کد مطلب: 64376
 
هفت رویداد مهم نفت در سالی که گذشت (۵)
انتصاب بیسابقه در پتروشیمی
 
انتصاب یک خانم به عنوان مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، بدون تردید مهمترین انتصاب نفتی سال ۹۴ و بیسابقه ترین انتصاب در تاریخ صنعت نفت ایران محسوب می شود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۵۹
انتصاب یک خانم به عنوان مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، بدون تردید مهمترین انتصاب نفتی سال ۹۴ و بیسابقه ترین انتصاب در تاریخ صنعت نفت ایران محسوب می شود.
به گزارش نکونیوز، پس از آنکه تحریمها لغو و خیال وزیر نفت از گذر از دوران گذار از تحریم آسوده شد، او دست به انتصابی زد که کمتر کسی تصورش را می کرد. در انتصابی که خبر آن برای نخستین بار توسط نکونیوز رسانه ای شد خانم مرضیه شاهدایی به عنوان مدیرعامل جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی جایگزین عباس شعری مقدم مدیر بازنشسته پتروشیمی شد که به اصرار زنگنه این مسوولیت را در ابتدای دولت تدبیر و امید پذیرفته بود. شاهدایی که به عنوان کارشناس ارشد برنامه ریزی و کنترل پیشرفت طرح ها در سال ۱۳۶۸ فعالیت خود را در صنعت پتروشیمی آغاز کرده بود به مرور زمان پله های پیشرفت را در این صنعت پیمود تا این که در تابستان سال ۹۴ از سوی زنگنه به عضویت در هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی انتخاب شد اما مدت زمانی که لازم بود او از عضویت در هیات مدیره به مدیرعاملی این شرکت برسد کمتر از ۵ ماه بود و در بهمن ماه، او جایگزین شعری مقدم شد.
انتخاب او از دو جهت حایز اهمیت بود. نخست اینکه او نخستین بانویی محسوب می شود که به چنین سمتی در صنعت نفت رسیده که هم مدیرعامل پتروشیمی است و هم معاون وزیر. اما مهمتر از آن که به نظر می رسد بیشتر مدنظر زنگنه بوده، کاهش میانگین سنی معاونان وزیر و مدیران نفتی است که همواره به عنوان یک انتقاد از وزیر نفت مطرح می شد و شاید انتصاب شاهدایی، گام نخست زنگنه برای کاهش میانگین سنی مدیران صنعت نفت و صنایع وابسته باشد.
هرچند پتروشیمی ایران به دلیل خصوصی سازی های گسترده، تکه تکه شده و آن قدرت سابق را ندارد، اما همچنان به عنوان یکی از چهار شرکت اصلی زیرمجموعه صنعت نفت، هم نقش مهمی در سیاستگذاری بر عهده دارد و هم می تواند نقش تاثیرگذاری در رگولاتوری ایفا کند و به همین دلیل شاهدایی کار دشواری در پتروشیمی دارد.دارایی های بسیاری از پتروشیمی جدا شده و تحت لوای خصوصی سازی واگذار شده است و از سویی دیگر مشکلات فراوانی از سیاستگذاری برای تکمیل پروژه های نیمه تمام و تعریف پروژه های جدید گرفته تا چگونگی تنظیم بازار خوراک پتروشیمی و تعامل بین مجتمع ها، وجود دارد که رفع آنها در شرکتی همچون پتروشیمی با دارایی های اندک و در عین حال تکه تکه شده کار چندان راحتی نیست.
باید دید شاهدایی در کمتر از دو ماه پس از تکیه زدن بر این مسوولیت برای رفع چالش های صنعت پتروشیمی چگونه برنامه ریزی خواهد کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵