کد مطلب: 91736
 
کار اوپک برای افزایش قیمت نفت سخت شد
دردسر تازه اوپک
 
قیمت نفت ظرف امروز و روزهای گذشته، علی‌رغم کاهش جدی تولید نفت در آمریکا (کاهشی معادل ۱.۴ میلیون بشکه در روز)، کاهش یافته و نفت خام وست تگزاس اینترمدییت وارد کانال ۴۵ دلاری شده است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۸
قیمت نفت ظرف امروز و روزهای گذشته، علی‌رغم کاهش جدی تولید نفت در آمریکا (کاهشی معادل ۱.۴ میلیون بشکه در روز)، کاهش یافته و نفت خام وست تگزاس اینترمدییت وارد کانال ۴۵ دلاری شده است.
به گزارش نکونیوز، برخلاف پیش‌بینی‌ها طوفان هاروی باعث شد تا قیمت نفت سقوط بزرگی را تجربه کند. این طوفان کار اوپک برای ایجاد توازن در بازار نفت را سخت‌تر کرده است، چرا که بیشتر به تقاضا برای نفت ضربه زد تا عرضه نفت در بازارها.
طوفان هاروی با خاموش کردن پالایشگاه‌ها و اخلال در کار آن‌ها باعث شد که ۴.۴ میلیون بشکه در روز از ظرفیت پالایشی آمریکا از مدار خارج شود. در واقع، طوفان هاروی و سیل متعاقب آن، ۲۴ درصد از ظرفیت پالایشی آمریکا را تعطیل کرد و این امر تقاضا برای نفت خام را کاهش داد.
کاهش شدید فعالیت‌های پالایشی در آمریکا در حالی صورت می‌گیرد که طوفان هاروی، تولید نفت آمریکا را به میزانی بسیار کمتر (در حدود ۱.۴ میلیون بشکه در روز) تحت تأثیر قرار داد. این امر خصوصاً باعث شد تا با کاهش تقاضا، قیمت نفت خام پایه آمریکا (وست تگزاس اینترمدییت) کاهش شدیدی را تجربه کند و فاصله قیمتی این نوع نفت خام با نفت خام برنت هرچه بیشتر شود.
در حال حاضر نفت خام برنت بیش از ۴ دلار، بالاتر از نفت خام وست تگزاس اینترمدییت قیمت‌گذاری شده است.
در مجموع در حالی که انبارهای تجاری نفت خام رو به کاهش گذاشته بودند و در بازار فیزیکی نفت همه چیز به نفع اوپک پیش می‌رفت، طوفان هاروی باعث شد تا بخشی از تقاضا برای نفت، یک‌شبه نابود شود و بدین ترتیب اوپک با دردسر مقطعی جدیدی برای ایجاد توازن در بازار نفت روبرو شده است.
روند کاهشی موجودی انبارهای تجاری نفت خام در آمریکا حتی در هفته گذشته و پیش از وقوع طوفان هاروی نیز وجود داشته است. اداره اطلاعات انرژی آمریکا گزارش داده که در هفته گذشته (پیش از وقوع طوفان) موجودی انبارهای نفت خام در آمریکا ۵.۳۹ میلیون بشکه در روز کاهش یافته و به ۴۵۷.۷۷ میلیون بشکه رسیده است.
موجودی انبارهای نفت خام در آمریکا نسبت به بالاترین میزان آن در ماه مارس، ۱۴.۵ درصد کاهش یافته است. با این حال، طوفان هاروی احتمالاً کار خالی کردن انبارهای تجاری نفت در آمریکا را برای اوپک سخت‌تر خواهد کرد چرا که میزان زیادی از نفت خام تولیدی، نه راهی پالایشگاه‌های آمریکا، بلکه راهی انبارهای تجاری نفت می‌شوند.
در حال حاضر نفت خام برنت در قیمت ۵۰ دلار و ۷۰ سنت به ازای هر بشکه مبادله می‌شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵