کد مطلب: 98405
 
نکونیوز بررسی می‌کند
روند صعودی قیمت نفت ادامه خواهد یافت؟
دو عامل مثبت و دو عامل منفی بازار نفت
 
قیمت نفت از ابتدای آخرین ماه سال ۲۰۱۷ تاکنون (یعنی در عرض ۴۰ روز گذشته) بیش از ۱۰ درصد افزایش یافته است و نفت برنت هم‌اکنون در کانال ۶۸ دلاری مبادله می‌شود. آیا روند صعودی قیمت نفت همچنان ادامه خواهد داشت؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۸
قیمت نفت از ابتدای آخرین ماه سال ۲۰۱۷ تاکنون (یعنی در عرض ۴۰ روز گذشته) بیش از ۱۰ درصد افزایش یافته است و نفت برنت هم‌اکنون در کانال ۶۸ دلاری مبادله می‌شود. آیا روند صعودی قیمت نفت همچنان ادامه خواهد داشت؟
به گزارش نکونیوز، قیمت نفت به دلیل ریسک‌های ژئوپلیتیک و همچنین شرایط فیزیکی بازار نفت نظیر کاهش عرضه و افزایش تقاضا در ماه‌های گذشته روند صعودی داشته است. احتمالاً این هفته نیز همچون ۸ هفته گذشته موجودی انبارهای نفت خام در آمریکا کاهش خواهد یافت.
موجودی انبارهای نفتی در کشورهای صنعتی عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (خصوصاً آمریکا) یکی از نگرانی‌های اصلی بازار نفت در سال‌های گذشته بود. انبارهای تجاری سرشار از نفت فشار زیادی به قیمت‌ها وارد کرده بودند. اما موجودی انبارها از سال گذشته رو به کاهش گذشته و در ماه‌های اخیر، روند خالی شدن انبارها شدت گرفته است. هدف اوپک و متحدان غیراوپکی‌اش از توافق نفتی و طرح کاهش تولید نفت این است که با مهندسی عرضه نفت به بازارها، شرایط رسیدن موجودی انبارهای تجاری نفت خام به میانگین پنج‌ساله را فراهم کنند. این هدف در سال ۲۰۱۸، نسبت به سال‌های گذشته، بسیار در دسترس‌تر است؛ مخصوصاً این که ۲۴ کشور طرف طرح کاهش تولید نفت، اکثراً به تعهدات خود در چارچوب توافق نفتی عمل می‌کنند و برخی حتی بیش از میزان تقبل‌شده، تولید نفت خود را کاهش داده‌اند.
ریسک‌های سیاسی و ژئوپلیتیک نیز همچنان خصوصاً در منطقه خاوری میانه وجود دارد. این دو عامل فوق، عواملی هستند که از افزایش قیمت نفت، پشتیبانی می‌کنند.
با این حال، دو مولفه دیگر در بازار نفت وجود دارد که ممکن است بر دو عامل نخست تأثیر گذاشته و اثرات آن‌ها را تا حدی خنثی کند. اولین مولفه منفی تولید نفت آمریکاست: تولید نفت آمریکا به زودی آستانه ۱۰ میلیون بشکه در روز را پشت سر خواهد گذاشت. تاکنون تنها دو کشور عربستان و روسیه توانسته‌اند بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز نفت خام تولید کنند و اکنون پیش‌بینی می‌شود که آمریکا نیز به راحتی به باشگاه ۱۰ میلیون بشکه‌ای‌ها وارد شود. افزایش تولید نفت آمریکا که در نتیجه افزایش سرمایه‌گذاری این کشور در صنعت شیل صورت گرفته یک عامل منفی بازار نفت است.
عامل منفی دیگر، احتمال کاهش تقاضا برای نفت‌خام در پرمصرف‌ترین منطقه جهان یعنی آسیا است. میزان پالایش نفت در کشورهای آسیایی در ماه اکتبر ۲۰۱۷ رکورد شکست و به ۲۳ میلیون بشکه در روز رسید. در آن زمان به دلیل قیمت‌های پایین‌تر نفت خام، سود صنعت پالایش بالا رفته بود. اما اکنون در این کشورها حجم بالایی از سوخت‌ تولیدی توسط پالایشگاه‌ها (به دلیل فعالیت‌های پیشین) وجود دارد و پالایشگاه کاهش سطح تولید خود را آغاز کرده‌اند. افزایش قیمت نفت خام نیز حاشیه سود صنعت پالایش را کاهش داده است. این امر ممکن است تقاضا برای نفت را کاهش دهد و در نتیجه به قیمت‌ها فشار وارد شود.
برخی از کارشناسان معتقدند این دو عامل منفی باعث خواهند شد تا اثرات مثبت دو عامل اول تا حدی زیادی از بین برود و روند افزایش قیمت نفت نتواند چندان تداوم یابد. با این حال، بعید است که شاهد کاهش بسیار قابل توجه قیمت نفت نیز باشیم. در واقع، احتمال این وجود دارد که دوره قیمت‌های متوسط نفت آغاز شده باشد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵