کد مطلب: 45025
 
اثر توافق هسته ای بر صنعت نفت ایران چیست؟
 
با توافق هسته ای ایران و قدرتهای جهانی که لغو کلیه تحریمها بر ضد جمهوری اسلامی ایران را در پی داشت، اکنون این پرسش بیش از هر زمان دیگری مورد توجه فعالان بخش انرژی کشور قرار گرفته که اثر توافق هسته ای بر صنعت نفت ایران چیست؟
تاریخ انتشار : جمعه ۱۴ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۰۷
با توافق هسته ای ایران و قدرتهای جهانی که لغو کلیه تحریمها بر ضد جمهوری اسلامی ایران را در پی داشت، اکنون این پرسش بیش از هر زمان دیگری مورد توجه فعالان بخش انرژی کشور قرار گرفته که اثر توافق هسته ای بر صنعت نفت ایران چیست؟
به گزارش نکونیوز، توافق هسته ای ایران و قدرتهای جهانی در روز سیزدهم فروردین، توافق برای رفع کلیه تحریمهای ضد ایرانی را در پی داشت که بخش مهمی از آنها، تحریمهای نفتی است؛ تحریمهایی که فشارهای فراوانی بر صنعت نفت ایران و صنایع وابسته در پی داشت. این فشارها در قالب کاهش توان سرمایه گذاری در پروژه ها و همچنین تاخیر در پروژه هایی که عملیات اجرایی آنها آغاز شده و بعضا سالها به طول انجامید آشکار شد. اما اکنون که توافق برای تحریمها حاصل شده می توان امیدوار بود که هم مسیر سرمایه گذاری شرکتهای خارجی در صنعت نفت ایران و هم مسیر انتقال فناوری این شرکتهای چندملیتی به ایران هموار شود تا دو معضل اساسی صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ایران تا حد زیادی رفع شود. لغو تحریمها که البته پروسه ای زمان بر است و تا آشکار شدن اثرات عملی آن در صنعت نفت ممکن است بیش از شش ماه هم به طول بینجامد، نقش مهمی در بازگشت رونق به صنعت نفت کشور، سرعت گرفتن اجرای پروژه ها بویژه پروژه های نیمه کاره ای که نیازمند تزریق منابع مالی است و همچنین همکاری و مشارکت تکنولوژیک شرکتهای داخلی با شرکتهای خارجی به منظور انتقال فناوریهای روز به داخل کشور دارد. هر چند عملیاتی شدن لغو تحریمها پروسه ای زمان بر است اما طی ماههای آتی با رفع موانع موجود، امکان مذاکره طرفیت برای آغاز همکاریها فراهم می شود و این نوید خوشی برای صنعت نفت ایران خواهد بود.
توافق هسته ای ایران و قدرتهای جهانی البته موجبات کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی را فراهم ساخت و پیش بینی می شود قیمت نفت باز هم کاهش یابد. اما این امر که شاید در نگاه اول به ضرر ایران به عنوان یک کشور تولیدکننده نفت باشد، در درازمدت به سود ایران است چراکه با رفع تحریمها، امکان توسعه فعالیتهای اقتصادی در کشور و به تبع آن افزایش تولید نفت در مدت زمان کوتاهتری تا چشم انداز ۵ میلیون بشکه در روز فراهم خواهد شد و بدین ترتیب جایگاه ایران در بازارهای جهانی نفت بار دیگر تقویت می شود. هم اکنون تولید نفت ایران روزانه ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز است که به نظر می رسد به دلیل فشارهای ناشی از تحریمها طی حدود شش ماه اخیر ثابت مانده و افزایشی نداشته است و حالا با رفع تحریمها، موانع پیش روی افزایش تولید نفت و همچنین در ادامه افزایش تولید گاز و صادرات آن به بازارهای جدید و همچنین توسعه صنعت پتروشیمی از طریق تکمیل پروژه های ناتمام با جذب منابع مالی خارجی و نیز تکمیل پروژه های پالایشی، به مرور زمان رفع خواهد شد و این نوید روزهای بهتری را برای صنعت نفت ایران در آغاز سال جدید خواهد داد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵