ایران در دریایی با 4 درصد از ذخایر نفت و گاز جهان
 
کنوانسیون کشورهای ساحلی دریای خزر دیروز (یکشنبه) بین روسای جمهوری پنج کشور ساحلی امضا شد اما در کنوانسیون یادشده که حکم قانون اساسی یا سند مادر برای مذاکرات آتی در دریای خزر را دارد، نه سخنی از تقسیم دریا به میان آمده و نه درباره نفت و گاز دریای خزر نکته ای ذکر شده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۰۵
کنوانسیون کشورهای ساحلی دریای خزر دیروز (یکشنبه) بین روسای جمهوری پنج کشور ساحلی امضا شد اما در کنوانسیون یادشده که حکم قانون اساسی یا سند مادر برای مذاکرات آتی در دریای خزر را دارد، نه سخنی از تقسیم دریا به میان آمده و نه درباره نفت و گاز دریای خزر نکته ای ذکر شده است.
به گزارش نکونیوز، در این کنوانسیون، صرفا در دو ماده به موضوعات مرتبط با حوزه انرژی پرداخته شده که آن هم چندان تعیین کننده نیست. بویژه در شرایط کنونی که اغلب کشورهای ساحلی در حال برداشت از ذخایر نفت و گاز خزر هستند. در ماده ۴ آمده :طرف‌ها فعالیت‌های خود در دریای خزر به منظور دریانوردی، برداشت، استفاده و حمایت از منابع زنده آبی، اکتشاف و بهره‌برداری از منابع بستر و زیربستر و همچنین سایر فعالیت‌ها را طبق این کنوانسیون، سایر موافقتنامه‌های بین طرف‌ها که منطبق با این کنوانسیون باشد و قوانین ملی خود انجام خواهند داد. ماده ۱۴ هم درباره خطوط لوله است:۱- طرف‌ها می‌توانند نسبت به تعبیه بافه‌ها و خطوط لوله زیردریایی در بستر دریای خزر اقدام کنند. ۲- طرف‌ها می‌توانند نسبت به تعبیه خطوط لوله سراسری زیردریایی بر روی بستر دریای خزر اقدام کنند، مشروط برآنکه پروژه‌های آنها با استانداردهای زیست‌محیطی و الزامات مندرج در موافقتنامه‌های بین‌المللی که طرف‌ها عضو آن هستند از جمله کنوانسیون چارچوب حفاظت از محیط‌زیست دریایی دریای خزر و پروتکل‌های مربوطه آن مطابقت داشته باشد. ۳- مسیرهای بافه‌ها و خطوط لوله زیردریایی بر اساس توافق با طرفی که بافه یا خط لوله از بخش بستر آن عبور می‌کند، تعیین خواهد شد. ۴- مختصات جغرافیایی نواحی در امتداد مسیرهای عبور بافه‌ها و خطوط لوله‌های زیر دریایی، در جاهایی که لنگراندازی، صید ماهی با ادوات صید نزدیک بستر، عملیات‌های زیر آب و لایروبی و دریانوردی با لنگر لایروبی مجاز نمی‌باشد، باید توسط دولت ساحلی که این بافه‌ها و خطوط از بخش آن کشور عبور کرده‌اند به اطلاع تمام طرف‌ها برسد.
اما با این حال کشورهای ساحلی خزر از مدتها پیش برداشت از ذخایر این دریا را آغاز کرده اند. حجم ذخایر تخمین زده شده نفتی در دریای خزر حدوداً برابر با ۵۰ میلیارد بشکه و ذخایر گاز طبیعی تأیید شده هم برابر با ۲۵۷ هزار میلیارد فوت مکعب بوده‌است؛ که این ارقام ۴ درصد از ذخایر گاز و نفت دنیا را تشکیل می‌دهد. پیش‌بینی می‌شود با ادامه فعالیت‌های اکتشافی، ظرفیت بهره‌برداری نفت این منطقه ۱۸۴ میلیارد بشکه و ظرفیت برداشت گاز از آن هم ۲۹۳ هزار میلیارد فوت مکعب افزوده شود. پیش از همه کشورها، جمهوری آذربایجان برداشت از ذخایر گاز دریای خزر را آغاز کرد و پس از آن سایر کشورهای ساحلی خزر هم وارد این وادی شدند. بیشترین برداشت نفت و گاز از منابع خزر را جمهوری آذربایجان انجام می دهد و سایر کشورهای ساحلی نیز در حال برداشت هستند. اما ایران پس از اکتشاف گاز در سال ۱۳۸۰ در دریای خزر و اکتشاف لایه نفتی در سال ۱۳۹۰ توسط سکوی نیمه شناور امیرکبیر، عملا اقدام دیگری انجام نداده است. تحریمهای بین المللی، عدم جذابیت قراردادها برای جذب سرمایه گذاران خارجی و نیاز به فناوری پیشرفته و سرمایه فراوان برای برداشت از ذخایر نفتی و گازی دریای خزر به دلیل عمق بسیار زیاد دریا در بخش ایرانی، همگی دست به دست هم داده تا ایران تاکنون حتی یک بشکه نفت یا یک مترمکعب گاز نیز از این دریا برداشت نکند.
هرچند در نوروز امسال در سفر حسن روحانی به باکو، تفاهمنامه همکاری نفتی بین ایران و جمهوری آذربایجان برای توسعه فعالیتهای نفت و گاز در دریای خزر منعقد شد، اما با توجه به آغاز تحریمهای آمریکا بر ضد ایران و شرایط خاص دریای خزر که بسته بودن آن مانع از انتقال سکوهای حفاری از طریق دریا به آن می شود و محدودیتهای حاصل از آن، بعید به نظر می رسد که به این زودی شاهد برداشت ایران از ذخایر نفت و گاز خزر باشیم. علاوه بر این، گویا هنوز عزمی جدی در بین مسئولان برای برداشت از ذخایر هیدروکربوری دریای خزر ایجاد نشده و در چنین شرایطی بن بست، بهترین توصیف برای شرایط ایران در دریای خزر در مقابل سایر کشورهای ساحلی بزرگترین دریاچه دنیاست.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵