کد مطلب: 69966
 
مشکلات صنعت پتروشیمی‌ عربستان را بشناسید
استراتژی توسعه پتروشیمی عربستان
 
کاهش قیمت محصولات پتروشیمی، شرکت‌های پتروشیمی عربستان سعودی را تحت فشار قرار داده و این شرکت‌ها برای افزایش بهره‌وری و تضمین دسترسی به مواد اولیه به ادغام و سرمایه‌گذاری در کشورهای خارجی روی می‌آورند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۵
کاهش قیمت محصولات پتروشیمی، شرکت‌های پتروشیمی عربستان سعودی را تحت فشار قرار داده و این شرکت‌ها برای افزایش بهره‌وری و تضمین دسترسی به مواد اولیه به ادغام و سرمایه‌گذاری در کشورهای خارجی روی می‌آورند. به گزارش نکونیوز، صنعت پتروشیمی عربستان از دهه 1970 میلادی تاکنون رشد قابل توجهی داشته و این رشد تا حد زیادی مرهون خوراک گازی ارزان بوده که دولت عربستان در اختیار این صنعت قرار می‌داده است. سابیک، بزرگ‌ترین شرکت پتروشیمی عربستان در حال حاضر از لحاظ میزان فروش محصولات، بزرگ‌ترین شرکت پتروشیمی دنیا بعد از باسف و بایر آلمان و شرکت شیمیایی داو آمریکا است. اما در سال 2016، دولت عربستان که با کسری شدید بودجه مواجه بود مجبور شد قیمت‌های خوراک پتروشیمی‌ها را افزایش بدهد و این افزایش قیمت خوراک تأثیرات خود را بر استراتژی‌های توسعه شرکت‌های پتروشیمی عربستانی نشان داده است. از طرف دیگر این شرکت‌ها به واسطه کاهش قیمت نفت نیز به شدت تحت تأثیر قرار گرفته‌اند. کاهش قیمت نفت
مشکلات شرکت‌های پتروشیمی در عربستان تنها به افزایش قیمت خوراک گازی محدود نمی‌شود. مشکل بزرگ‌تر این است که چشم‌انداز تخصیص گاز به شرکت‌های پتروشیمی در عربستان چندان روشن نیست. آرامکو قصد دارد طی یک دهه آینده طول گاز خود را دو برابر کند اما اصلاً مشخص نیست که چه میزان از این افزایش تولید گاز به صنایع پتروشیمی خواهد رسید.
باعث شده تا قیمت محصولات پتروشیمی نیز کاهش یابد و این امر حاشیه سود شرکت‌ها را کاهش داده است. به عنوان مثال، سود خالص سابیک در سه ماهه نخست سال 2016، 13.2 درصد کاهش یافت. سود خالص شرکت سابیک در سه‌ماهه چهارم سال 2015 نیز 29 درصد کاهش یافته بود. در واقع از میانه سال 2014 تاکنون سود خالص سابیک دائماً در حال کاهش بوده است. چشم‌انداز دسترسی به خوراک گازی با قیمت مناسب در عربستان به هیچ وجه امیدوارکننده نیست و این امر شرکت‌های پتروشیمی این کشور را بر آن داشته تا سرمایه‌گذاری خود در کشورهای خارجی را افزایش دهند. سابیک اخیراً قرارداد یک پروژه تبدیل خوراک زغال سنگ به مواد شیمایی را با چین امضا کرده است و به دنبال این است که سرمایه‌گذاری خود در این کشور را افزایش دهد. شرکت‌های پتروشیمی عربستان همچنین به دنبال این هستند که از طریق ادغام و خرید شرکت‌ها در سایر نقاط جهان، رقابتی بودن خود را حفظ کنند. این امر شرکت‌های پتروشیمی عربستانی را قادر می‌سازد تا بهره‌وری خود را افزایش دهند، شرایط خود برای دسترسی به خوراک را بهبود دهند و از این طریق سهم بازار خود را افزایش دهند. ادغام و خرید شرکت‌ها همچنین به شرکت‌های پتروشیمی عربستان اجازه می‌دهد تا به سمت تولید محصولات جدید و پیچیده‌تر حرکت کنند. پتروشیمی دومین صنعت بزرگ عربستان سعودی است و 7 تا 10 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد. عربستان برای تحقق اهداف چشم‌انداز اقتصادی 2030 خود، حساب ویژه‌ای روی صنعت پتروشیمی باز کرده است. با این حال، دولت عربستان قصد دارد تا پنج سال آینده یارانه‌ای که در قالب خوراک ارزان به پتروشیمی‌ها می‌دهد را حذف کند و این امر پتروشیمی‌های عربستان را مجبور ساخته تا استراتژی‌های توسعه خود را تغییر دهند. حرکت به سمت خارج از عربستان از عمده استراتژی‌هایی است که این شرکت‌ها برای دوره پیش رو مدنظر دارند. اکثر شرکت‌های پتروشیمی عربستان برنامه‌های بازآرایی را در دستور کار قرار داده‌اند؛ به عنوان مثال شرکت تصنیع اعلام کرده 2 هزار نفر از کارکنان خود را اخراج کرده و شرکت سابیک در حال بازنگری سرمایه‌گذاری‌های خود است. مشکلات شرکت‌های پتروشیمی در عربستان تنها به افزایش قیمت خوراک گازی محدود نمی‌شود. مشکل بزرگ‌تر این است که چشم‌انداز تخصیص گاز به شرکت‌های پتروشیمی در عربستان چندان روشن نیست. آرامکو قصد دارد طی یک دهه آینده طول گاز خود را دو برابر کند اما اصلاً مشخص نیست که چه میزان از این افزایش تولید گاز به صنایع پتروشیمی خواهد رسید.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵