کد مطلب: 97046
 
صنعت نفت در هفته ای که گذشت
اولین IPC بعد از توتال، شاید وقتی دیگر!
 
صنعت نفت در هفته ای که گذشت، باز هم شاهد انعقاد تفاهمنامه های جدید مطالعاتی بود؛ تفاهمنامه هایی که اگرچه شمار آنها اندک اندک افزایش یافته، اما تبدیل شدن آنها به قرارداد با ابهامات فراوانی مواجه است.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۲۲
صنعت نفت در هفته ای که گذشت، باز هم شاهد انعقاد تفاهمنامه های جدید مطالعاتی بود؛ تفاهمنامه هایی که اگرچه شمار آنها اندک اندک افزایش یافته، اما تبدیل شدن آنها به قرارداد با ابهامات فراوانی مواجه است.
به گزارش نکونیوز، وزیر نفت عصر چهارشنبه در حاشیه امضای تفاهمنامه با شرکت گازپروم روسیه، از ادامه مذاکرات برای امضای ۱۰ قرارداد جدید نفتی خبر داد و گفت: این مذاکرات ادامه دارد اما عوامل داخلی و خارجی هم براین جریانات اثر می‌گذارند که خارج از اراده ما است. وی همچنین با اشاره به برگزاری مناقصه میدان نفتی آزادگان، گفت: برگزاری مناقصه میدان نفتی آزادگان به خوبی پیش می‌رود و تاخیری صورت نگرفته است. قبلا هم اعلام کردم اگر مناقصه طبق روال خود جلو برود نتایج آن زودتر از تابستان سال ۱۳۹۷ ارائه نخواهد شد. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران هم از ارائه مطالعه فنی از سوی چهار شرکت خارجی شامل اینپکس، CNPC، شل و توتال برای مناقصه میدان نفتی آزادگان خبر داد. الکسی میلر مدیرعامل گازپروم هم پس از امضای یادداشت تفاهم‌نامه برای مطالعه پروژه ایران ال ان جی بین وزارت نفت و شرکت گازپروم با تاکید بر این‌که مذاکرات مذکور بسیار مفید بود، گفت: ایران و گازپروم گام مهمی رو به جلو برداشتند. جزئیات تفاهم‌نامه‌ای که در مورد پروژه ایران ال ان جی امضاء شد مورد بحث و بررسی قرار گرفت و پیگیری خواهد شد. ما امکانات پروژه‌ای که مربوط به انتقال گاز است بررسی خواهیم کرد. وی همچنین با اشاره به مطالعه میادین گازی کیش، پارس شمالی، فرزاد A و فرزاد B توسط این شرکت گفت: نتایج مطالعات طی سه ماه اول سال آینده میلادی به وزارت نفت ایران ارائه می‌شود. وزیر نفت از ارائه فرصتی شش ماهه به شرکت روسی گازپروم برای مطالعه پروژه ایران ال ان جی خبر داده است.
با این وجود اما هنوز از قراردادهای جدید نفتی خبری نیست و خود قرارداد با توتال هم که اولین قرارداد جدید نفتی توصیف می شد، با گذشت نزدیک به ۶ ماه هنوز اجرایی نشده و حتی زمزمه هایی مبنی بر احتمال کنار رفتن توتال از فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی به گوش می رسد. نکونیوز در مجموعه گزارشهایی با عنوان "وعده‌های نفتی؛ از حرف تا عمل" به بررسی وعده های زنگنه پرداخته که در آخرین گزارش، وضعیت میدان یاران بررسی شده است؛ میدانی که تفاهمنامه آن با یک شرکت ایرانی امضا شد اما هنوز از تبدیل آن هم به قرارداد خبری نیست. این گزارش را در لینک ذیل بخوانید:
از توسعه میدان نفتی یاران و اولین IPC چه خبر؟!

قیمت حامل های انرژی، تکه ای از پازل بودجه پرماجرا
لایحه بودجه ۱۳۹۷ کل کشور روز یکشنبه توسط رییس جمهور تقدیم مجلس شد. اما با حرف و حدیث های فراوانی مواجه شد. از یک سو پیشبینی حذف حدود ۳۰ میلیون نفر از یارانه بگیران و افزایش چشمگیر عوارض خروج از کشور انتقاداتی را بر انگیخت و از سوی دیگر، افزایش قیمت حامل های انرژی در سال آینده بحث برانگیز شد. گزارش نکونیوز درباره ارقام کلیدی بودجه ۹۷ را در لینک ذیل بخوانید:
از کاهش درآمدهای نفتی تا حذف تعداد زیادی از یارانه‌بگیران 

از یک روز پیش از تقدیم لایحه بودجه به مجلس، درباره قیمت حامل های انرژی بویژه قیمت بنزین شایعات فراوانی مطرح شد و حتی یکی از روزنامه ها از قطعی شدن بنزین ۱۵۰۰ تومانی، آن هم از ابتدای دی ماه خبر داد. اما این خبر خیلی زود تکذیب شد و سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: هر قیمت جدیدی که برای بنزین اعلام می‌شود کذب محض است. اما مجموع سخنان مسوولان دولتی در هفته ای که گذشت نشان می دهد افزایش قیمت حامل های انرژی در سال آینده قطعی است. در این زمینه سخنان محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه که پنجشنبه بیان شده می تواند نشاندهنده موضع کلی دولت در قبال بودجه ۹۷ پس از طرح انتقادات در روزهای اخیر باشد. هرچند این لایحه بودجه در مجلس با تغییراتی مواجه خواهد شد. سخنان اخیر نوبخت را در این زمینه در لینک ذیل بخوانید:
حمایت نوبخت از افزایش عوارض خروج و گرانی بنزین

ماجرای بی پایان بابک زنجانی
در روزهایی که نام رضا ضراب، شریک دو تابعیتی بابک زنجانی بیش از زنجانی در رسانه ها مطرح می شد، در هفته ای که گذشت دو رویداد نام زنجانی را دوباره مطرح کرد. نخست، گفت و گوی تفصیلی رییس کل سابق بانک مرکزی با خبرنگاران ایسنا و ایلنا بود که روز دوشنبه منتشر شد و او خود را از امضای نامه ای برای آنکه ارز در اختیار بابک زنجانی قرار دهد تبرئه کرد اما از امضای سه وزیر از جمله رستم قاسمی، آخرین وزیر نفت دولت احمدی نژاد پای نامه درخواست ارز برای زنجانی سخن گفت. سخنان بهمنی را در لینک ذیل بخوانید:
سه وزیر به من نامه دادند تا به بابک زنجانی ارز بدهم

از سوی دیگر رییس قوه قضاییه روز چهارشنبه در دیداری ۸ ساعته با ۵۰ تن از دانشجویان و مسئولان تشکل‌های دانشجویی، درباره پرونده های مختلف قضایی از جمله پرونده بابک زنجانی سخن گفت و از جمله بیان کرد که اعدام بابک زنجانی راحت است اما پول مردم با اعدام بابک زنجانی برنمی گردد.سخنان آیت الله آملی لاریجانی را در این زمینه در لینک ذیل بخوانید: 
پول مردم با اعدام بابک زنجانی برنمی گردد

آخرین وضعیت چاه ۱۴۷ رگ سفید
چاه ۱۴۷ رگ سفید همچنان در آتش می سوزد اما علیرغم تداوم عملیات اطفا، برخی منتقدان زنگنه، از ضرورت دعوت از حیدر بهمنی مدیرعامل سابق شرکت ملی حفاری که سابقه خاموش کردن آتش کنگان را در کارنامه دارد، برای فرماندهی عملیات اطفای حریق رگ سفید سخن می گویند. اما از آن سو، افرادی که برای اطفای حریق چاه ۱۴۷ رگ سفید حضور دارند به تلاش ادامه می دهند و حامیان زنگنه نیز آمارهایی از تفاوتهای آتش رگ سیفید و کنگان ارائه داده اند. آخرین وضعیت چاه ۱۴۷ را در لینک ذیل بخوانید:
رسیدن حفاری نخستین حلقه چاه امدادی به عمق ۲ هزار متری
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵