داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 73655
 
در سفر روحانی به کوبا چه گذشت؟
 
رئیس جمهوری در نشست هیئت‌های بلندپایه ایران و کوبا در هاوانا، با استقبال از توسعه همکاری‌های مشترک گفت: باید با بهره گیری از فضای پسابرجام و ظرفیت‌های بالقوه در دو کشور، سطح همکاری‌های مشترک در همه حوزه ها بویژه اقتصادی را افزایش دهیم.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۳
رئیس جمهوری در نشست هیئت‌های بلندپایه ایران و کوبا در هاوانا، با استقبال از توسعه همکاری‌های مشترک گفت: باید با بهره گیری از فضای پسابرجام و ظرفیت‌های بالقوه در دو کشور، سطح همکاری‌های مشترک در همه حوزه ها بویژه اقتصادی را افزایش دهیم.

به گزارش نکونیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، دکتر حسن روحانی عصر دوشنبه به وقت محلی (بامداد سه شنبه به وقت تهران ) در این نشست، با اشاره به موفقیت در مذاکرات هسته ای با ٥+١، گفت: هدف برخی کشورهای قدرتمند از اعمال فشار و تحریم علیه کشورهای مستقل، در اختیار داشتن انحصار فناوری‌های نوین و مهم است.

رئیس جمهوری تصریح کرد: خوشحالیم که با مقاومت ملت ایران، راه کشورهای درحال توسعه برای پیمودن این مسیر گشوده شد تا فناوری های پیشرفته به طور انحصاری در اختیار کشورهای توسعه یافته نباشد.

روحانی با تاکید بر ضرورت همکاری کشورهای مستقل در حوزه علم و فناوری گفت: ایران و کوبا باید سطح همکاری‌های خود را در عرصه فناوری‌های نوین از جمله نانو و بیوتکنولوژی ارتقا بخشند و این نوع همکاری‌ها می تواند قدرت کشورهای مستقل را در برابر سلطه جویان افزایش دهد.

رئیس جمهوری همچنین فعال کردن بیش از پیش کمیسیون اقتصادی دو کشور با هدف پیگیری توافقات و تعمیق روابط اقتصادی را ضروری خواند.

روحانی در ادامه با بیان این‌که کشورهای مستقل و مقاوم باید در برابر انواع مشکلات در کنار هم باشند، گفت: کوبا پیوسته در مجامع بین المللی به عنوان دوست نزدیک ایران بوده و این دوستی و اتحاد دو کشور که به نفع منافع دو ملت است، باید در مسائل بین المللی و منطقه ای ادامه یابد.

رئیس جمهوری همچنین با اشاره به مواضع مشترک تهران - هاوانا در مسائل منطقه ای و بین المللی گفت: برخی قدرت‌ها با دامن زدن به اختلافات منطقه ای به دنبال فروش تسلیحات خود هستند و به این ترتیب اقتصاد جهانی نیز متاثر شده و آسیب می بیند.

روحانی در ابتدای این نشست نیز با تجلیل از روحیه مقاومت و ایستادگی مردم کوبا در برابر استعمارگران و سلطه جویان گفت: ملت ایران نیز طی هشت سال جنگ تحمیلی در حالی استقامت کرد که شرق و غرب به متجاوز کمک می کردند و همین قدرت‌ها پس از جنگ نیز به بهانه های مختلف به فشارها و تحریم‌های خود ادامه دادند.

رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر رسمی رییس جمهوری ایران به هاوانا گفت: ما با افتخار شریک ثابت قدم شما هستیم و هیچکس هیچکس نمی تواند توسعه روابط کوبا و ایران را متوقف کند.

رئیس جمهوری کوبا با بیان این‌که ایجاد جنگ، آشوب و منازعه در جهان، کاسبی سودآوری برای برخی قدرت‌ها شده است، گفت: جنون و جنگ افروزی، اندیشه برخی قدرت‌ها را احاطه کرده است.

وی همچنین بر ضرورت توسعه همکاری‌های ایران و کوبا در همه زمینه ها تاکید کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵